Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Seara buna!

 

Ce mai faceti voi? Anamaria, cum mai e in concediu? Ah ce as vrea si eu! Imediat vine sotul acasa, o sa va bucurati de sarbatori.

 

Anja ai ajuns de la caldura? 

 

crisleso v-ati gasit casa? Va mutati? Si tu esti libera, ce bine...

 

Eu astept sarbatorile, atat cat vor fi, ca voi lucra toata saptamana asta, vineri sunt libera dar lucrez sambata, apoi luni, marti si miercuri dimineata. Apoi sunt libera joi, vineri lucrez iar si sunt libera sambata si duminca dupa Craciun.Trebuie sa incep sa ma organizez ca sa reusesc sa fac tot ce vreau. Am cumparat brad, daca are chef sotul il impodobim vineri, daca nu ii las pe ei sambata sa il impodobeasca. Eu am de impachetat cadouri, ca toate sunt sub pat :). Ascunse de lumea curioasa :). 

De Ajun suntem invitati la prietenii nostri, apoi in ziua de Craciun ii asteptam noi pe ei.

 

Apoi asteptam Revelionul, inca nu am stabilit nimic, eu lucrez si in saptamana aceea luni, marti si miercuri, adica in ziua de 31. Ori la prieteni, ori la noi :). Apoi liberi in 1, din 2 iar la munca. Dar sa nu ma plang, din 9 am plecat in concediu, doua saptamani! Nu stiti cum astept...

 

Nu mai stiu daca v-am zis, pe insula a aparut acum prin septembrie o noua familie de romani, cu 3 copii. Maricei, cel mare e la liceu, mijlocia in a 9-a si micul in a 2-a. Nici unul din parinti nu stie suedeza si nu au de lucru. Eu am aflat de ei prin prietena mea, profesoara de romana, ce i-a preluat. Se pare ca vor fi si ei invitati la prietenii nostri si ii vom cunoaste. Amandoi au studii superioare. Chiar sunt curioasa sa ii cunosc.

 

Seara frumoasa, poate mai scrieti. :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Seara buna si de la mine!

 

Uite ca de libera ce sunt m-a sarit randul la scris si nu m-am tinut de promisiune, scuze!

 

Am petrecut si noi duminica la prietenii noastri, apoi luni am fost la scoala si am incheiat conturile pana pe 12 ian. La fel si Ana cu gradi, Vlad vineri termina iar tati pe 23 si reincepe pe 5 ian.  Imi fac de lucru cu fel si fel de chestii ca sa nu ma plictisesc, afara de treburile cotidiene,citesc o carticica de la scoala, si ma plimb cu Ana cat pot pe-afara indiferent de vreme. Vineri dupa ce termina sotul plecam spre Stockholm, va fi obositor dar conducem pe rand si speram sa ajungem cu pauze cu tot inainte de miezul noptii, la o ora rezonabila. 

Iar sambata,sa inceapa distractia!

 

Ana, voi ce mai faceti, imi inchipui ca toate sunt legate de venirea lui tati,nu?  [:)]

 

Anja, intorsu-te-ai? 

 

Mihaela, si eu astept sa ne povestesti despre noii romani insulari, cum de-au ajuns acolo, care e povestea lor, pe mine ma incearca asa niste emotii caci retraiesc inceputul...desi prea veche nu-s nici eu aici

Da ocupata mai esti tu, imi inchipui ce usurare va fi pt tine odata cu 9 ianuarie! [:)]

 

Am uitat sa va spun ca la Lucia la baiat, tocmai Vlad al meu a fost ales de doamna de muzica sa tina steaua cea mare, a fost in centrul atentiei toata manifestarea si cica i-a placut si a cantat cot la cot cu ei, era sala plina dar cu profesori caci a fost dimineata la 10 si parintii au lipsit lucrand, din pacate nici eu nu am avut masina crezand ca e dupamasa ca asa era vorba initial...nu-mi ramane decat sa cer niste fotografii la doamne caci tare mi-ar placea sa-l vad si eu, i-au dat de-acolo camasa alba si ce mai trebuia. Iar la sfarsit l-au felicitat toti profesorii, bietii de ei nu stiu ce sa mai faca sa-l integreze si pe mutulica al meu, e de apreciat! [flo2]

 

Acum va las si va urez o seara frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, m-am intors de joi, multumesc de intrebare. Numai ca am gasit toata familia lovita pe rand de kräksjuka. Asa ca daca la inceput am fost pe post de sora medicala, duminica, ma rapuse si pe mine turbata. Abia azi mi-a fost bine.

