Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Cris, daca ziceai cu 1 sapt mai devreme ca iti tb rochita de Lucia, ti le trimiteam pe ale mele, ca au avut nevoie baietii in clasa zero. Numai ce le-am dat... Eu le-am luat ori de la ICA maxi or CitiGros. Mai sunt la Hemtex, dar mai scumpe.

Ana, aici nu e acum zapada, dar in anii trecuti a fost ceva zapada.

Frumoase poze Mihaela!

Ma duc la treaba! Pa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am uitat sa va spun ca si eu ascult radio pe timpul navetei mele zilnice si chiar ma intrebam cand o sa pricep si eu de ce se hlizesc oamenii aia, acum stiu ca mai am de asteptat cel putin un an, o nimica toata  [bang]

Ma bucur insa ca am inceput sa inteleg aproape in totalitate stirile, se dezleaga si urechile mele in sfarsit , mai greu dibuiesc insa vorbirea "neoficiala" de prin magazine, de pe strazi etc.

Imi inchipui ce mult m-ar ajuta o practica sau orice alta activitate cu suedezi aproape, dar la anu trebuie sa se lege ceva in sensul asta ca trecem la oras  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna!

 

Anamaria, casuta e de turta dulce dar nu din turta dulce :))). Adica e din carton, bineinteles. :) E la vreo 20 km de oras, intr-un satuc pe insula, in fata unui magazin de suveniruri si care vinde acum de Craciun. 

 

crisleso, parca ma citesc pe mine :). Exact asa eram si eu, ascultam radio, ma uitam la tv si simteam de la o zi la alta cum mi se dezleaga mintea :). Da, e foarte importanta practica, contactul cu ei, sunt expersii curente pe care nu ai unde sa le auzi. E greu la inceput, ca nu le intelegi si trebuie sa ti se explice, dar ei sunt draguti. Eu si acum intreb cand nu inteleg...uneori ma prind din context, dar azi de ex, deci sa vezi ca se poate si la noi astea, cu vechime :)) se vorbea despre "spark". Eu stiu un inteles al cuvantului, "att få spark", adica sa primesti o lovitura, apoi mai e "att få sparken" care inseamna sa fii concediat...si ma tot gandeam ca nu pricepeam deloc despre ce e vorba, in niciun caz de cele doua sensuri. Un coleg de al meu vorbea ca mama sambo-ei lui e tare strangatoare, orice gasesti la ea in depozit. Ca la un moment dat voiau ei sa isi cumpere un "spark" si a zis ea ca are doua, le da lor unul. Si apoi s-a intins discutia si nu intelegeam neam ce e "spark-ul" asta. Am intrebat, normal, ca mereu intreb cand nu pricep. Si mi-au explicat ca e ca o sanie cu manere, de stai in picioare si impingi cu un picior...ca se zice spark-cykel (mi-am amintit atunci, ca stiam, e trotineta) pentru ca sparka cu piciorul ca sa mearga, de asta ii spune asa. Ei bine, iata spark-ul!

 

http://www.miashopping.com/images/blogg/miashopping_godjul.jpg

 

Se circula pe la tara, ca trebuie sa fie liber de nisip, normal. :)

 

Asadar eu si acum invat suedeza, si cred ca o sa o invat cat voi trai :). 

 

Am luat cadourile de ghete, cate un mos din asta autohton, de pus in camera ca ornament, un tomtenisse cu caciula pe ochi: 

http://imagizer-cv.imageshack.us/a/img16/6117/tomtar.jpg

 

Si cate o  cutie de ciocolata :).

 

Seara faina!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, fetele!

 

Cris, te-ai mai intors de la vizionat? Ai facut ceva poze? Pui si la noi cateva? 

 

Eu, acasa fiind, am mai multa treaba ca niciodata. Plus ca cea mare a mai racit un pic... Daca va vine sa credeti, nici pana la ora asta nu suntem hotarati daca vrem sau nu in Suedia. Fenomenul islamismului cum il simtiti de acolo? Eu am citit pe thelocal.se si pe alte site-uri si am vazut ca-s foarte "incantati" suedezii de natiunile con-locuitoare. :)

 

Va pup si numai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja nu, nu in mod special ceva. Sunt obosita de la vremea asta, as vrea zăpada sa fie mai luminos. Si tot felul de discuții peste care a venit Moș Nicolae si a facut ceva ce nu credeam ca e posibil. Nu pot da amănunte, doar sa înțelegeți ca din dragoste si cu voința, orice e posibil. :)

 

Scriam ca suntem sănătoși așa la general :).

 

San Diego, orașul in care nu am mai ajuns asta vara pe motiv de insolație :). Sper sa ai timp sa te vadă si soarele :).

 

Anamaria, eu nu am ce sa spun la subiectul care te interesează. Pentru mine toți oamenii sunt egali, nu contează ce religie, culoare a pielii sau alte caracteristici au. Si n-o sa votez niciodatata cu SD tocmai pentru asta. E normal sa fie in creștere rasismul, toata Europa se confrunta cu asta. La suedezi a început acum o săptămana un serial, Ochi albastri se numește, e exact despre asta. Cu ura împotriva azilantilor si reciproc. E realitatea zilelor noastre, indiferent in ce tara trăim.

 

O zi buna va doresc! Eu fug la munca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Mihaela, numai bine iti doresc. Cum adica a venit Mos Nicolae? Chiar a venit? :) Si fetita mea l-a vazut la gradi, dar pe noi, astia mari, ne ocoleste. Te pup.

 

Anja, cum te mai plimbi tu ... Sper sa ai si ceva timp de vizitat, nu doar munca si iar munca. Cu casa ce ati mai facut? Ramane dupa sarbatori ?

 

Cris, ai plecat si n-ai mai intrat aici sa ne mai povestesti si noua. Te asteptam. Sa stii ca fetita mea si-a revenit cu burtica si papa mai mult decat cea mare acum. Nu are intoleranta nici la gluten, nici la lapte de vaca, slava Domnului!

 

Am vazut aseara la stiri ca nici in Ro nu s-a mai aratat soarele o luna de zile. Sincer, nu mi-am dat seama. Mihaela, daca la tine e mohorat, sa vezi cum e aici, ca e plin de noroaie. Pe strada pe care stau e o mazga neagra de vreo cateva saptamani. Acum a inceput sa ninga si e mai frumos, dar pe jos tot noroi e. Deci stai bine. ;)

 

Eu nu ziceam de islamisti ca as avea ceva cu ei sau ca ma deranjeaza prezenta lor pur si simplu, doar ca am citit ca oamenii se simt amenintati, mai ales prin Stocholm si prin sud, de ei. Ca ar fi violenti, ca au pus bombe, chiar si in Malmo. Si de asta ma miram, ca pe voi nu v-am auzit sa va simtiti in nesiguranta. 

 

Si ca sa inchei intr-o nota pozitiva: am "descoperit" ca este scoala Montessori pe langa Lund. Mie imi place mult acest sistem educational si rezoneaza cu ce mi-as dori pentru fete. Sper sa poata merge sotul sa afle cum este cu admiterea.

 

Va pup si va doresc numai bine. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...