Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna dimineata! [flo2]

 

Mihaela, si eu te inteleg si-ti dau dreptate  [:-)))] Fiecare cu contextul sau, ce sa-i facem.  [batcap]  Nu mai zic ca si in Ro sunt oameni care profita acum de faptul ca Europa ne obliga sa  ii discriminam pozitiv si isi fac palate cu turnulete si traiesc toata viata fara sa munceasca si fara sa dea un ban la stat. Dar asa e cand cineva care vede lucrurile dinafara iti spune ce sa faci in curtea ta. 

 

Sotul merge la scoala, s-a inscris pe la biblioteci, prin tot felul de organizatii, incearca sa-si faca un cv cat mai convingator si sa se prezinte pe la firme. Suedeza a facut doar un curs si a fost mai mult introducere, abia la sfarsit a fost ceva mai interesant. In principiu ii place mai mult stilul de scoala de aici, decat cel din Ro, e mai interactiv si nici nu aseaza profesorul pe un piedestal de unde se uita in jos la tine.

 

Cam astea ar fi impresiile.  [:)]

 

Cris, cum a fost in excursie? Mai poti sau stai in pat azi toata ziulica? 

 

Va pup si numai bine.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

neata!

Nu prea am multe de spus, insa va citesc cu mare placere. Nu am plecat la Tokyo, si ca sa compensez a trebuit sa fiu la mtg din creierii noptii, asa ca programul meu a fost cam dat peste cap.

In rest, activitati obisnuite, casa, scoala, etc., si ne bucuram de vremea superba de Sept.

Referitor la ziua de munce de 6 ore, in general la noi la firma, ar fi imposibil de aplicat, dar m-as bucura sa fie oficial!

Va las, ca tb sa ma duc la un möte.

O zi insorita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar eu tocmai ce-am sosit de la un möte de la scoala baiatului. Mi s-a comunicat in primul rand faptul ca Vlad poate sa faca chitara gratis cu un profesor de la kulturskolan o ora pe saptamana, o exceptie pentru el avand in vedere ca are in spate 4 ani de chitara si multe concursuri cu premii...asa a decis profesorul dupa ce s-a intalnit cu baiatul sapt trecuta cateva minute la chitara. Mi-au spus ca l-au observat pe Vlad trist la scoala si ca inteleg cat de greu ii este cu colegii suedezi in clasa caci acestia nu il abordeaza in nici un fel,el este un timid si introvertit cum va spuneam,si-atunci au considerat ca se pot folosi de pasiunea lui ca sa-l scoata putin din starea asta...frumos,nu? M-a surprins sa aud din gura a doua profesoare faptul ca suedezii sunt in general reticenti la "nou" incluzand aici si persoanele de pe alte meleaguri...Ma faceam si eu ca nu stiu si n-am observat asta  [batcap]Mi-ar fi placut sa mai fie un roman in scoala cu care sa stea de vorba in pauze macar, asa cum ceilalti emigranti au,dar asta e. 

 

Mihaela, a fost absolut superb in excursie,o sa descarc pozele deseara si poate postez cateva. Dar intr-adevar m-am ales cu febra fiindca traseul a fost de peste 2 ore fara pauza,altitudine si dificil in aceeasi masura,dar am palavragit,am gratarit, am baut si a fost pe gustul meu. Intre emigranti, treaba este muult mai usoara  [:)]

 

Ana, ma inham la a face cu fetita gramatica si multe altele ,vreau sa stie sa scrie corect in romaneste, cu cratima, sa invete istorie,geografie etc. Ma bazez pe faptul ca adora noutatile,ii plac cartile,lecturile si sper doar sa aiba rabdare caci e berbec si impulsiva in general

 

ce mai vroiam sa scriu o sa adaug data viitoare caci trebuie deja sa plec sa-mi iau sotul de la serv,nu cumva sa treaca 1 min peste ora 16!! [:-)))]

 

O dupa amiaza frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

seara buna!

