Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pai astea le-a facut si Silvia, cred ca anul trecut deja...stiu ca au facut verbul la scoala, dar nu stiu amanunte. N-au avut teme. :) Dar conditionalele...astea sunt ceva ce nu se mai folosesc...le-au invatat la scoala? Nu cred ca Silvia a facut. 

 

Credeam ca sunt la friskola de primesc asa multe teme si fac atatea. Totusi ma gandesc cum e conceputa programa de ei fac altecva si fata de Malmö? O sa imi intreb prietena :).

 

Voi aveti crieterii de evaluare, ca sa stiti la ce aveti de lucrat cu ei? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat-o pe Silvia, au facut verbul si toti timpii lui anul trecut. La biologie au facut anul trecut animale din Suedia si anul asta vor face din lume, dar terminul viitor. 

Acum la suedeza fac cubintele prescurtate. Ei fac mult in clasa stafettläsning, pentru ea e cam plictisitor si o sa spun profelor sa ii dea altceva daca se poate. 

 

Fizica nu fac inca. Poate semestrul viitor. Fac insa teknik. 

 

La istorie fac si ei despre regii suedezi. Dar nu au nimic acasa, citesc doar ce fac peste saptamana la scoala. 

 

Fac religie, au facut si anul trecut. Anul trecut au facut toate religiile, cate putin. Anul asta fac crestinismul, cica despre Noul Testament. 

 

Crisleso, tu ce mai faci? gata testele? Stii ceva rezultate?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O discutie buna...de utvecklingsamtal, vad aici! [:D] Sa va spun si eu atunci, de pe la scoala mea...am terminat SFI-ul,daaa! Azi am dat testele orale si am prestat cum mi-am dorit la ambele probe,in cuplu si individual , iar la sfarsit profa mi-a spus ca incearca sa ma ajute sa incep grundul la 1 noiembrie [pk] Mi-a luat in total 43 de zile, de-acum nimic nu ma mai sperie!

Saptamana asta sunt decisa sa-mi fac in sfarsit CV-ul si sa-mi incerc norocul pe unde mi-am pus in cap pt un job, gata cu distractia!  Am asteptat sa ajung sa pot sustine lejer un interviu in suedeza si-acum ma simt in stare!

Sper sa fie cu mine si dramul de noroc de care avem cu totii atata nevoie...ca si sotul tau,Ana, pentru care fiecare zi ce vine poate insemna marea izbanda! Sa va ajute D-zeu! Imi inchipui ce dor le este fetelor de tati, dar rabdarea si determinarea va fi rasplatita sper cat mai curand! [flo2]

 

Eu sunt un pic nelinistita caci duminica am avut ameteli,mai corect vertij...prima criza s-a declansat in Franta in urma cu 11 ani, a fost cumplit, baiatul avea 4 ani, singuri acasa, tara straina,franceza slaba, nu ma puteam ridica nici la 45 de grade...in fine, a sunat copilul la tati pana la urma si chiar in ziua respectiva am ajuns sa fac RMN ca sa excludem macar posibilitatea unei eventuale tumori..a fost ok acolo si in final mi s-a atribuit diagnosticul de sindrom vestibular periferic. Tratamentul a fost Betaserc,CA si Mg. Si a fost bine pana..duminica,nah! Nu stiu pe ce sa dau vina,dar ce mai conteaza...e musai sa gasesc acest betaserc adica betahistina sau ceva omolog..din ce-am citit rezulta ca in Suedia ar fi interzisa betahistina.

Mihaela,maine merg la farmacie oricum ca sunt la curs, dar te-as ruga totusi sa-l intrebi pe sotul tau ce tratament/medicament cunoste pt aceste ameteli/vertij, sa -l pot cumpara la liber fara reteta? Nu gasesc mai nimic pe net , iar sotul e deja speriat caci stie prfin ce-am trecut atunci si i-e teama sa nu m-apuce la volan o astfel de criza...norocul meu a fost chiar noua prietena romanca care avea 3 pastile de betaserc din RO si mi le-a dat mie,dar deja le-am papat...

