Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buna dimineata  [flo2]

 

In primul rand ii doresc multa sanatate celui care a inventat Ketonalul, ca mi-am mai revenit cu gatul dupa ce am luat o pastila.  [:)]

 

V-am citit pe toate, dar nu am prea mult timp de raspuns. Poate doar ca e un pic cam trista situatia cu locurile de munca ... Pe mine chiar nu ma atrage sa lucrez cu sange.  [fri]

Anja, asta e situatia si la mine (din pacate, cred): nu conteaza doar banii, conteaza si ca ceea ce fac sa spuna ceva desper mine.

 

Va pup. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ca sa nu ramai dezamagita total Anamaria, iti scriu ca am cateva cunostinte/prietene cunoscute pe net sau aici pe FB, care au muncit pana au invatat suedeza, ce au putut, ca sa se intretina. Apoi au intrat la facultati, unele inca studiaza, pe imprumut. 

Una din ele, jurnalista in Ro, a lucrat la demolari, curatari de case dupa incendii sau dezastre, in timp ce invata suedeza. Alta la curatenie, inca una tot asa. Primele doua au fost o vreme profesoare de romana la copii. Prima e ultimul an acum, va fi educatoare. A fost visul ei sa lucreze cu copii mici. E cerere si de educatori/profesori calificati. A doua era profesoara in Ro, aici a inceput cursurile necesare sa primeasca legitimatia, dar n-a putut sa le termine, pe diverse motive. Nu mai siu tare multe de o vreme despre ea, suntem prietene pe FB si stiu ca e in Suedia, dar nu stiu ce face. A refuzat sa mai imi scrie ultima data si nu am mai insistat...

A treia s-a inscris la doua facultati ca s-a inscris la ambele si nu a stiut ce sa aleaga, ca a intrat la ambele :). 

 

Si mai e o tipa ce scria o vreme aici, la Suedia. Cu care ne-am si intalnit acum vreo 3 ani, au fost pe Gotland intr-o vara. Si ea a lucrat ceva la pus de gresie/faianta, si tot citindu-ma pe mine (ea nu are facultate din Ro) s-a inscris la facultate, daca toate merg bine va fi BMA in vara, e ultimul an acum. 

 

Si sa va arat un clip ce l-au facut astia de la spital...poate veniti sa lucrati pe Gotland :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=usgDiRbBJeU

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! [:)] Ca abia am facut ochisori...am batut recordul de cand sunt aici, cu trezitul la ora 11 azi! N-am fost obosita ca n-am cum sa fiu la ce traiesc in Suedia, ieri am fost in vizita si la cumparaturi prin Vetlanda si in rest TV si calc.

Apropos, Mihaela,sotul rusoaicei pe care-am vizitat-o ieri este BMA si spunea ca si-a vizitat colegii din Visby de la laborator cu ceva timp in urma si m-a intrebat de tine dar nu si-a amintit...nici eu nu-i mai retin numele ca era mai ciudatel [batcap] 

Oricum,spunea ca este mare nevoie de personal aici la Eksjö fiindca au o medie de varsta inaintata pe moment la lab,se iese la pensie asa ca sunt bine venita dar mai dureaza ceva... 

 

Ana, nici eu nu-s lesinata deloc dupa lucrul cu sange, ba chiar asta a fost principalul motiv pt care nu am dat la medicina,ca sa vezi ironia sortii...as alege sa profesez oricand in celelalte doua specializari resurse umane si protectia mediului, insa aici este chiar nevoie de suedeza fluent. Ca BMA daca aveam experienta deja in domeniu puteam lucra si fara suedeza fluent, cunosc deja doua fete care au fost acceptate doar pt ca erau "pe felie" cu experienta ceruta ,iar suedeza au invatat-o la locul de munca. Asta este situatia, sunt profesii cautate si altele nu...in fine, ce mai conteaza sa ma reprezinte acum ceea ce fac, cata vreme mobilul emigrarii a fost legat de binele si viitorul copiilor, in primul rand? Noi ,parintii, suntem cumva generatia de sacrificiu in aceasta miscare...dar situatia nu e atat de grava cand observi ca pana si un salariu in curatenie iti permite sa traiesti decent,sa faci credite si sa fii tratat ca oricare alt angajat din profesiile "destepte" sa le spunem... Si iar ajungem la vorba aia plina de adevar, ca nu le poti avea pe toate...sau ca pt a ne fi bine ne e mai intai rau...adica facem macar un compromis...