 

anamaria, succes mult sotului la tot ce isi propune.  [flo2]  Are planuri frumoase, ii doresc din tot sufletul sa ii iasa si sa ajungeti si voi aici. 

 

anja, nici la noi nu s-ar putea implementa 6 ore. Sunt tare curioasa cum va fi cu guvernul si cu bugetele. Probabil ca iar vor creste impozitele pe salarii la cei cu salarii mari, ca sa poata scoate bugetul gandit. Om vedea...

 

crisleso, sa pui fotografii! Foarte frumos cum s-au gandit la baiatul tau, caci altfel la Folkhögskola se platesc cursurile. Imi pare rau ca e asa retras, au dreptate ca suedezii sunt reticenti la nou, s-a vazut si la alegeri :). Sunt si exceptii, desigur. 

Ai planuri mari si frumoase cu cea mica. Eu nu am putut sa tin pasul, cand Silvia a inceput scoala, eu am inceput drumurile, apoi ea acasa nu voia sa faca nimic. Daca ea nu facea romana la scoala, nu stia sa scrie romaneste. Ortografic inca nu scrie corect, vreo 2 ani s-a chinuit pana a inteles cu ce, ci, ghe, ghi, etc. Apoi cratimele le pune cand si cand. Nici nu citeste romaneste si asta conteaza. La ea suedeza e limba prima, romana e limba straina :). Eu iti doresc mult succes, copiii sunt atat de diferiti!  [flo2]

Ai gasit varza murata? :)

 

Fug la bucatarie, ma asteapta niste dovlecei si niste clatite :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intru si eu repejor sa mai scriu cate ceva.

Cris, nota 10, profesorilor de la scoala baiatului! Sunt sigura ca va trece si perioada asta, si baiatul isi va gasi prieteni, mai ales daca este talentat  isi gasi cu siguranta fani in clasa.

Ai intr-adevar planuri mari cu cea mica. Din experienta mea de mama, care a incercat ca si tine sa tina pasul cu scoala romaneasca, eu nu prea am reusit - mai ales cu geografia si istoria,

In momentul in care incep lectiile la scoala, daca mai au si alte activitati, pur si simplu nu mai este timp.

Baietii mei scriu destul de bine, gramatical si stau destul de bine si cu gramatica.

Din cand ii mai pun sa citeasca in romaneste texte mici ( din manualul de clasa a 4a), insa nu sunt la nivelul unui copil de clasa a 5a. Sapt trecuta, i-am pus sa citeasca cu Nica  la furat de cirese, un fragment de juma de pagina, La cate regionalisme sunt, intrebau din 2 in doua randuri,

In RO am rasfoit manualul romanesc de a 5a. Este absolut imposibil de tinut pasul doar lucrand extra acasa.

Singurul loc unde au tinut pasul cu Romania este matematica. Dar asta numai pentru ca au o mama care a fost olimpica la matematica:))))

 

Mihaela, ca sa sustin ideea ta cu cat de diferiti sunt copiii. Noi am venit in Suedia cand copiii aveau 3 ani si jumatate, cam ca si Silvia, insa eu nu as putea spune ca la ei limba 1 e suedeza. Desi vb si intre ei suedeza si la scoala si acasa, eu am senzatia ca limba romana este cea mai adanc infipta in sufletul lor.  Cand vb cu noii, vorbesc numai pe romaneste.  Si cand e chestie de finete, de sentimente, parca tot pe romana o dau intre ei.

 

 

Ana, ma bucur ca sunteti optimisti! Sotul sa nu se sfiasca si sa ceara ajutor  pentru CV. Daca vrea, sa mearga sa vb si cu preotul roman din Malmö, poate il ajuta cu ceva. Pot sa iti dau adresa unde este biserica.

 

Sa aveti un weekend insorit!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se prea poate,fetelor,sa ajung si eu sa nu am timp pt ce mi-am propus cu fetita...om vedea. Acum sunt relativ libera si de-aia imi permit sa am asemenea planuri, dar odata ce voi incepe un serviciu cine stie...Sa fim sanatosi,asta-mi doresc! O sa fac si eu ce pot,la fel ca voi.

