Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buna dimineata  [:)]

 

Multumesc frumos, fetelor, pentru sustinere. Da, probabil asa va trebui sa faca si sotul, sa inceapa cu un job in curatenie.Important nu e de unde incepi, ci unde poti sa ajungi. Ca asa, eu aici lucrez la birou, dar la ce-mi foloseste daca mai departe nu mai merg, la salariul asta voi fi si peste 20 ani, in cel mai bun caz? 

 

Cu suedeza e cam trist pentru ca, desi scrie pe site ca fac grupe in fiecare luni, cand a fost la ei, la SFI, i s-a spus ca cel mai probabil din ianuarie va incepe o noua serie... Sotul face ceva suedeza la facultate, a mai invatat si in Ro, dar e putin. 

 

Mihaela, ziceai de prietena ta care coase diverse. Cum le vinde? Au cautare acolo lucrurile hand-made? Eu am invatat sa crosetez cate ceva, iar sotul e foarte talentat la lucrat intr-un fel de plastilina/polimer din care se fac brose, cercei si alte bijuterii. Numai ca la noi toata lumea face din astea si nu e cererea prea mare. Dupa cum vedeti, am un sot multilateral dezvoltat. [flo2]

 

Legat de cazare, cum se procedeaza? In ideea ca venim si noi, sotul va trebui sa caute ceva mai mare. Zicea ca ar fi la caminul unde sta o camera/apartament, de 20mp. Mi se pare infim. [fri] Sa nu mai zic ca eu visez casa. Chiar daca nu e in oras si trebuie sa merg cu masina, casa sa fie.  [batcap] Si sa aibe curte. Imi zicea cineva odata ca se dau casele in functie de nr de membri ai familiei si nu ai voie sa stai intr-un spatiu mai mic. Cum ar veni ca noi nu putem sta in 20mp, nici daca am vrea. Voi ce stiti legat de acest subiect?

 

Si, nu in ultimul rand... cum e vremea? Mai vedeti ceva soare? 

 

Va pup si va doresc multa sanatate. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ana, iti spun punctul meu de vedere. Daca sunteti talentati la facut lucruri hand made, asta este un lucru ff important.

 

Faceti-va o pagina de web, incercati sa o scrieti in suedeza, puneti poze, si daca lucrurile sunt frumose, sunt sigura ca asta va va aduce ceva banuti. Va ajutam si noi la cumparat si publicitate.

 

Despre casa, nimeni in Suedia nu iti da casa/apartament....in nici-un caz la cetatenii europeni. Poate sunt ceva reguli speciale pentru refugiatii din Siria, etc.

 

Daca veniti aici va trebui sa va inchiriati un ap sau o casa, insa dupa cum ai vazut, preturile sunt destul de mari. 

 

De ex. o prietena inchiriaza un ap de 89m2 cu 3 camere, in Lund cu 8500 SEK, si pe langa asta mai plateste 500 curentul, gunoiul, si alte utilitati. Mai tb sa socotiti cam 4000SEK mancarea pe luna, plus ceva haine, plus transportul, benzina, bilete tren, autobuz, etc.

 

Daca nu stati in Lund, ci intr-un satuc pitoresc pe langa Lund, chiria poate fi mai ieftina, dar atunci sunteti dependenti de masina.

 

Daca va aduceti masina din RO, si o tineti pe inmatricularea romaneasca, va tb sa paltiti CASCO si cartea verde romaneasca. Si va tb sa mergeti anual in RO sa le reinnoiti si sa faceti insectia tehnica.

.

Eu din cauza asta spun ca inainte sa luati decizia sa va mutati toti, tb macar unul din voi sa aiba un job.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, bineinteles ca nu ne mutam pana nu are sotul job. Dar speram sa gaseasca cat mai repede. Si in ideea in care gaseste, vreau sa stiu care sunt urmatorii pasi. Cred ca-i defect profesional asta cu planificarea.  [:)]

 

Masina avem din Ro si o vom lua cu noi, ca pana vom avea bani de alta, e buna si asta. Cu inspectia anuala nu-i problema, ca oricum, macar in primii ani, vom veni in tara macar o data pe an, depinde si de buget. Casco, insa, stiu ca-i scump. Trebuie incheiat in Ro sau Swe? Polita obligatorie de la noi nu e de ajuns? [fri]

 

E buna ideea cu pagina web, dar va trebui sa o amanam si pe asta pentru cand vom fi acolo si va avea sotul timp sa bijutereasca. Multumim pentru incurajare si sustinere.  [:)]

 

Deci casele se gasesc pe net, cum ar veni, nu? Intram pe site-uri si cautam anunturi, nimic special. Revin cu intrebarea: stiti ceva de o suprafata minima obligatorie in functie de marimea familiei?

