Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna, fetelor  [flo2]

 

M-ati facut sa rad cu ciorapii!!! Pai ai mei oricum se rup, chiar si in Ro fiind, asa ca... ma incadrez din acest punct de vedere. Ce e drept, nu prea ma simt bine sa merg cu ei rupti pe strada. [:I]  Dar in Suedia, unde vorba aia, nu ma stie nimeni, cine stie...  [:-)))]

 

Si scuze pentru confuzii... ma intelegeti si voi, ca duc singura tot greul casei si etc. [batcap]

Deci, Cris are 25 si ii dorim de 2-3 ori pe atat. Mihaela 11 si la cat mai multi si mai frumosi, iar Anja nu stim, dar ii dorim sa fie si mai multi de acum inainte si sa ii petreaca tot cu sotul in fiecare zi, cum ii place.  [il]  Si eu voi implini in Suedia 10, poate si 9, cine stie...

 

Va pup si sa ma asteptati si pe mine cu intalnirea!!!! [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Chiar m-ati speriat...lipsesc si eu o zi si vad ca ati pus-o deja de ciorapi rupti si intalniri  [:-)))]

Ia sa m-asteptati si pe mine...costa putin, rup trei perechi daca e nevoie, cate una pe ora adica, daca atat fac pana acolo...dar numai sa ne vedem  [flo2]

 

Ma speriasem rau cu vremea dupa ziua de ieri dar azi a fost chiar caldut desi a plouat. Am vazut la curs ca in Kiruna a nins,copiii se trageau cu saniile...chiar ca-i prea devreme! 

Da, mi-a spus sotul ca se circula ok iarna aici, dar eu tot ma tem,mai ales ca voi avea naveta zilnica la grund! Daaa, sunt increzatoare in examenul de martea viitoare dupa cum ma prezint zilnic, tot prima termin si nu gresesc la simulari, dar nu stiu cum va fi atunci,pe ce se pune accent. Am cunoscut azi la pauza de fika 2 tipe de la grund si-mi povesteau cat de interesant este acolo fata de SFI..abia astept sa fac si eu comparatia!

 

Ana,ce mai conteaza cati ani avem langa omul ales, sa fim sanatosi ca sa ne fie bine in continuare cat mai mult posibil,asa va urez si eu!  [flo2]

 

Ma uimeste sa vad cat de incisiv si descurcaret este sotul tau,Ana, deja are amici suedezi, bravo lui! Cresc mult sansele de a reusi, asa ca e f posibil sa va sarbatoriti 9 ani de casatorie aici, din suflet va doresc! 

 

Iar cu bogatia, confirm si eu cu mica mea experienta,ce spune Mihaela! De retinut este ca orice salariu iti permite sa traiesti decent, chiar am discutat la curs ca aici nu este la moda facultatea ca pe la noi sau prin alte parti...baiatul prietenilor romani de care v-am povestit s-a angajat imediat dupa liceu la un atelier auto si are acum casa lui,masina si tot ce-i trebuie, iar prietena suedeza este vanzatoare si nu le lipseste nimic. Ratele sunt cum spune Mihaela. 

 

Mai vorbim si maine ca doar e joi si n-am curs,va doresc o noapte cu vise frumoase!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Se pare ca n-a fost cu noroc ziua de joi, Cris. Eu n-am putut intra pe forum si probabil nici voi, ca vad ca nu s-a mai scris nimic.

 

Ce temperaturi mai aveti pe acolo? Ieri dimineata era bruma sau ceva pe parbriz, azi vad ca e mai cald, dar eu deja am trecut la cizme.  [:)]

 

Cris, multumesc pentru aprecierile legate de sot. Amicii sunt dintre colegii de la scoala si, cum am spus, sunt crescuti aici, dar nascuti in alte tari. Asa ca nu-s chiar suedezi get-beget. Oricum, el este o persoana sociabila si am toata increderea ca face tot ce-i sta in putinta sa reuseasca. 

 

Si, cum poate v-ati obisnuit, intrebarea zilei: cat de prezenta este problema homosexualitatii in educatia copiilor din scoli? Cat de mult simtiti ca puteti controla modul in care sunt educati copii vostri si cat ii educa scoala, indiferent de ce credeti voi? 

