Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata  [flo2]

 

Mihaela, la multi ani sotului si fetitei! Cred ca ti-a iesit un tort pe cinste ieri! Sa fiti sanatosi cu totii. [:)]

 

La noi a venit iarna, e oficial. A nins ieri cu fulgi mari, iar astazi am gasit iar zapada pe masina. E destul de cald si se topeste, ba uneori chiar ploua, dar, oricum, a nins.  [:)]

 

Of, cris, si eu ma gandesc ca durerea de burtica paote avea si cauze psihologice. Dar mai mergem sa mai analizam, sa mai vedem, sa excludem restul.

 

Mda, nu suna deloc incurajator ce spui referitor la locurile de munca... Si cred ca asa este, pentru ca asa e in orice tara te duci, nu doar in Suedia. Si mi se pare normal ca un stat sa-si protejeze cetatenii. Ideea e ca, copii nostri vor fi si ei cetateni ai acestui stat si vor fi si ei protejati, nu? Chiar daca noua ne va fi mai greu, lor le va merge mai bine. Speram.  [:)]

 

Anja, daca eram in Ro ti-as fi zis sa vezi ce spun cei de la agentie despre casa ta, ce spun despre a vecinilor si altele de acest gen. Dar acolo... poate ei au o pozitionare mai avantajoasa pentru un eventual cumparator? Noi iti dorim sa apara cat mai repede cumparatorul tau.  [flo2]

 

Va pup si o zi frumoasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Mihaela pt sot! Sa ne povestesti cum a fost tortul si  petrecerea de majorat.

Ana, daca ai terminat psihologia, chiar cred ca ai avea sanse bune sa iti gasesti ceva. Cauta o universitate unde sa faci un master, ceva in problemele copiilor. Poti sa faci master in engleza, in parallel inveti suedeza, si apoi poate mai faci ceva diferente in suedeza sa iti recunoasca limba si facultatea. Pune-ti sotul sa intrebe la universitate. Noi avem destui de multi prieteni romani pe aici. E drept ca majoritatea lucreaza in IT, deci si-au gasit relativ usor joburi. Dar am prieteni care au facut chimia (au doctorat), si au joburi bune, altii sunt profesori de suedeza:)))) si isi fac doctorat in comunicare. Altii sunt ingineri intr-o fabrica. Altii au facut finante, au facut un master in Cph, si acum lucreaza la o banca in Cph.

Mai greu mi se pare cu sotul tau, fiind preot, cred ca este mai greu sa isi gaseasca ceva.

 

Cu casa, nu stiu ce sa zic, cum am zis are un dormitor in plus si la 500m departare. Se liciteaza de numa' numa' la ea, este deja cu 500000 mai scuma decat cer eu pe a mea. Poate dupa ce se termina cu licitatul la asta, se intorc cei interesati la a mea. Astept.... nu am altceva nimic de facut, din pacate.

 

Cris, imi pare rau ca nu ii place baiatului scoala aici. Ma gandesc ca acomodarea este destul de grea si tb sa aveti rabdare.  Avea multi prieteni in Romania, si le simte lipsa aici?  Ai mai vb cu profesorii de la scoala? Este totusi bine ca se refugiaza in muzica.

Deci va mutati la oras:)))? Inseamna ca tb sa incepeti sa cautati case/apartamente. Sa va uitati si cum sunt scolile in zona in care va mutati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru urari dregele mele, le dau mai departe! 

 

Aseara am mancat tort, am stat cu sotul la povesti, tesem si descoasem lumea in momente din astea :), la un pahar de vin, pana s-a facut ora culcarii.