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pt masina iti trebuie CASCO facut in RO, caci masina are numere romanesti. Nu stiu daca poti numai cu polita obligatorie romaneasca. Si mai tb carte verde, pe 1 an, care si aia este 100 si ceva E.

 

Despre inchiriat ap. fie te uiti pe blocket si cauti, fie, in Suedia sunt cateva firme mari care au apartamente de inchiriat. Pt asta tb sa te inscri in coada si sa astepti un apartament sa se elibereze. In general se asteapta de la cateva luni la 1 an pana se elibereaza un apartament. Eu nu stiu de notiunea de suparafat minima obligatorie. Fiecare inchiriaza ce gaseste si ii place si cat isi permite.

In general pe blocket este mai scump, iar la firmele mari se asteapta mult. Ar fi recomandat ca sotul sa se inscrie pe o lista de asteptare cum stiti sigur ca sunteti gata sa va mutati.

 

Uite un link cu apartamentele care se pot inchiria de la LKF. Eu am selectat minim 2 camere.

http://www.lkf.se/Att-hyra-hos-oss/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! :)

 

Sa va ganditi azi la noi...sotul e la Stockholm sa se opereze la ochi (la unul acum, isi schimba cristalinul, sa nu mai poarte ochelari, dar are nevoie de lentile speciale, si cazul lui e mai aparte, pot aparea complicatii si de aceea ii opereaza cate un ochi odata). Am emotii, la ora 14 intra in operatie. 

 

Eu stiu ca e un minim de mp pe persoana, cred ca intre 8 si 10. Adica voi Anamaria, pentru 4 pers. ar fi un minim de 32-40 mp. Noi cand am venit, ne-au intrebat cati suntem si am primit un aparatament de la kommun, cu trei camere. In Ro aveam doua :). A fost lux, nu altceva :). Ce scumpe sunt apartamentele acum...nu mai stiu cat e aici, dar noi plateam 5000 kr pe luna si era inclus tot in afara de curent, tf si internet. Dar cand a trebuit sa ne mutam ( il primisem pe 6 luni, max.8) ne-am inscris la coada de chirii la kommun, care era de...7 ani! Anul asta in primavara ne-a venit randul :). Asa ca a fost musai sa cumparam, aici chiriile la particulari nu meritau, pentru ca vara trebuie sa eliberezi ca inchiriaza la turisti. 

 

Cu masina nu mai tin minte, noi am avut masina din ro aici, un an, apoi am inmatriculat-o. Stiu ca sotul zicea ca nu merita sa o tina cu numar de Ro...Apoi am si vandut-o ca era deja prea mica pentru noi, fetele crescusera si nu mai facea fata la calatorii lungi. Casco imi amintesc ca aveam si noi. 

 

Case, apartamente...noi ne uitam foarte des pe www.hemnet.se 

 

Nu stiu cat merge cu vanzarea lucrurilor facute acasa, dar prietena mea a vandut si la colege de ale mele, i-am facut eu reclama. :) Eu cred ca se poate. 

 

Soare? n-am mai vazut de acteva zile, e mohorat si ploua. Problema e ca e intunecos, nu se lumineaza de tot, e o intunecime continua. Dar la job nu prea bag de seama...

La Stockholm a nins azi, mi-a trimis sotul cateva poze. La noi sunt 7 grade. Nu vreau sa ninga inca, nu am schimbat cauciucurile...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela,tin pumnii sotului tau, probabil ca este deja terminata operatia,sa ne spui cum a decurs! M-au trecut fiorii cand am citit de schimbarea cristalinului, eu si pt picaturi in ochi mi-as face anestezie!  