 

Va pup si sa auzim numai de bine.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata!

Azi e mai bine pe aici, se anunta aproape de 16 grade, deci OK.

Fiindca am, in sfarsit, un program de lucru normal,ieri mi-am facut de cap prin magazine.

Asa ca mi-am luat 2 seturi de oale "Eva Solo", cu capac de silicon (Mihaela, le stii?). De cand le urmaresc...Imi placeau de nu mai puteam, dar erau imposibil de scumpe. Insa ieri le-am gasit la jumate de pret, deci am luat 2 seturi. Sunt acuma posesoarea fericita a 6 oale fantastice, dar imi  lipseste casa [:)] . (Stiti  chelu' si tichia de margaritar [8D]). Ar cam trebui sa ma opresc, nu de alta ca dupa aia am mult de mutat dintr-o parte in alta...

Nu va mai spun ca sunt super enervata pt ca aia de la comuna au ratacit bygglov-ul nostru, si desi cele 10 sapt au expirat deja, ei nici nu s-au apucat de el.

A facut scandal cel care se ocupa de casa, si sper sa se rezolve in 2 sapt.

 

Ana, despre homo, cred ca sunt destul de open, caci gandesc logic ca nu e treaba mea sa judec ce si cum fac altii in dormitorul lor. Insa recunosc ca atunci cand lucrurile sunt expuse prea evident am o oarecare strangere de inima... dar ma educ....

Parerea mea, ca aici totul se discuta cu naturalete, sunt acceptati fara a face parada de faptul ca sunt altfel decat ceilalti.

Si ca un exemplu, la un post de TV, de cativa ani,  este o emisiune destul de tampitica, despre niste fermieri/fermiere care isi cauta pereche. E, anul asta, unul din fermieri este gay si isi cauta partener......

Oricum, aste este lucru care ma afecteaza cel mai putin aici, in Suedia....

 

Cris, am uitat sa zic, daca ajungeti prin zona, da de veste! (Chiar si fara ciorapi rupti [:)] ). Voi sunteti mai aproape de mine decat Mihaela.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci, Anja. Stiu ca nu-i treaba mea ce face unul sau altul in dormitor, dar nici nu pot sa spun ca e un lucru normal si ca-mi doresc asa ceva pentru copii mei. Sa nu mai spun ca sotul a mai discutat cu colegi de-ai lui si au seturi de valori diferite de-ale noastre. Si noi avem valori diferite de-ale multor co-nationali, asa ca una peste alta, inca nu s-a inventat tara potrivita pentru noi. [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! Eu sunt la fika :).

 

Anamaria, cred ca nu mai e cazul sa spun ca gândesc ca si Anja :))). La noi in casa se discuta foarte deschis despre homosexuali. Copiii au invatat la scoala despre toleranta in toate Direcțiile si cum noi suntem imigranți si ca atare tolerați, e rândul nostru sa ii toleram pe restul. Nu inteleg care e frica ta in a discuta deschis si a accepta homosexualii? ;) Diana ii susține deschis, ea e si feminista si susține FI ( partidul inițiativa feminista, care e 100% de acord cu homosexualitatea). E un artist, scriitor foarte vestit aici, care a scris de curând o carte in trei volume, despre viata lui in anii 70 cand erau respins-o de familie si societate. Homosexual căsătorit de 20 de ani cu doi copii înfiați. Jonas Gardell il cheama. E un simpatic si foarte talentat. Si mai sunt din astia :).

Eu nu cred ca e ceva sa iti doresti așa ceva pentru copii ci ca sa fii constient ca pot fi așa si ca daca se întâmpla, ai liniștea ca traiesti in tara in care sunt egali cu altii, acceptati si nu haituiti si renegati. Așa vad eu.

 

Anja sa folosește sănătoasă oalele. Nu, nu le stiu, am 3 oale de aluminiu, cumparate cand ne-am mutat aici. Nu ma pasionează :). Atâta vreme cat am in ce face mancare, e ok:).

