Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Va salut si eu! Imediat plec la munca si eram la computer. 

 

crisleso vad ca am ramas singure pe aici sa povestim, deocamdata. Nu mai stiu ce link am pus, am dat acum un google cu "lön sverige" si sunt multe. Primul e asta: http://allastudier.se/jobb-o-l%C3%B6n/yrken/

 

Da, BMA nu e bine platit, parerea mea...

 

Va pup! O zi faina!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

numai ce diferenta fata de civilingenjör...huh cat as putea castiga! :)

Si un chimist tot pe acolo. Dar stiam ca sunt salarii mari ca si chimist sau inginer. Numai ca nu e cerere pe piata...iar eu care nu am lucrat deloc...nu am nicio sansa. 

 

O colega se muta in Kalmar, si-a cautat job in toate locurile posibile, ea e si chimist, e austriaca si a facut dupa chimie, completari ca BMA. Si singurii care i-au oferit job au fost labul din Kalmar. O sa fie colega cu foste colege de ale mele de facultate. Stia si ea ca in industrie sunt salarii mai mari, ar fi vrut...dar...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam dezamagitor,Mihaela...dupa atatea studii si practica si vorba aia meserie cu miza, solicitanta...bine cel putin ca-ti place ceea ce faci,conteaza mult sa te duci de drag la serviciu, pentru mine au contat intotdeauna satisfactiile profesionale si chiar am avut parte de ele din plin! . Ma uit ce bine sunt platiti cei din mediu dar ma indoiesc ca vor angaja vreodata un emigrant in asemenea pozitii! Pana una alta,sansele cresc considerabil doar cu un nivel bun al limbii suedeze,asa ca las orice alta preocupare deocamdata si dau inainte cu svenska 

 

Chiar am ramas singurele pe-aici dar nu ma plang caci ma bucur de fiecare data cand te citesc, esti modelul meu si de cate ori ma trece cate-o stare mai uracioasa sa-i spun,ma straduiesc sa-mi amintesc despre tine si parcursul tau din ultimii ani, ale carui roade le culegi de ceva timp pe merit si pentru care ai primit stima tuturor celor ce te-au citit aici sau pe blog la un moment dat.  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  cate-o floricica pt fiecare an suedez,sper sa fi nimerit numarul! 

 

Sa ai (inca) o zi minunata la serviciu! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e crisleso, e dezamagitor daca te gandesti la bani, stiu, stiam. Dar am mers cu sila ani buni in sir la munca in Ro si nu mai voiam...am zis ca daca e sa fie un nou inceput, apoi sa fie intre oameni cu care ma inteleg, ii plac si ma plac si sa fac ce imi place. Sa merg cu placere si chiar o fac. Ca pensionar pobabil n-o s-o duc tocmai stralucit...avand in vedere ca as putea avea bani mai multi...dar ma gandesc sa investesc intr-o pensie privata si sa rezolv si asta. 

 

Esti o draguta, multumesc mult, iti intors ci eu florile  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2] . Ai nimerit aproape, dar nu aveai cum sa pui altfel, caci ne apropiem de 7 da...in 6 septembrie :). 

 

Maine sunt libera si sper la vreme frumoasa. Sa ma joc nu noul aparat foto :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,Mihaela,s-a intors vremea frumoasa macar pt 2-3 zile cum se anunta! 

 

iti doresc sa stapanesti cu placere noua achizitie si sa ai parte de peisaje si cadre superbe si inedite ca si pana acum! [:)]

 

Eu ti-am trimis PM cu raspunsul primit azi de la Socialstyrelsen, no more comment aici.

 

Iti doresc un weekend placut ca si celor ce citesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, m-am intors!

Voi ce mai faceti? Recunosc ca nu am citit toate paginile dar sper sa va gasesc bucuroase!

Eu sunt la serv si incerc sa ma reacomodez dupa atata vacanta!

Noroc ca aici toata lumea este in slow mode, asa ca o sa o iau si eu incet.

Noi am lasat copiii in Romania la bunici, asa ca suntem in vacanta romantica toata luna si ne bucuram de vremea frumoasa.

Cu drag,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamaria, ce mai faceti? Ati gasit locuinta pentru sotul? Ce mai fac fetele?

 

Anja, copiii tai au certificate romnesti? Noi am vrut sa o trimitem vara asta pe Silvia la mama o luna, de cand au luat vacanta pana plecam in concediu...dar am ezitat pentru ca mama spunea ca un prieten al ei i-a zis (stie de la nepotii lui) ca pe nepotii lui i-a controlat de fiecare data daca aveau procuri de la parinti. Silvia are acum pasaport suedez, cu acela voiam sa o trimitem, dar cica unii vamesi controleaza si daca copilul e inregistrat in Ro (certificat de nastere, cetatenie, etc) atunci e bai daca nu are procura. Si cum noi nu ne.am gandit la asta in aprilie cand am fost in Ro, sa facem procura atunci, ne.a fost frica ca nu o lasa sa vina acasa, decat daca mergem amandoi sa o luam...asta ar fi insemnat un efort foarte mare pentru noi, pe undeva imposibil si am zis pas. O sa facem intr-un alt an procura si o sa mearga atunci. Desi cand am vazut ce contine procura aceea...ne-a pierit tot cheful!

De asta sunt curioasa tu cum i-ai lasat pe ai tai baieti? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, copiii au pasapoarte suedeze si romanesti. Inainte sa avem cetatenie suedeza imi tb procura sa ii aduc in tara (fie ca ii aduceam doar eu sau ii aducea mama).

Insa de cativa ani, de cand au pasapoarte suedeze, am iesit din Ro fara pb. Nu m-a intrebat nimeni nimic si i-am adus numai eu fara sot. Si anul asta o sa ii aduc numai eu. La fel si cu copiii surorii mele, cu pasapoarte finlandeze.

Poate or fi fost cazuri, insa noua nu ni s-a intamplat niciodata, iar anul asta facem exact acelasi lucru.

In orice caz, nu e asa complicat sa faceti procura in Suedia. Te duci la noriarius publicum, si ti-o face pe loc. Costa vreo 400SEK. Si poti sa o faci pe romaneste direct.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...