Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Mihaela,eu am demarat cu o doamna de la ITM Tulcea procedura de sistare a alocatiilor din RO, am trimis ce mi-a cerut si astept hartiuta cat de curand posibil. Ce-au facut suedezii pe partea lor as fi vrut sa aflu chiar azi, dar avea nevoie sotul de mobilul "corporatist" [:D] adica cel de la munca caci de pe el sun mereu fiindca stau la tel cel putin juma de ora ca sa aiba timp suficient ca sa priceapa suedezul sau suedeza...maine clar mi-l lasa si aflu 

 

Intre timp am mai aflat de la prietena mea romanca cazuri care mai de care mai ciudate legat de alocatiile copiilor romani...cica nu le-a dat pana nu a obtinut parintele de la Migra permisu de sedere...asta contravine cu faptul ca RO fiind in UE nu e nevoie sa te inregistrezi la Migra..si tatal respectiv tot roman si tot cu contract legal si permanent de munca in Suedia. Sotul a aplicat din decembrie trecut la Migra si i-au spus in scris ca nu e nevoie..a sunat si a insistat si la tel si a primit acelasi raspuns,asa cum scrie si pe site, ca nu e nevoie fiind in UE, deci,ce sa mai spun? Pana la urma dupa 1 ani si ceva de zile,a primit si taticul respectiv alocatiile retroactiv,de-asta zic eu ce zic. Dar numai dupa ce a obtinut de la Migra,carora le-a aratat solicitarea in scris de la Försäkringskassan! Asta se intampla tot anul trecut, ne-am gandit ca si noua ne vor cere asta,dar nu. In fine,au inteles initial ca eu sunt in RO desi scrisesem clar din iunie in formular data la care am intrat in Suedia cu copiii, ca locuim toti aici etc. Formulare irelevante trimise ulterior, va povesteam eu atunci... nu stii peste cine dai la tel, nu toti cunosc legile. 

Bine a zis cine a zis ca in Suedia inveti ca timpul se dilata  [batcap]

 

Fiecare caz cu norocul lui, asta e! Eu sper ca Mos Craciun se va indura si ne va aduce el banutii! [:-)))]

 

 

Caldut azi afara, imi place ca nu ploua si e senin. Ma apuc si eu sa gatesc ceva,sa fac prin casa ca doar sunt libera,apoi m-oi ocupa si de partea profesionala  [;)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Uite, un lucru pe care nu il aplic deloc din cultura si metoda suedeza.

Copiii mei nu primesc nici-un ban saptamanal. Nici nu conditionez facutul diferitelor treburi, premii, rezultate la scoala sau in alta parte cu dat de bani.

Ei stiu ca noi tot ce facem, facem pentru ei.  Banii sunt ai nostri ai familiei si daca au nevoie de ceva le cumpar. (Despre dulciuri sau chestii de mancare, nici nu se pune problema sa nu le iau atata timp cat sunt chestii sanatoase- uneori le mai iau si prostii).

La fel si cu haine, jocuri, jucarii, si alte prostioare, daca isi doresc, le vor primi. Poate nu chiar in momentul in care le cer, dar le primesc.

Pe langa asta ei stiu cati bani se duc lunar cu tenisul si pianul. (le cumpar aproape lunar pantofi noi de tenis, uneori cate 2 perechi de fiecare (sala si zgura), rahete, genti de tenis, racordaje, inscrierei la meciuri, la competitii de pian.

Insa recunosc ca am copii foarte buni si foarte rezonabili. Asa am fost crescuti si eu si sotul.

Daca au bnevoie de 25 de Sek sa isi ia un sandwich inainte din tenis au mereu ceva maruntis in geanta de tenis. Uneori isi iau singuri din protofelul meu. Am incredere in ei.

