Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Anamaria, daca tot ai timp liber de maine :)) iti las selectiile din blogul meu legate de scoala suedeza, de-a lungul anilor. http://vorbele.wordpress.com/category/scoala/scoala-in-suedia/

 

O postare interesanta e asta: http://vorbele.wordpress.com/2011/03/30/scoala-suedeza-vazuta-de-romani/ cu exceptia ca acum se dau note din clasa a 6-a. Si ce scrie acolo, e real. 

 

Concluziile le poti trage tu, daca e bine sau nu, daca vi se potriveste sau nu.  [flo2]

 

Weekend fain!  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

In Suedia e foarte implementat sistemul de "invatare prin joaca", chiar si aucm in a 5-a ca sa nu se plictiseasca facand numai exercitii pe hartie, stand in banca, etc. se joaca la matematica. Repeta acum a mia oara tabla inmultirii, pentru ca la materia de zi in clasa nu au mai facut inmultiri si copiii uita. Si au facut un joc ca sa repete asta, nu stiu exact cum e jocul dar ieri la utvecklingssamtal a intrebat-o profa de mate ce joc i-a palcut mai mult ca vrea sa il repete pe cel care le place lor mai mult. Aici scoala e axata mult pe dorintele si cerintele copiilor, e o comunicare permanenta elev-profesor, eu asta admir mult mai mult decat sa primeasca tone le lectii acasa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, blogul tau este principalul motiv pentru care sotul se afla in Suedia si nu in alta tara, europeana sau nu. Pe blogurile/forumurile pe care am mai citit inainte sa dau de tine, invariabil se ajungea la cearta. Indiferent unde erau oamenii, se certau. La tine am descoperit o alta atmosfera si apoi si aici, pe forum,la subiectul acesta, la fel. Si am extins aceasta atmosfera de calm asupra intregii Suedii.. 

 

Multumesc pentru linkuri, le voi citi. De fapt am si inceput. Va pup si numai bine.  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit la un nou sfarsit de saptamana! [flo2] Ca repede mai trece timpul!

 

Mihaela,grundul il incep abia din 12 ianuarie dupa vacanta, mi-a spus profa luni. Nu a fost posibil mai devreme din pacate, asta e. Am inteles ca trebuie sa aleg intre o varianta scurta si una extinsa, nu stiu exact ce presupune fiecare, in ianuarie voi afla mai multe. Acum terminam pe 17 dec si eu mai merg luni si marti apoi anunt ca nu mai vin pana dupa vacanta caci vremea e tot mai rece,imi este greu cu naveta asta lunga si tot trambalaul. Am ales sa merg sapt viitoare ca sa fac ceva cumparaturi singurica de "Mosi" [:)]

 

Legat de Ana si gradi chiar nu stiu ce sa spun fiindca daca apreciez ceva cu adevarat aici este tocmai modul in care decurg lucrurile la gradi si scoala, copiilor le-a placut de la inceput si faptul ca-mi spun ca nu s-ar intoarce in RO ne bucura enorm. fiindca asta este efectiv motivul pt care am ales Suedia. Dar impulsionati teribil de povestirile aceleiasi Mihaela [flo2]

Cu joaca mi-a spus ca atunci cand lipsesc cele doua prietene emigrante ale ei (vin doar 2 zile pe sapt la 15 ore gratis) petrece timpul singura caci nu poate lega o joaca "normala" cum spune ea cu nici un copil suedez care cica prefera trantele, aruncarile din viteza pe podea in genunchi, inghiontelile,fete si baieti laolalta...iar la desen,pictura,leggo,puzzle se lucreaza mai mult individual.

Deci, integrarea e grea si la gradi si la scoala si la job. Atat cat putem vorbi de integrarea unui strain printre autohtonii unei tari.

Suntem aici dar cautam tot de-ai nostri si tot de emigranti ne apropiem mai mult...

Alegem dupa fire si gusturi, cum am mai spus...eu,de pilda, nu pot asocia cuvantul "cald" cu nimic din ce vad si simt in Suedia, dar e in firea mea sa ma adaptez usor oriunde, sa gandesc pozitiv si sa adaug eu sarea si piperul care imi par ca lipsesc vietii suedeze.

 

Ah,sa nu uit. Azi am sunat din nou la försäkringskassa si am dat de o tipa mai priceputa care mi-a confirmat ca e bine ce le-am trimis si dupa ce soseste si din RO documentul solicitat de ei vor calcula si vor da copiilor banii retroactiv. Poate chiar ne vom imbogati,mai stii?  [pk]

 

Va doresc tuturor un weekend frumos!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E pustiu pe aici, va las putin din sarea si piperul vieții mele. :) Care da, se învârte mult in jurul jobului. http://vorbele.wordpress.com/2014/11/29/copiii-altora-cu-drag/

 

De acasă: nu am reușit sa imi aranjez nici casa nici curtea inainte de Advent. Am lucrat ieri dupamasa si sunt si azi la munca. Dimineata nu apuc sa fac mare lucru. Sotul a fost liber dar a umblat cu Silvia la meci, apoi sa o ducă la un gård unde au dormit, un fel de tabăra peste noapte, echipa de innebandy. Azi a fost sa o ia si sa o lase iar la meci. Nah, ne-a fost bine cu weekenduri libere :)).

