Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Asa e si al meu sot, sofer de tir vorba ta crisleso :)). Noi am facut concedii numai cu masina (bine, in locuri indepartate unde am zburat si nu se poate conduce, acolo am avut soferi, am umblat cu taxi, tuc-tuc, tren sau autobuz :)) si am mers in tara in fiecare vara numai cu masina (exceptie cand a murit socrul, dar atunci nu aveam 3 zile de "pierdut" pe drum), numai sotul la volan pentru ca eu cum stiti, nu am condus pana acum un an. Uneori facea si peste 1000 km intr-o zi, ajungeam la 2-3 noaptea si a doua zi iar 1000 km...dar da, era mai tanar :). 

 

crisleso, e nasol virusul asta, calicivirus se numeste. Din pacate nu da imunitate si poti face boala de cate ori te prinde. Nu exista nici vaccin. Bolesti pe gura si pe "dos" o zi, doua, trei...cel mai bun "medicament" e blåbärssoppa, se gaseste in orice magazin, la sucuri in cutie PET. E suc de afine, mai gros decat normal, e ingrosat ca o supa. E recomandat de toti medicii. Noi mai bem asa peste iarna, nu stiu daca e preventiv, dar ne-am obisnuit sa bem iarna. Igiena stricta a mainilor(spalat, dat cu spirt) e foarte recomandata, virusul se raspandeste foarte repede. De obicei daca face cineva din familie, atunci si restul fac. Se zice ca o parte din populatie are imunitate de la natura si nu face niciodata boala. Poate sunteti printre norocosi! 

 

Cu condusul...sunt mandra dar in acelasi timp mama :)). Am avut niste discutii crunte, ca eu o corectam la ce mi se parea gresit, ea striga la mine sa o las in pace ca stie sa conduca. Pana m-am enervat asa de tare, ca m-am dat jos din masina in parcare, am dat un tur pana mi-a trecut si m-am urcat in masina iar. Ea mi-a explicat cu rabdare, nu-mi vine sa cred ca poate avea atata rabdare cu mama ei :), ca sunt prea pisaloaga, ca e mare acum si nu mai trebuie sa fac ca si cand era mica si ii tot strigam sa nu alerge ca o sa cada :)). Asa ca da, sunt mandra si cu plasture la gura :)). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, imi imaginez ca nu prea ai chef nici de baut nimic...dar preventiv nu are ce sa te ajute. Cred ca efectul e cel al afinelor, care sunt foarte bune in diaree si varsaturi, plus ca e aport de lichide. Bine, si ersättningsvätska face minuni. Mie mi-a fost rau acum cativa ani, cand eram studenta. Cred ca era stresul, oboseala, examenele, toate gramada. Plus psihicul la pamant. Si am facut o criza din asta de am vomat timp de vreo 6 ore, nu ma puteam opri. De disperare l-am pus pe sot sa cheme salvarea, desi imi zicea ca nu au ce s aimi faca. Dar eram atat de disperata, ca nu mai puteam sa ma misc, eram ca o leguma. Si au venit, mi-au luat tensiunea, m-au pipait si mi-au zis ca nu au de ce sa ma duca la spital, ca nu e asa grav precum pare :). Mi-au recomandat ersättningsvätska asta, o aveam deja ca imi luase sotul, dar ca nu puteam sa o beau. M-am fortat apoi insa, ca trebuia sa imi adun fortele cumva, si mi-am revenit. Nah, n-a fost virusul dar a fost ceva foarte similar. 

 

Sper ca sunteti bine, la noi s-a virusat Diana, cu un soi de gripa. I-am luat esberitox, sirop natural de tuse si multe fructe, citrice si kiwi. Si sper sa nu luam si noi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, blåbärssoppa e la orice magazin cred, noi ne facem cumparaturi la Ica sau Coop. 

Ersättningsvätska e la farmacii, la liber. Resorb se numeste. 

 

Esberitox e tot la farmacie, la liber, au si echinaceea care e foarte buna la raceli. Testate pe noi, pe mama. :) Mama a fost atat de incantata de echinaceea, a zis ca n-a crezut ca poate sa ii faca asa bine, a fost tare racita in primavara cand a fost la noi. 

Am mai vazut sinupret si Kang Jang dar nu le-am testat.

 

Siropul asta de tuse, din plante, e la Tant Grön sau Life, sunt magazine naturiste, dar cred ca se gaseste si pe net. E singurul sirop de la care atunci cand am ajuns in Suedia, ii trecea Silviei tusea. Si a ramas singurul :). 

E asta: http://www.apotea.se/alpenkraft-250-ml

Scrie pe pachet ca nu se recomanda copiilor si tinerilor sub 18 ani, dar eu nu stiam suedeza cand le-am dat fetelor :). Silvia zice acum ca de asta e ea asa ciudata :))). 

 

Pentru raceli: http://www.lifebutiken.se/produkter/forkylning?Page=3 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata,am notat si salvat tot, multumesc Mihaela!  [flo2]

 

Pare ca sunt inconstienta sa nu am mai nimic in casa aici in timp ce in RO aveam o farmacie intreaga acasa, eram de doua ori pe luna la medic ca-mi tuseau copiii ca TBC-istii si nu mai stiam ce sa le fac, iar aici de cand am sosit nici muci n-au avut, doar baiatul cu burtica lui care acum ca vine vacanta a trecut subit  [:)]

 

Bine,iarna e la inceput, este timp de imbolnaviri dar sper totusi sa ne ocoleasca!

 

Sanatate Dianei [flo2] !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am plans la serviciu!!!!

 

M-am luptat cu japonezii care m-au criticat pe nedrept! Pentru niste amanunte de pe prezentarea mea,aprobata si revizuita sapt tercuta de aceiasi japonezi, data ca exemplu ca noi in Lund nu am pregatit cum trebuie un anumit eveniment.

 

Seful meu mi-a spus ca are incredere in mine 100% si ca eu sunt doar pretextul unei discutii politice mult mai adanci. (Tokyo vs Lund)

 

Insa ma simt mizerabil, Inca imi vine sa plang. Nu mi s-a intamplat asta niciodata in toti cei enorm de multi ani de cariera!

Uffffffffffff

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna!

 

Anja sper ca a mai trecut supararea, sa te simti mai bine de sarbatori.  [flo2]

 

Va povesteam de familia aceea de romani, pe care urma sa o cunoastem de sarbatori. Ei bine, am indraznit sa iau legatura cu ea si sa o intreb daca nu are nevoie de haine, aveam stranse multe sa le duc la Crucea Rosie. A acceptat, s-a bucurat, am mers la ei cu un sac mare de haine. I-am cunoscut, am stat la povesti, s-au bucurat de ce le-am dus. Sper sa le poarte cu drag, sa le fie bune. Si am zis ca ne mai vedem, acum ca am spart gheata. 

 

Weekend frumos!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...