 

Noi am petrecut un weekend prelungit la ai nostri la Stockholm,a fost frumos caci am stat printre tineri si copii mai tot timpul, intr-un loc de joaca imens deschis recent in zona lor Leo's Lekland, probabil ca Mihaela si Ana cunosc. N-a fost chip sa le luam pe verisoare pana seara la inchidere aduse fiind de dimineata.Bine,era si mancare si de toate..si printre toate acele spatii de joaca erau canapele si acolo ne-am tolanit si ne-am reincarcat bateriile in vacarmul si bucuria copiilor de toate varstele...tare tare frumos. 

 

In alta ordine de idei, de ieri sunt...vedeta! [pk] Locuitorii comunei au primit in cutiutele postale revista pe a carei coperta spuneam ca am aparut eu si colega rusoaica.haha! Ma gasiti aici http://www.eksjo.se/kommunen/hemma_i_eksjoe ...jumatatea neagra  [:-)))] 

M-a sunat prietena din Eksjö, ieri colegii sotului care ma stiau de la festul din iunie au intrat in birou sa-i spuna ca m-au recunoscut si vor un autograf  [:D] Azi, vanzatoarea de la ICA din sat...si ce sa mai spun la EksjöVux, m-am distrat toata ziua cu profele si colegii, la fika primeam zambete cu subanteles, m-am distrat pe cinste cu colega rusoaica...si nimeni nu m-a intrebat ce spaga am dat pt asta [:D]  

 

La lucruri serioase si cu adevarat importante trec faptul ca am primit alalteri din RO hartiile cu dovada sistarii alocatiilor, socrul mi le-a tradus si legalizat si eri le-am trimis la försäkringskassan, sa vedem ce episod urmeaza din telenovela asta ce a inceput in iunie. Va tin la curent

 

Azi a nins prima oara la noi, dar s-a topit caci sunt temperaturi pozitive. 

 

Ieri am aflat ca voi incepe grundul abia in decembrie, posibil inainte de Craciun, posibil dupa sarbatori, adica... la anu si la multi ani!!! [:D]

 

Ana, cred ca cele mai mari sanse de a gasi un job rapid le-ar avea sotul tau daca s-ar pricepe (si )la masini, la mecanica...absolut toti romanii pe care i-am intalnit in zona mea sau in zona Stockholm lucreaza pe la ateliere service auto. Aproape oricare alta cale implica cum spun si fetele in primul rand un anumit nivel de suedeza si asta inseamna timp, bani, rabdare, rezistenta...nu e tara in care sa te lipesti usor de un job, precum in Spania,Italia,Franta...poate o fi cu noroc in curatenie, multa bafta va doresc! 

 

Doamne,m-am apucat la ora 15 sa scriu si abia acum vad cat e ceasul..am facut pauze de hranit pe unu sau altu, a venit sotul si mi-a spus ca era sa moara,auzi...s-a invartit cu masina de cateva ori dimineata in drum spre serv pe serpentinele din padure desi nu parea gheata si mergea incet, abia a putut redresa,doamne, ce noroc ca azi n-am fost la curs, nu m-as fi priceput sa fac manevrele pe care mi le-a povestit. Asta fiindca nu are cauciucurile puse din cauza unor suruburi de la jeanta care trebuie schimbate si pe care le-a comandat din Germania. vremea insa se imbunatateste de duminica astfel ca de luni avem 8 grade cu plus iar eu pot servi curs.

 

Hai ca postez, sa trimit macar in ziua in care-am scris [bang]

 

Numai bine va doresc! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

Cris, felicitari pentru aparitia in ziar! Mai ales ca e de bine...stii ca romanii de obicei apar cand e de rau. Deci te-au dat la ziar pentru ca ai terminat SFI-ul foarte repede? Foarte frumos si motivant.

M-am mai uitat prin capitolele anterioare sa caut ceva informatii si am vazut ca erau muuuuult mai multe fete care scriau. Oare ce s-a intamplat cu ele? Mihaela, tu mai stii ceva?

Acolo nu e obligatoriu sa ai cauciucuri de iarna de la o anumita data? Ca la noi, fie soare, fie nori, de la 1 nov trebuie cauciucuri. De fapt nu e obligatoriu, dar.... daca ninge dupa data aia si nu ai cauciucurile, amenda.

Si ca sa va fa un pic in ciuda, sa ma laud si eu cu ce avem: soare! Nu stiu la cat rasare, dar la 6.30 cand ma trezesc eu e lumina afara, cand ma duc la munca e zi in toata regula. Sper sa ajunga si pe acolo cateva raze, ca stiu ca-i tare trist fara el.