 

 

Mihaela,am avut o saptamana nebuna...n-am cumparat varza fiindca n-am intrat deloc la Willy's, am dat-o pe fasolica cu afumatura caci asa a poftit sotul, am bucatarit cel mai putin in aceste zile,doar salate si ceva pe loc, caci daca copiii mananca la scoala nu mai imi cer mare lucru acasa,doar eventual un dulce, clatite,chec, chestii de-astea

 

 

 Ana, suna bine ce spui de sotul tau, se vede treaba ca este determinat si sunt sigura ca va reusi ceva ca sa fie posibil sa veniti si voi curand, va tin pumnii,e nevoie de noroc!

 

 

Maine suntem invitati la familia de romani de care va povesteam sapt trecuta, pe care i-am cunoscut in Willy's. M-a sunat la pranz Marcela si abia asteptam cu totii sa ne cunoastem mai bine si sa pot si eu sa spun in sfarsit ca am o prietena in Suedia!  Vremea se anunta superba,vom face gratar si vom petrece in stil romanesc  [:)]  Iar Ana va fi fericita sa se joace cu motanul familiei 


Iata aici cateva poze cu pietroaiele pe care le-am traversat in excursia d emiercuri  [:-)))] 

 

Se prea poate,fetelor,sa ajung si eu sa nu am timp pt ce mi-am propus cu fetita...om vedea. Acum sunt relativ libera si de-aia imi permit sa am asemenea planuri, dar odata ce voi incepe un serviciu cine stie...Sa fim sanatosi,asta-mi doresc! O sa fac si eu ce pot,la fel ca voi.

 

Mihaela,am avut o saptamana nebuna...n-am cumparat varza fiindca n-am intrat deloc la Willy's, am dat-o pe fasolica cu afumatura caci asa a poftit sotul, am bucatarit cel mai putin in aceste zile,doar salate si ceva pe loc, caci daca copiii mananca la scoala nu mai imi cer mare lucru acasa,doar eventual un dulce, clatite,chec, chestii de-astea

 

 

 Ana, suna bine ce spui de sotul tau, se vede treaba ca este determinat si sunt sigura ca va reusi ceva ca sa fie posibil sa veniti si voi curand, va tin pumnii,e nevoie de noroc!

 

 

Maine suntem invitati la familia de romani de care va povesteam sapt trecuta, pe care i-am cunoscut in Willy's. M-a sunat la pranz Marcela si abia asteptam cu totii sa ne cunoastem mai bine si sa pot si eu sa spun in sfarsit ca am o prietena in Suedia!  Vremea se anunta superba,vom face gratar si vom petrece in stil romanesc  [:)]  Iar Ana va fi fericita sa se joace cu motanul familiei

 

Iata cateva poze cu pietroaiele pe care le-am traversat in excursia de miercuri

 

http://postimg.org/gallery/1vlh76iy2/945ba47d/

 

 

Sa aveti un weekend minunat!

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! 

 

Noi azi mergem la ultima zi de sezon pe Fårö, e un eveniment frumos, in fiecare an. Se numeste Fårönatta. Aici e programul, poate va face pofta si ne vedem la anul! http://www.faronatta.se/

 

crisleso, frumoase poze, dar cam putine :). Poate te induri sa vedem mai multe. :)

Petrecere frumoasa azi, sa ne povestesti cum a fost. 

 

anja te admir si mai mult! Dupa ce ca ne descri aici programul de munca infernal, mai ai timp sa faci matematica cu copiii? Bine, banuiesc ca le si place, ca altfel nu prea vad cum. Eu am incercat sa tin ritmul cu Diana, la inceput, ca terminase a 5-a si am zis sa nu pierdem ritmul ca cine stie...poate suntem nevoiti sa ne intoarcem. Dar n-a mers, pentru ca nu voia. Nu vedea rostul pentru ce sa faca ea exercitii din culegeri de mate romanesti cand aici nu aveau aceeasi materie, ci mult mai simpla. Nu era deloc prietena cu matematica si am lasat-o balta. A fost atat de fericita anul trecut ca a terminat cu matematica de nu poti sa iti imaginezi! 