De ex. cand pleaca in tabere de tenis, le dau cate 500SEK, bani de buzunar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah nici eu nu condiționez absolut nimic de suma de bani pe care o primește. Si nici nu e așa ca nu îi cumpar ce vrea, ca are banii ei. Absolut deloc si nici suedezii nu cred ca fac asta. Sau daca da, nu cei pe care ii cunosc eu. :)

 

Suma asta de obicei merge pe godis, vineri sau sambata. Sau aduna banii si merge la film, își cumpara ceva mai scump la sf de luna, etc.

 

Diana acum își cumpara mai multe din banii ei si e foarte bine, ii stie gospodari cum dorește. Bine ea si lucrează deci are mai multi bani. Vrea ceva extra, își cumpara :). In vacanta de toamna merge la Copenhaga cu câteva colege. Din banii ei. Cam așa e la noi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata  [flo2]

 

Mihaela, ii dai Silviei o alocatie din Romania!  [:)] Vezi ca aici tot sunt cereri de majorare a alocatiei, sa nu ajunga pana acolo ideea.  [viki]

 

La noi s-a aglomerat orasul, au inceput sa vina pelerinii la Sfanta. Partea proasta e ca se circula din ce in ce mai greu. Partea buna este ca au anuntat vreme frumoasa la sfarsit de saptamana si chiar si saptamana viitoare. Ziceau ca se va ajunge la maxime de 25-27 grade.  [fal]

 

Fetelor, vroiam sa va mai intreb ceva: in eventualitatea in care ajung acolo si fetele mele sunt mici, de 5 si 2 ani, ce optiuni am pentru ele? Bunicii clar nu vor mai fi aproape sa ne ajute. Cea mare sa zicem ca va merge cateva ore la gradi. Dar apoi? Iar cea mica? Si la cati ani incepe scoala?

 

Va pup si va doresc numai bine. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!

 

Pai si cea mica merge la grădi, Anamaria. Aici grădi incepe la un an, atat e concediul de îngrijire. Cat un părinte sta acasă, statul acorda gratuit 15 ore pe săptămana copiilor, ei vor ca orice copil sa aibă șansa si posibilitatea sa socializeze. Daca tu vei merge la scoala, fetetele vor sta la grădi toata ziua. Silvia, pentru ca nu stia suedeza, au hotărât de la început sa stea toata ziua, deși eu eram acasă, pana in Ianuarie cand am început scoala. Dar asta depinde de ei. De gradinita adica.

 

Scoala incepe in anul in care copilul împlinește 6 ani, cu clasa pregătitoare. Care e mai mult ca la grădi decât la scoala :). Cel putin așa a fost la Silvia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai depinde, daca parintii lucreaza de la 7 la 17, copiii pot sa stea de la 6/6.30 pana la 17.30/18. Sunt putini parinti car lucreaza asa, insa mai sunt. Gradinitele si scolile se deschid la 6 si se inchid la 18. La scoala este program de fritids, asa se numeste, inainte de ore si dupa ore, unde stau copiii pana la 12 ani. 

 

Silvia statea la camin de la 8-8.30, ca o duceam inainte de 9, atunci aveau intalnirea de dimineata care e ca un ritual (canta cantecele, fac prezenta, mananca legume) si statea pana la 15-16 ca sa prinda si programul de dupamasa, care e de la 12 pana la 14. Copiii mici sunt pusi la somn, dar de ex Silvia nu mai dormea (cu chin mare adormea in Ro pe la ora 15 cand copiii se trezeau) de la 2 ani dupamesele acasa, aici a fost o usurare ca nu mai trebuia sa doarma. Dar aveau program de "linistire", aveau o sala speciala, unde mergeau si stateau tolaniti pe perne in jurul educatoarei, care le citea si apoi se puteau juca tot felul de jocuri in liniste. Dupa ora 14 erau scosi toti afara, indiferent de vreme, uneori mancau masa de "mellis" afara. Sandwich-uri, iaurt, lapte, fructe, legume. 

 

Poate ne spun anja si criesleso cum era la ei, sau e inca la crisleso. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...