Va pup si multa sanatate. [flo2] 

 

Am editat si eu: Mihaela, sper ca a decurs bine operatia sotului si se va recupera repede. Si La multi ani! pentru maine. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, sanatate multa sotului si va tin pumnii ca totul sa se termine cu bine.

Cris, bravo, bravo! Esti vedeta, ce mai!

Eu stiu de Leo lekland, am fost o singura data, acum ceva ani, cand copiii erau mai mici, dar ... mi s-a parut ff mizerabil.....si un zgomot infernal. Insa stiu ca iarna, cand ploua, nu prea ai unde sa duci copiii in alta parte...

 

La noi nu a nins. Sunt vreo 10 grade. Mai ploua, mai sta, apare si soarele din cand in cand. Nu este inca asa de intunecat ca la voi. Duminica se anunta 11 grade si soare!

Duminica si marti avem visning la casa.

 

Am editat ca sa adaug:

La multi ani Mihaela!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello hello de dimineata, e atat de nasol sa lucrez dimineata dupa o seara...dar cred ca v-am mai spus :). Ca de obicei la fika :). Azi jumate de laborator e la planeringsdag, noi cei care muncim azi ne vine rândul vinerea viitoare. Punem laboratorul la cale adica :). Tema de anul asta e cum sa ne îmbunătățim munca, am adunat de câteva saptamani încoace ce nu ne place, ce îmbunătățiți credem ca ar trebui făcute, iar acum le vom discuta in grupuri mici si vom ajunge la concluzii si rezultate. Cam asta in mare :).

 

Multumesc pentru gânduri, totul a decurs bine la operație, 15 minute a durat totul. A fost schimbarea cristalinului, sotul meu poarta ochelari de la 18 ani si vrea sa intinereasca :). A fost un ochi acum, peste 4 saptamani celălalt. Nu stiu cum ma voi obișnuit cu el fara ochelari. :)

 

Crisleso, felicitari pentru apariția pe prima pagina! Vedeto! :)) succes cu alocatiile, sa le Primiti cat de curând. Sa vezi ce bogați o sa fiti! :)

Eu nu stiu de lekland. Noi mergeam pe la muzee si prin Galleria :) in Stockholm, sau Ikea :). E ceea ce noi nu avem :)). Chiar mi-e dor de o escapada, chiar si in Stockholm...dar nu o sa avem cand. Astept acum sa înceapă târgurile de Advent, sa mai imi clătesc ochii :).

 

Nici la noi nu a nins, nici nu vreau ca inca nu am schimbat cauciucurile de iarna :). Tot 7-10 grade si la noi, fie noapte fie zi.

 

Anamaria sunt obligatorii cauciucurile de iarna. Dar chiar obligatorii, aici nu se joaca nimeni. La noi pr insula nu se arunca cu sare, deci e zapada pr drum tot mereu. Poti sa le schimbi de la 15 oct-1 nov dar sunt obligatorii de la 1 dec. Cred ca e diferit de la län la län, ca in nord ninge mai devreme. Dar pe toata Suedia sunt obligatorii de la 1dec. Si le poti scoate de la 1martie dar obligatoriu de la 1 Aprilie. Si invers e obligatoriu. Cauciucurile de iarna aici au niște tubulete de metal, se numesc dubb. Poti da un Google dupa dubbdäck sa vezi cum arata. :)

Pe noi ne-a prins intr-un an zapada prin 28 nov. Am venit dimineata la munca pe uscat si dupamasa era un strat gros de zapada. N-a putut sotul urca delusorul de la spital :). Am mers cu busul acasă si a venit cu vecinul inapoi care l-a ajutat cu schimbatul. Pe vremea aceea aveam numai o masina :).

 

Anja succes la visning! Si noi mergem la visning maine :). La o casa care ne-a plăcut pe net, ai mei jumătate visează o casa la tara cu grajd pentru cai :). Si asta are, e renovată si frumoasa, e ieftină...mergem sa o vedem cun e in realitate. Nu stiu daca sunt pregătită sa fac pasul asta, o sa vad. O sa revin cu link la casa, daca reusesc de pe tf.

 

O zi faina!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...