Deci nu prea am cu ce ma lauda. Copiii termina scoala vineri, si avem dim avslutning la biserica, canta chiar clasele lor. Apoi vineri seara concert de pian la biserica, Toate astea presarate inca cu teste la scoala si meciuri de tenis.

Eu nu am intrat inca in atmosfera de Craciun, desi am facut bradul. Parca mai sunt inca multe zile. Drept e ca nici nu am concediu, poate o zi pe 23.

In weekend incep sa ma gandesc la meniul de Craciun, ca imi vine sora cu familia in vizita. Apoi tb sa gasesc si ceva program de entertainment.

Voi ce bunatati faceti?

Mihaela, unde plecati in vacanta?

Cris, vi se pare asa lung drumul de la voi la Stockholm? Mie mi se pare floare la ureche! De la noi sunt vreo 6 ore de condus, si noi zicem ca e acceptabil. De fapt conduce numai sotul si nici nu m-am gandit sa ma ofer sa il ajut...(nici la drumuri mai lungi nu-l ajut decat cu extra atentie,moral, cafea,apa, mnacare:-D)

Ana, cum sunteti? Tocmai am aflat ca pleaca profa de romana. A incercat sotu' sa intrebe la komuna daca este job disponibil?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crisleso, stiu cum au ajuns romanii aici. Din nefericire nu au o poveste prea placuta. As prefera sa nu o scriu aici, ca stiu eu cine ajunge sa citeasca? Sper din suflet sa reuseasca cu bine. 

 

anja, usch, vinterkräksjuka...nu vreau asa ceva...noi inca nu am avut. 

Cred ca am mai zis, mergem in Thailanda, o sarbatorim pe mama care a implinit acum doua saptamani 70 de ani. Ea e la sora mea, vin impreuna si ne intalnim acolo. Iar Diana pleaca singura in 28 dec, sta pana mergem noi la o fosta colega de clasa care e acolo pentru 6 luni, cu parintii...am niste emotii si griji de nu stiu cum o sa fac fata...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va mai spun ca Diana conduce masina mica, cea pe care o conduc eu. Numai insotita de mine sau de sot, dar exerseaza. E atenta, stie manevrele, merge ok, incet dar sigur. A mers si pe bezna, pe ploaie, a condus dimineata la scoala si eu am mers mai departe la job, cand am de mers undeva si ea e acasa, am sofer :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Asa de ocupata sunt in concediu, ca nu am timp sa deschid calculatorul. Adica il mai dechid eu, dar imediat primesc solicitari pt desene animate. Am lasat in seara asta fetele la socri sa pot sa-mi fac si eu un pic de ordine in casa, sa nu se sperie tati cand deschide usa.

 

Anja, a zis sotul ca nu stie unde sa intrebe, exact. Ca a fost de mai multe ori pe acolo si a primit diferite indicatii, sa mearga ba intr-o parte, ba in alta, si pur si simplu nu a reusit sa gaseasca persoana care sa-l lamureasca. Daca poti sa ne ajuti cumva in acest sens, multumim anticipat.

 

Cum mai stati cu intunericul? Si la noi se lasa seara destul de repede, pe la 4 si ceva. Si tot nu e zapada si tot trebuie sa spalam papucii cand ajungem in casa ca sunt plini de noroi.

 

Noi am avut serbare cu cea mare sambata si am stat un pic cu emotii ca nu va putea merge, ca a fost bolnavioara toata saptamana. Pana la urma a ajuns, totusi. E ultima serbare de la gradinita ...