Silvia e mai rau...nu ii place deloc, o face in sila, pentru ca trebuie si mereu imi spune ca ea vrea sa aleaga o linie care are cat de putina matematica. Cand i-am zis ca orice linie alege, trebuie sa faca matematica pana e obligatorie, a zis ca nu mai vrea la niciun liceu :). Si ca sa vedeti ce vise are, intrati pe blog si cititi ultima postare :)). Rad asa putin stramb, sper sa isi schimbe visele astea...

Ale mele sunt amandoua cu scrisul, cu desenul, Diana e acum la media si ii place enorm, ii place fotografia, jurnalismul, reportajele. Si-a facut recent un blog de fotografii: http://dianasabou.tumblr.com/ . Silvia scrie nuvele si carti, de vreo 3 ani :). Le avem colectionate frumos intr-un sertar, e si ilustrator propriu. Dar trebuie sa aiba inspiratie, nu poate scrie oricand. :)) 

 

Am fugit, sa aveti o sambata frumoasa!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

Mie mi-a placut tare mult insula ta Mihaela! La noi evenimentele astea se cheama "open by night". Si de multe ori e o nebunie si o aglomeratie....

Eu sunt acum cu copiii la pian. Avem un concurs la Riga la sf lui Oct si profa e cam stresata ca nu stie daca vor fi gata cu piesele. Asa ca ii cam chinuie....Pentru 8 min de cantat, este enorm de multa munca, sa poata suna piesele bine.

 

Si Silvia si Diana sunt talentate, niste copii deosebiti.

 

Baietii mei au talent la mate, le merge mintea, asa ca ma tin de ei cat pot. Norocul meu ca sunt si ambitiosi si au vise marete. Nu s-au hotarat inca, ambasadori, tenismeni, doctori, bancheri B-)

 

Despre desen, mi-am adus aminte de vorbele lui Nicholas cand era la gradinita si l-a laudat fröken ca are talent la desen, i-a spus ca stie ca el este ca si Picasso, si ca va face Belle Artele:-B A ramas fröken interzisa.

 

Va las acum ca s-a terminat ora.

 

Weekend placut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, am fost de-a dreptul coplesiti ieri de felul in care am fost primiti si tratati de catre noii nostri prieteni pe care D-zeu ni i-a scos in cale si ii multumim! Aveam atata nevoie sa simt romaneste...sunt sigura ca ma intelegeti. Suflete mari, oameni simpli, caractere mari...ca la mama acasa era pregatita masa, preparatele duduiau pe foc si la cuptor,gratarul incins, desertul aburind, nu ne-am asteptat...dar mai presus de toate sunt ei, niste oameni deosebiti de la care avem multe de invatat...am petrecut 7 ore de vis, nu ne mai saturam povestind,glumind, nu stiu cum a trecut timpul...sunt multumita sufleteste si mult mai linistita acum! Ce mult conteaza prietenii! Ne vom intalni regulat,vom merge impreuna pe ici pe colo, ma bucur ca si sotul meu s-a gasit cu Viorel pe aceeasi lungime de unda,de mult nu l-am vazut asa degajat si vorbaret [:)]  Am avut si mare noroc cu vremea, a fost soare si cald 

 

Astazi,numai ploaie,ploaie cu tunete si fulgere

 

Voi cum ati petrecut sambata? 

 

Mihaela, nu ca nu m-as indura cu pozele dar nu prea am de unde alege caci restul au iesit miscate,nu s-a priceput fata. In principiu pietre,pietroaie,muulte..mai mari sau mai mici  [:-)))]

Am trebaluit azi toata ziua si zau ca mi se inchid ochiii...trebuie sa ma opresc aici deocamdata caci maine incep zilele mele de foc cu trezitul la 6 pe care nu-l suport .

 

Va doresc o saptamana cat mai usoara! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...