 

Temperaturi la noi: 7-8 grade dimineata, 15-18 la prânz. E vreme frumoasa iar. Inca in pantofi/Conversi. Mai am ghetute la purtat, prin Octombrie. Cizme in Noiembrie, așa. Bruma mai tarziu, deocamdată e roua dimineata. Nu stiu insa cum e pe continent, Gotlandul e special cum am mai spus. :)

 

O zi frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce inseamna ca ii sustine deschis? Ca asa e bine si toata lumea ar trebui sa fie asa? Eu inteleg ca e un lucru nefericit cand/daca ti se intampla asta si nu trebuie aruncat cu pietre. Dar nu pot merge mai departe, sa ii aplaud si sa-mi doresc sa fiu ca ei. Si asta as vrea sa stiu, pana unde se merge cu toleranta. Daca ramane doar toleranta sau ajungem sa facem din exceptie un exemplu pe care vrem sa-l urmam.  [:)]

 

Nu vreau sa intru in polemici, doar intreb sa-mi dau seama daca e pentru mine sau nu.  [flo2]

 

In rest va pup si bucurati-va de soare. La noi e cer plumburiu si parca miroase a iarna.  [batcap] Cica ar fi 18 grade, dar cred ca aici sunt mai mici ca-n suedia, pt ca la 18 grade in Ro e frig.  [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, cred ca a sustine inseamna a accepta oamenii asa cum sunt, fara a ii judeca si mai ales fara a ii discrimina. Nu e vorba despre un exemplu de urmat....

Eu cred ca in oameni trebuie sa vezi altceva decat asta....iar aici oamenii incearca cel putin sa se comporte asa.

 

In sfarsit, sa ma intorc la oalele mele:))))

Mihaela, nici eu nu sunt pasionata de oale, dar cum ale mele sunt primite cadou de la nunta:))))) si cum trebuie sa le schimb in casa noua,am inceput sa bantui magazinele de design.... Si sunt sigura ca nu ma opresc aici....:)))))))))))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, e bun. Eu sunt aici si nu pot simti atmosfera de acolo. De asta fac valuri, sa ajunga si la mine un strop de mare, sa vad daca e sarata sau nu. [:)] 

 

Tu te-ai dus cu oalele incolo sau ai facut nunta pe plaiuri straine? Si ce faci cu oalele vechi? Zicea sotul ca a vazut o piata unde oamenii vindeau tot felul de lucruri, foarte ok, pe preturi de nimic. Dar ma gandesc ca-ti trebuie timp sa stai sa le vinzi... Aici mereu se gaseste unul mai nevoias caruia i-ar prinde bine ce nu-ti mai trebuie tie. Acolo se practica asa ceva?

 

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, am carat oalele aici cu mine:))))))

Noi cand am plecat din RO, am plecat fiindca am primit oferta de joburi in DK, iar oferta includea cazare gateva luni si 10m3 de transportat.

Cum nu stiam ce va fi, (am zis ca nu stam decat 6 luni, ca am lasat parintii in lacrimi acasa) am carat aproape toata mobila din Ro.Multa am aruncat-o apoi mutandu-ne din casa in casa. La fel si cand ne-am mutat in SE, firma ne-a mutat toate lucrurile (ni le-a si impachetat, eu nici nu eram acasa).

Si cum mama mi-a facut zestre:)))) mi-a cumparat oale, tacamuri, pahare, si inca imi mai cumpara....

Mi-a fost mila sa ii spun sa nu imi mai ia nimic (desi nu imi placeau....). Insa acum, sunt hotarata sa schimb tot. Ce e mai frumos i le duc inapoi, prima oara cand ma duc in RO, restul le arunc. In felul asta o oblig si pe mama sa isi faca curatenie si sa isi arunce lucrurile vechi.

Despre targurile de vechituri, se numesc loppis, si multa lume e fan aici. Eu recunosc ca nici nu ma duc sa vand si nici nu cumpar.  Am fost o singura data, si am cumparat numai prostii, si nici nu ma mai duc.

Miha, fika la 11.00????

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...