 

Mihaela, ce program ai!!! Am obosit doar cat l-am citit. Dar si ce vacanta va asteapta... Sa fiti sanatosi si sa va simtiti bine!

 

Cris, frumos ca iesiti in fiecare zi la plimbare. Mie pur si simplu nu-mi face deloc placere sa ma plimb prin zona in care stau, asa ca incerc mereu sa-mi fac treaba pe la un magazin sau ceva sa ies din casa.

 

Anja, bine ca v-ati revenit. Si eu am stat un pic cu frica sa nu se imbolnaveasca si cea mica sau eu, dar am scapat de data asta. E tare greu sa fii singura si sa mai ai si un copilas bolnavior.

 

Va pup si va doresc multa sanatate si spor la pregatiri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna!

 

Anamaria, asta e...am mai scris ca la noi nu sunt zile libere, fiind flux continuu. Sunt cateva colege care si-au luat liber intre Craciun si revelion, apoi probabil vor lucra mai mult. Multi si-au luat concediu, noi care nu ne luam pentru ca o parte si-au luat inainte, o parte ne luam dupa, lucram. Asta e conditia ca restul sa fie liberi si apoi sa fim noi :). 

Bafta multa sotului, poate are noroc si primeste jobul! Tin pumnii tare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja,nici eu nu mi-am ajutat sotul la condus macar un minut pana acum spre Stockholm sau pe alte distante lungi, dar asta fiindca eu stau cu cea mica in spate si ne jucam cu jucarii sau pe tableta caci altfel se plictiseste. Oricum, sotul e super antrenat ca un sofer de tir dar mai imbatraneste si el...ma gandeam ca daca plecam dupa serviciul lui va fi cam obosit si eu cu mult somn la bord n-ar fi rau sa-l schimb, insa o rezolvaram si pe asta adineauri caci plecam sambata dimineata devreme, cheful incepe la 5 dupa amiaza spre norocul nostru  [:)]

 

Ana, n-am de ales decat sa ma plimb prin sat aiurea ca magazin avem doar unul micut pe care il "strabatem" in doua minute zilnic. Venim insa cu incaltarile curate, strazile din satuc sunt toate asfaltate, drumul forestier e pietruit , casele frumos decorate, o adevarata placere dar cu zapada cred ca ar fi de vis.

 

Astazi am primit confirmarea ca Ana este inscrisa la scoala la care-am aplicat in Eksjö care cica are reputatia cea mai buna dupa cum am auzit de la colegi si prietena mea si tare m-am bucurat sa vad ca ne cheama in sapt a 7-a din anul viitor sa se cunoasca Ana cu colegii ei inainte de inceperea anului scolar, sa se familiarizeze cu scoala, clasa si profesorii etc. Vor fi cel putin doua astfel de intalniri pana in august cand incepe efectiv scoala. 

 

Apropos de imbatranire [fri] ...astazi e prima zi cand nu am auzit alarma dimineata, nici eu nici sotul. Era lumina afara cand am deschis ochiii si nu intelegeam de ce...baiatul evident a pierdut autobuzul spre scoala si s-a bucurat, iar sotul a ajuns la 8.30, dar nu a fost nici o problema,la ora 16 era oricum acasa. E clar ca trebuie sa vina vacanta mai repede.

 

Mihaela,cred ca e o senzatie tare faina sa fii pasager in masina condusa de propriul copil, imi inchipui ce mandra te simti, bravo Dianei si voua, parintilor! [flo2]

 

Ma speriati cu virusul asta, sper ca nu trebuie sa semnam cu totii de primire,nu? Ai mei copii nici nu stiu sa vomite, la fel ca mine, dar sotul extrem de usor vomita si mi se face rau doar cand il aud. Vlad totusi a scos ceva pe gurita cand era mic pana la 1 an,s-a inecat si atat.

Sper sa ne ocoleasca! 

 

Va doresc sanatate ca e mai buna decat toate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...