 

Tortul a iesit tare bun, va fac pofta cu el: 

 

post-3506-0-67885300-1416562461_thumb.jpg

 

Dar nu v-am povestit ce am patit cu cadoul sotului. L-am comandat de pe net, am zis ca e usor, merge repede. Ok, era in 2 noiembrie, am comandat din timp, sa ajunga. Livrarea pe 5. In 5 ma anunta ca livrarea s-a amanat pe 17. Ok, imi zic, o sa ajunga. In 18 ma trezesc ca nu am primit email de confirmare ca au trimis comanda, ma uit pe site...noua data preliminara! de trimitere in...22 dec! What? Si nu m-au mai anuntat nimic de data asta...le scriu, imi confirma. Ma intreaba ce vreau sa fac: sa astept, sa schimb la alt produs, sa renunt? Era miercuri, ziua in care are Silvia calarie, de data asta ma rugase sa stau cu ea, sa o filmez. Aveam o singura solutie: sa o las, iar cata vreme ei au teoria si apoi curata si inseueaza caii, sa trag eu o fuga la unicul si singurul magazin mare de electronice din oras-El Giganten, in speranta ca gasesc si cumpar. Nah, ti-ai gasit! Nici macar una de samanta, de niciun fel. ( O rama foto digitala, acum imi dau seama ca nu am scris :)). Ii spun tipului ca am vazut pe site ca sunt (el nu stia cred, ca era tare nedumerit cand am intrebat daca au asa ceva...) si cauta, gaseste ce vreau si comandam. Dureaza o saptamana pana vine! Sper sa vina macar atunci. Asa ca am renuntat la comanda de pe net, m-au anuntat ca au anulat-o. 

 

Fug la treaba acum, ma scuzati ca nu stau mai mult la povesti. O sa revin cand am mai mult timp. Zi faina! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, apetisant rau tortul, o mai fi ramas ceva?  [s]

 

Anja, nu scoala in Suedia ii displace baiatului meu, ci scoala in general, asa a fost dintotdeauna...aici e lejer cu studiul dar il omoara programul de care v-am mai spus,pleaca la 7 si vine la 16. Nu mai punem la socoteala ca nu schimba vreun cuvant cu colegii suedezi...nici el nu se baga si nici ei nu cauta sa-l abordeze, dar asta nu-l deranjeaza caci n-ar cam avea ce discuta dupa cum mi-a spus.

De la 5 ani jumate de cand ne-a cerut chitara altceva nu l-a interesat. [cri] Prieteni avea putini si in RO doar doi dar buni, vechi, inca din clasa 1a si vorbeste si azi cu ei pe net si tot timpul au pastrat legatura. Cu toata repulsia fata de scoala din RO in special, nu a chiulit niciodata si o sa va mire dar eu sunt cea care i-am mai dat din cand in cand cate o zi libera...ce spune acum este ca nici nu vrea sa mai auda de vreo eventuala intoarcere in RO.

 

Da, ne-am socotit si am decis ca este mai convenabil sa locuim la Eksjö de anul viitor, vom demara cautarile pt o locuinta cu mai multe camere care sa ne permita printre altele sa ne invitam si noi rudele si prietenii.

Cat despre scoli, m-a indrumat prietena mea dar nu-s diferente remarcabile...eu am ales pt Ana scoala cea mai apropiata de mine si vlad, care invatam in cladiri alaturate

 

 

Ana, cu siguranta va fi mai bine pt copiii nostri ca si cetateni suedezi...

 

Va doresc un weekend minunat si bafta multa acolo unde este cazul!  [pk] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! 

 

A fost tare bine ieri: http://vorbele.wordpress.com/2014/11/23/the-party/

I-a placut tare mult colajul, s-a emotionat. Ieri a fost toata numai o emotie...

Tortul l-a facut ea :). 

 

Ieri dupamasa am fost la meci de innebandy, primul al Silviei, au jucat tare bine fetele, au castigat cu 7-0! Azi au iar, la 13.30. Acum au fotografiere cu echipa, am lasat-o acolo si pana plec la meci fac ceva mancare...mai am de gand sa spal si geamuri...sa vad cat apuc. 

 

Asa ne trebuie daca am avut sambete si duminici libere (cele in care nu lucram...sotul a fost de garda ieri, am fost singura pe baricade mai intai acasa cu majoretii, apoi cu Silvia la meci, la 40 km de oras...am picat seara lata, am adormit la Så mycket bättre...).

 

Plimbare frumoasa cris, e frumos si la noi. :)

 

Anja stai departe de computer si aproape de sot daca sunteti singuri?  [il]

 

Anamaria, cum sunteti? 

 

Va pup, duminica frumoasa!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...