Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Trist si din pacate se intampla destul de des printre tineri, mai peste tot in lume :(

 

 

Ana, cele 5 sau 6 luni sunt de fapt...9, curand!! Am sosit la inceput de martie

 

Impresiile sunt amestecate..."retrospectiva" in viziunea mea arata asa. La plusuri: curatenia, sosele de calitate, trafic civilizat, amabilitate,calm, siguranta... La polul opus,fara exceptiile care sigur ca exista :traiul scump (mancarea si electronicele sunt scumpe, serviciille te usuca la fel si activitatile extra scolare pt copii), lipsa de imaginatie (de ex in arhitectura caselor) gusturile simpliste, chiar "primitive" legat de imbracamintea si incaltamintea sexului frumos (de ex. tinerele poarta, indiferent de silueta,ca pe o uniforma egarii negri sau albi si peste ei un tricou mare,lung ce se vrea ca o fusta mini, sandalele de "guma" oribile si de proasta calitate zarite din belsug asta vara), incetineala cu care actioneaza in general de parca se misca in reluare, linistea de pe strazi de dupa ora 17-18 cand pare ca nu mai exista viata, toleranta exagerata fata de anumite comportamente nu tocmai ok ale copiilor si tinerilor...astea imi vin acum in minte. 

 

Sigur ca e chestie de gust, de perceptie...m-ai intrebat si ti-am raspuns.  [:D]

 

La anul te intrebam noi pe tine cum ti se pare...

 

O seara frumoasa la lumina becului,vorba Mihaelei  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Ana, nu pot sa fac bilantul cata vreme "expertiza" este in plina desfasurare...mai am destule de experimentat, cel mai mult imi doresc sa stiu cum e la munca printre ei. Cu putina imaginatie insa si stiindu-ma de fel sociabila si prietenoasa, presimt ca imi va placea...

 

Voi ce planuiti, va intoarceti aici in patru dupa concediul sotului?

 

 

O zi reusita va doresc! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua  [flo2]

 

Eu ma pregatesc sa plec de la munca sa o iau pe fata cea mare sa mergem la film. ;) I-am promis ca o duc la film si nu este decat la ora 14, asa ca  trebuie sa ne invoim, amandoua. 

 

Cris, noi nu avem cum sa mergem incolo, acum. Sotul va avea mai putin de o luna de cand lucreaza, cu jumatate de norma, asa ca bani...ioc. Daca totul merge bine, tot asa, prin martie-aprilie vrem si noi sa mergem. Am zis sa stam cateva luni sa vedem cum ne place, dar daca prindem vara, nu vom vedea chiar toate minusurile. Si presupun ca nici scoala nu voi vedea cum e, fiind vacanta,

 

Eu am frica mare in legatura cu educatia, Cat e de multa-putina, cat de mult se potriveste cu ceea ce vreau eu sa le invat pe fete. Aud tot felul de povesti cu teorii legate de gen, cu lectii de sexualitate, cum am mai spus, si altele asemenea. 

 

Deci, deocamdata, stam acasa si il asteptam pe tati si ce va fi vom mai vedea.

 

Va pup.  [:)]

 

Edit: Cris, la ce servicii te referi cand spui ca-s scumpe? Si activitati extra-scolare? Adica un copil talentat este sprijinit cumva sau tot asa, parintii tb sa investeasca, daca au de unde.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji pentru educatie si scoala. Suedia are unii dintre cei mai talentati si inventivi oameni.

 

Plus ca scolile suedeze sunt recunoscute mai peste tot in lume fata de cele romanesti. Sunt tineri suedezi pleaca si studiaza peste tot in lume si primesc stipendium de la stat. Cinstit eu cred ca in nici-un caz nu poate fi mai rau decat scoala romaneasca....

 

Cat despre activitatile extrascolare, este ca si in RO. Totul se face pe baza sustinerii parintilor si pe banii parintilor. Doar ca aici este mult  mai scump.

 

Pentru copii nu poate fi decat o schimbare in bine...

 

Din punctul meu de vedere cel mai greu va fi acomodarea, integrarea, gasitul unui job,deprimarea ca lucrurile nu se intampla asa cum vreti voi, puterea sa va gasiti un echilibru si incredere in voi. Important sa fiti impliniti si impacati cu deciziile pe care le veti lua.

 

Si, ca sa comentez un pic observatiile lui Cris. Ma afecteza tare putin ca fetele umbla cu pantofi ieftini pe strada si sunt imbracate negliject. De fapt, mie chiar imi plac cum umbla unele studente in Lund...chiar ma mai inspir de la ele:)))))

Eu am colege ff elegante iar altele mai putin elegante dar toate in limita bunului simt, Singurele care ies in evidenta de obicei sunt est europencele (rusoicele) care se imbraca, dupa gustul meu, ca niste pitipoance.

Iar mie imi place arhitectura caselor suedeze. Niste case care au ff multa caldura, perfect utillate in interior si perfect adaptate tuturor nevoilor. Mie nu imi plac hardughiile colorate...de ex. cele americane.