Sa vad maine daca apuc sa fac ceva ca tare m-as duce la un julmarknad, e plin de ele pe insula. Plus ca maine se ridica bradul in innerstan si se dansează in jurul lui. Mai vad maine cat apuc sa fac ceva prin casa...oricum simt ca deși am zile libere, numai libera nu sunt :).

 

Cam asta de pe la noi. Va astept cu povesti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani de 1 Dec!

Eu in weekend nu prea apuc sa intru pe calculator, caci abia mai prididesc de treburi. Am avut de facut mancare,spalat,ascultat la lectii copiii, meciuri de tenis, pian, apoi duminica, iar a venit cineva sa vada casa si a trebuit sa o pun iar la punct. Insa nu am sperante ca cel de ieri o va cumpara....

 

Am hotarat  sa o scoatem de pe net, sa schimbam agentul si sa o punem din nou la primavara.

Nu pot sa inteleg ce se intampla. Am avut multi interesati, si dintr-o data toti s-au razgandit.... Am tot felul de ganduri negre si scenarii pesimiste....

 

Si noi am fost cam naivi. Am luat primul  agent  (mäklare) care ne-a fost recomandat de cei care ne construiesc casa.

Insa se pare ca nu se prea pricepea la zona noastra si nici nu parea un tip care stie sa vanda lucruri...adica sa scoata in evidenta lucrurile pozitive.

 

Agentul nou, este cel care a vandut cele 2 case de langa noi. Pare mai priceput si mai vorbaret, cum zice sotu' mai "aburitor":))). Deja are niste idei ce strategie sa aplicam, plus ca a zis ca ii va contacta pe cei care au fost interesati de casele celelate.  Oricum parca mi-a mai dat niste speranta....

 

Dupa visning, am pus luminitele de advent, dar bradul nu il fac inca. Cred ca il fac cu cateva zile inainte de Craciun. Nu stiu de ce, dar nu am intrat inca in atmosfera de Craciun....Nici macar la cadouri nu m-am gandit.... Si mai vine si sora mea cu familia de Craciun in vizita, iar eu nu am nici-o idee ce sa cumpar....

 

Am cumparat numai cadourile de Mos Nicolae....

 

Mihaela, am vazut pozele si cu petrecerea copiilor si cele din Visby si desenul Silviei.  Foarte frumoase! Mi-au luat ochii cupcakes-urile. Tu le-ai facut?

 

Despre sarea si piperul ui Cris:)))), ca de obicei sunt pe aceeasi unda cu Mihaela.

Insa zic, ca poate noi, Mihaela, dupa atatia ani de stat aici, ne-am dat dupa ei. Eu nu ma mai impac, dar deloc, cu agitatia balcanica.  Eu ma uit la vecinii mei, toti suedezi, toti ff prietenosi,draguti si vorbareti. Daca vreau sa aflu ce se mai intampla in cartier si in Lund, mai agat cate o vecina la vorba, si aflu tot!

Dintre toti, eu zic, ca noi suntem familia cea mai retrasa si cea mai nesarata:)))))

 

Hai va astep la povesti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mulți ani România! Noi am arborat steagul in fata casei, ca in fiecare an! O sa pun poza de acasă, am fotografiat dimineata, dar e greu sa pun de pe tf.

 

Anja :))) si eu tot la fel simt câteodată, ca noi suntem familia cea mai fara "nerv" din gård. Bine restul au prieteni aici, se duc in concedii împreuna, fac petreceri, își cresc nepotii. Au atâta activitate si atâta energie! Apoi nu mai zic de colegele de la munca, unele dintre ele nu stiu cand au timp de tot. Familie, distracție, job etc. Nu stiu de cand ne propunem cu sotul sa ajungem la opera in St. Si inca nu am reușit. Dar am colege care au fost, cu distracție, brunch, etc.

 

Eu am lucrat sambata, iar ieri am fost la un târg de Crăciun pe insula. O sa pun poze de acasă. Am apucat in mare sa ornez casa de Advent si Crăciun, mai sunt câteva detalii.

 

Azi ma duc sa imi iau cadoul primit de la Diana de ziua mea. Un card cadou la un Spa. Ma duc la masaj cu Aromaterapie. Prima data cand ma duc la așa ceva. :)

 

In rest, cu munca :). Spor si vouă!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit...cu sare, piper si tot felul de condimente in bucatele aniversare de 1 dec! [flo]

 

Pai mi-am cumparat, da...de unde sa le iau din alta parte deocamdata?  [bang]

 

Sper ca 2015 sa ma scoata din padure la propriu si sa ma trimita mai la lume si lumina, ca din cauza copacilor mi s-au intunecat privirea, gandurile,orizontul...casele ce -mi pareau ieri rupte din poveste cu padurea lor din jur imi par azi mai degraba sanatorii..aoleu, s-o fi instalat depresia?  [fal] Ei,nu, doar fac un pic haz de necaz ca-mi permit cu voi, stiu ca ma intelegeti [flo2]

 

Iar daca nu-mi iese cu mutatu, nu-mi ramane decat sa ma resetez  [:-)))]

 

 

Deocamdata ma bucur de locuintele frumos decorate si brazii luminati si sclipitori care sper sa-mi lumineze calea suficient...

 

 

Noapte buna si pupici!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...