 

Copiii mei sunt bine,Vlad asteapta vacanta caci el nu e incantat de scoala orice ar fi, mai ales ca aici este un program lalait de peste 8 ore care il aduce acasa frant si fara nici un chef de altceva..va las acum caci merg la somn ,maine e miercuri si iar ma scol la 6. 

 

Noapte buna tuturor si numai bine! 

 

 

 

 

 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crisleso,excelent, excelent!!!! sa nu te mai indoiesti de tine niciodata! Multe multe felicitari si sa fie numai asa de acum incolo. 43 de zile WOW, masca ne-ai lasat pe toate! Mie mi-a trebuit ceva mai mult :)). 

 

Interesant la voi cum incepeti semestrele, la noi nu se putea decat in august sau ianuarie, ca la scoala. Bravo inca o data si un buchet mare de  [flo2] , esti extraordinara! 

 

Despre boala ta...e cumva acel Meniere? Daca da, citeste aici ce e cu betaserc-ul. Nu pot pune link aici, apare in postul urmator.

 

Se poate importa dar numai cu cerere si aprobare expresa la Läkemedelsverket. Sotul nu stie mai multe, nu se specialitatea lui si nu cunoaste tratamente pentru boli din astea. Poate cea mai simpla solutie e sa iti trimita cineva din Ro. 

 

Va pup, somn usor.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca si Diana are ceva asemanator, are ameteli dese de vreo 3-4 ani si se agraveaza la stres. :( 

 

Ei i-au spus ca e Kristallsjuka: http://www.karolinska.se/Verksamheternas/Kliniker--enheter/Horsel-och-balans/Sjukdomar--behandling/Yrsel-och-balanssjukdomar_20130723_0914/Godartad-lagesyrsel/

 

Nu i-au dat tratament medicamentos, i-au dat ceva exercitii sa le faca. Nu stiu daca se mai tine de ele, dar nu s-a mai plans de ameteli de o vreme. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Mama mia, ce mult ati scris!!! Ma bucur ca ati vorbit despre scoala, este un subiect care si pe mine ma intereseaza foarte mult. Foarte interesant asta cu temele. Sincer mi se pare foarte frumos sa ai timp liber si sa nu fie o povara scoala, sa poti sa-ti traiesti viata in continuare si sa faci ce-ti place. Pe de alta parte, trebuie sa se acumuleze si in tartacuta. Oricum, ma gandesc ca daca ambele sunt scoli de stat, n-ar trebui sa fie prea mari diferente, nu? Poate perceptiile sunt diferite.

 

Cris, felicitari!!!! Sincer te felicit si te admir! Mi se pare un timp record ce ai stabilit tu acolo!! Si de acum, la grund, vei primi si ceva bani, nu? Asta cat ar trebui sa dureze si care ar fi finalitatea lui?

 

A primit si sotul meu numerele si a fost si s-a inscris la SFI, dar i-au spus ca va dura intre 5 si 12 saptamani pana va incepe cursul. Va dati seama ca mi se pare o vesnicie....

 

Anja, poate ai mai spus, dar nu am retinut. Cati ani au baietii tai? Lor le place la scoala sau se simt coplesiti de atatea teme, cum se simt si cei din Ro? Aici am o prietena a carei fetita a inceput clasa pregatitoare si deja spunea ca are multe teme... Mi se pare aberant.

 

Cris, multa multa sanatate!! Nu poti sa mergi la dr acolo, sa vezi daca iti confirma diagnosticul si cum abordeaza ei problema?

 

Va pup pe toate si va doresc numai bine. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Cris pt reusita, Success la aplicat pt joburi. Si sanatate multa. Poate iti poate aduce cineva medicamentul din Ro, daca cei de aici nu ti-l prescriu.

 

Ana, copiii au 11 ani. Nu, nu sunt stresati cu scoala, sunt destul de eficienti, si organizati. E OK cu  nivelul temelor, pt ca ii invata cum sa invete, le dezvolta vocabularul, ii obliga sa aiba timp de studiu si de concentrare si asta este bine pentru ca nu vor avea un soc in clasele mai mari cand va fi din ce in ce mai greu.  Oricum, nu sunt chiar la nivelul temelor din RO. 

Eu am mai vorbit si cu alti parinti, si am vazut ca sunt scoli ca la noi cu teme si scoli ca la Mihaele fara teme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...