 

Mihaela, foarte atragator clipul...de-ar fi sa trec zilnic prin toate acele ipostaze... [:D] .Tu in cate te regasesti?  

 

Maine sunt acasa, lucram la domiciliu temele date. Azi mergem la sala de sport la programul obisnuit de joaca si miscare, copiilor le place tare mult. Afara e inorat,ploua incetisor, bate un pic vantul...

 

Voi cum va petreceti duminica?

 

Numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am lucrat azi. Daca eram libera, mergeam la St. sa votam...asa ne uitam la cei din alte tari europene cum nu vor putea vota...

 

Am avut o zi grea la munca, am luat fika 5 minute, mancand o banana in picioare si galgait rapid cafeaua, apoi pranzul in 15 minute, timp in care am mai si muncit, adica fugeam in laborator ca tocmai erau gata dezghetate doua pungi de plasma si pacientul avea nevoie de ele...cam asa avem in unele zile. In care zau ca am merita macar 30 000 kr :). Pe luna. :)

 

Am ajuns acasa si am facut tacos, acum stau cu henna in par si ma uit la un film asa pe bucatele...ca sotul se uita pe digitv si mai trag si eu cu urechea. 

 

Crisleso, clipul acela e parca o parodie :)). Noi ne-am distrat la munca, ne-a fost prezentat la un APT (arbetsplatsträff) ca nu ne regaseam deloc. Poate doar la momentul de fika, dar fara flirt si masaj :). Chestia e ca ii cunosc pe majoritatea din clip :). 

 

Va las acum, seara frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si incep cu politica, deoarece mi se pare o minune ce s-a intamplat ieri!.

Sunt absolut impresionata! Nu am crezut ca Iohannis ar putea castiga vreodata. Sunt impresionata cati romani din afara au stat in ploaie, vant, cu orele, la vot.

Sa speram ca noul presedinte nu va dezamagi, si isi va pastra verticalitatea.

 

Cris, cred ca nu am mai dormit pana la 11.00 din tinerete:))) Imi place optimismul tau si sunt sigura ca multe drumuri se vor deschide pentru tine, pentru ca te vad ca pe o temerara!

 

Mihaela, nu am nici-o oferta inca! Sunt cam dezamagita. Ieri am avut iar visning. Au venit iar multi, unii chiar de 3 ori, insa nimic, nimic....

 

Ana, cum mai esti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata  [flo2]

 

Anja, multumesc de intrebare. Sunt cu pernuta electrica la munca.  [:)]  Ma doare f tare gatul, spatele, nici eu nu mai stiu exact ce. Dar am miscarile limitate si f dureroase. si n-am timp sa ma mai duc si eu la dr.

 

In rest, a venit si la noi vremea urata. Si speram in mai bine, vedem daca speram degeaba sau nu, ca ne-am mai pacalit o data, acum 10 ani.

 

Deocamdata la sot nu s-a concretizat decat jobul in curatenie, ceea ce nu e chiar f bine. Nu stiu daca putem trai toti patru din slujba asta si nici cat mai putem continua asa. Nu stim nici daca va mai fi si altceva, in timp. Distanta e foarte apasatoare si cateodata nici nu mai stim de ce si pentru ce suntem in situatia asta.

 

Va pup si va doresc o saptamana frumoasa.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua  [:)]

 

Ce mai faceti? La noi a venit vremea urata, cu ploi si traditionalele balti pe strazi si trotuare.

 

Am tot analizat ce-ati scris despre locurile de munca si iar am cateva intrebari: daca faci o facultate in Suedia, ai mai multe sanse sa gasesti de munca sau tot greu este? O facultate oarecare, nu neaparat in domeniul sanatatii. Si daca este greu pentru absolventi sa-si gaseasca de munca, atunci cum apreciati ca va fi pentru copiii vostri, cand vor termina scolile? Sa nu ma intelegeti gresit, doar vreau sa vad daca merita "sacrificiul" pentru copii sau nu. Daca noi nu ne gasim locuri bune, ei vor avea sanse?

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, cred ca daca faci o facultate in Suedia, in suedeza, sansele sa iti gasesti loc de munca cresc ff mult. Insa depinde de ce facultate faci, si de ce se cauta pe piata muncii. Nimeni nu stie cum va evalua economia. Inca nu imi fac griji pt copii. Lumea este larga si le este deschisa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...