 

Mai scriu, dar sunt in mtg...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna! :)

 

Azi am fost libera. De la munca, caci am avut o zi plina! La 11 m-am dus la tuns. Apoi prin magazine sa cumpar doua cadouri pentru doi copilasi. Maine avem reclama mascata pentru copiii nascuti/adoptati anul asta. Sunt 6 in total! :) 9 nascuti si unul adoptat, un baietel din Ungaria. Eu i-am luat cadou lui si celui mai mare din nascuti, pe care il voi cunoaste maine :). Pe cel adoptat l-am mai vazut. :) Cei 6 copilasi sunt intre 3 ani jumate (cel adoptat) si 1 luna jumate. Abia astept sa ii vad maine. Lucrez de dupamasa, dar ma duc putin mai repede, e ultima noasra organizare ca si comitet de festivitati, urmatorul pe lista e Lucia dar asta deja e organizat de noul comitet. Cadourile le-am luat din banii stransi de toti colegii, am avut p colega care a tinut casa. 

Apoi a, avut utvecklingssamtal cu Silvia, a venit si sotul in sfarsit, ca pana acum nu a reusit sa se rupa de la job, azi a renuntat un pacient la timpul pentru endoscopie si a fugit si el la scoala. Cica sa fim mandri de Silvia, ca e in crestere continua cu ccc cunostintele, le uimeste uneori cate poate povesti si cum stie lucruri pe care nimeni in clasa nu le stie, cat e de interesata de cai si de animale, dar si de mitologia greaca si de lucruri serioase, de documentare si tot felul de chestii. Si ca stie foarte bine sa tina o discutie in contradictoriu cu un baiat, nu sa se certe ci sa ii replice cu chestii care stau in picioare. Doar cu matematica inca mai e de lucru...dar e in urcare si acolo. Ma bucur ca e exact aceeasi impresie pe care o am si eu despre Silvia. Am cerut sa ii dea suplimentar la mate si a zis numai ca isi va lua cartea din clasa, acasa, sa lucreze 2-3 zile pe saptamana. 

E avansata la suedeza si engleza, dar si asta stiam ca in fiecare an aud :). Degeaba, la ce copilul e bun si ii place, la aia inainteaza mereu. :) 

 

Dupa, am fost la banca, la alta decat a noastra, sa vedem ce ne ofera. Ca apoi sa mergem la banca noastra sa vedem cu ei daca ne pot oferi mai putin sau nu, sau schimbam banca. 

 

Si la final, am dus-o pe Silvia la antrenament :). Acum fac mancare, sotul a luat-o pe Silvia si astept pe cele mari (Diana are in vizita pe colega ei la care va merge in Thailanda, doarme la noi. I-a murit bunica si a venit cu mama pentru cateva zile) sa vina acasa, sa se pregateasca, ca au 3-a party, adica toti elevii din anul 3 de liceu, dar nu au voie decat cei acre au 18 ani, e primul ei party de gen. 

 

Anamaria, te invidiez ca vei avea atata liber :). In sensul bun. Sa il petreci frumos cu fetele si apoi cu sotul. :) 

 

crisleso, nu mai tin minte...ai aflat cand incepi cu grundul? 

Apropo cu gradi, a celei mici, poate ar trebui sa se implice mai mult educatoarele sa implice copiii sa se joace. De ce zice ea ca nu stiu copiii sa se joace? ai aflat? 

 

anja, nu stiu de ce citisem ca a fost opera :). Cea cu Sanna Nilsen. :) 

 

Am raspuns mult din spate, am fost tare ocupata de joia trecuta incoace, in sfarsit mai respir si eu.

 

Voi ce luati cadouri de Craciun sotilor? sa ma inspir si eu :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata  [flo2]

 

Pff, la noi e Black Friday de vreo 2 saptamani.  [:-)))] Pe bune, a fost saptamana trecuta, apoi au anuntat ca mai prelungesc, acum cica e al doilea.  [fal] Eu nici nu-mi bat capul, pentru ca ori sunt reduceri adevarate si e nebunia de pe lume, ori nu sunt si atunci degeaba te mai agiti.

 

Cum ziceam, am fost ieri la film, la o animatie 3D. Mie mi-a placut, si fata a zis ca a fost frumos, doar ca nu-i placea vocea unui personaj. Dar cu noi in sala au mai venit si niste copii, vreo 20, de la o scoala. Poate erau 1-4, nu mi-am dat seama. Ce m-a impresionat pe mine a fost felul in care le vorbea d-na care era cu ei. Atata ce i-a ironizat, ca ma durea pe mine sufletul. Ei radeau, semn ca erau obisnuiti cu acest fel de a vorbi, dar m-am gandit ca nu mi-ar placea sa vorbeasca cineva asa cu copilul meu. Si nici cu mine, macar. Nu stiu de ce, dar am observat la mai multe cadre din invatamant, ca isi ascund foarte bine dragostea, pe care presupun ca au, fata de copii. 

 

In rest... si eu m-as invidia daca as fi in locul vostru, pentru liber.  [:)]  

 

Multumesc si pentru asigurarile in ceea ce priveste educatia. Daca va fi sa fie Suedia, vom incerca sa facem tot ce putem si restul in vom ruga pe DD, pentru ca ne-a mai ajutat si-n alte randuri.  [:)]

 

Va pup si ma duc la treaba, ca fiind ultima zi, trebuie sa termin mai multe lucruri.

 

La multi ani pentru 1 Decembrie, daca nu mai reusesc sa intru pana atunci.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...