Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Betyg-ul l-ai primit Cris in ideea ca poate nu continui direct sau poate te muți, e dovada ca ai absolvit SFI. Multora le ajunge numai asta, ca sa muncească.

 

Anja imi pare rau de cunoștințele voastre...e teribil de greu așa, daca niciunul nu are o situație de job clară, n-as recomanda nimănui niciodată sa faca pasul asta. Stiu ca nu tu le-ai recomandat, zic așa la general. Stiu cat de greu mi-a fost mie si nu am avut grija zilei de maine, dar sa mai ai si asta pe cap!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dar nu cumva pe baza acestui betyg pot primi ceva banuti la grund? Voi afla eu mai multe de luni incolo, atatea s-au schimbat si se schimba odata cu trecerea timpului

 

Anamaria, si eu iti sugerez sa faca sotul imputernicirea in RO caci scuteste multi bani si timp, iar textul,da, il au toti notarii. Afara de datele din pasapoartele parintilor si copilului ce urmeaza sa calatoreasca, mai apare pe procura de aici scopul calatoriei, durata (data plecarii si intoarcerii) si domiciliul unde veti locui in Suedia. 

 

Imi pare rau de familia de care povesteste Anja si imi imaginez cat de frustrant si deprimant trebuie sa fie...au avut probabil o suma de bani cu care au venit si in atata timp ea s-a consumat si mai nimic nu s-a legat, groaznic...din pacate este un "scenariu" extrem de plauzibil pt Suedia si cei care vin la risc, fara sa existe asa cum spune Mihaela,o situatie clara a jobului pt unul din soti. Cunosc si eu astfel de cazuri in gasca stockholmeza dar macar nu au copii si e mai usor, sunt veniti de ani multi si v-am mai spus ca stau prin facultati si mastere si doctorate pe imprumuturi ca sa poata supravietui. 

 

Cred ca se prefera tot mai mult un suedez mai putin scolit in locul unui emigrant cu studiile si experienta necesare, originea noastra e o povara extrem de greu de dus si probabil ca in cele mai multe cazuri nici nu se mai parcurge CV-ul cap coada...raman desigur exceptiile care mai dau o licarire de speranta noilor veniti, precum sunt eu si in curand, probabil Anamaria [:)]

 

Si eu ca si Mihaela, nu duc grija zilei de maine si probabil as putea trai asa forever, cu nescai ajutor de studii si alocatiile copiilor,dar nu-i de mine o asa viata si desi primesc semnale ca este f posibil sa nu obtin aici jobul ravnit, nu ma las. Dar asta doar pt ca sunt relaxata si fara vreun stres legat de necesitatile unui trai decent.

 

Din zi in zi imi poate sosi raspunsul de la Socialstyrelsen caci aproape s-au implinit 6 luni de cand am aplicat,apoi luna viitoare astept raspunsul cu echivalarea biochimiei si-oi stii si eu incotro s-o apuc. Dar tot limba e prima conditie si cand vad ca si dupa ani si ani de Suedia mai cauti in dictionar,asa-mi vine un nechef de tot si toate,hmm

 

De-un lucru insa nu pot sa scap...de optimism,haha! 

 

Mihaela, imi inchipui ce nerabdatoare esti s-o strangi in brate pe Diana, hai ca mai e putin si faci bagajele!  [:)]

 

Zile frumoase si noroc sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si of, of, of ...

 

Cum adica e greu cu locurile de munca? Chiar si cu studii, cu diplome si cu restul? Noi am zis ca nu mergem decat daca sotul va fi angajat la munca de birou cu norma intreaga, dar ma intreb, in lumina a ceea ce spuneti voi: chiar daca ai un job la un moment dat, cat e de sigur? Si daca unul are job si celalalt nu are, chiar daca iti permiti sa traiesti din ajutoare, alocatii etc, la batranete ce faci? Cine iti da pensie? 

 

Pe mine ma zapaceste sotul cu Suedia, ca acolo nu vezi mormane de zapada care ocupa locurile de parcare, ca nu iti este frig la munca si altele asemenea. Dar aici macar ai loc de parcare si loc de munca ...  [batcap] Si nici eu nu vreau sa-mi petrec viata stand acasa, vreau un loc de munca unde sa-mi faca placere sa ma duc.

 

Mihaela, mai ai putin si te duci la mare, la soare. Iti doresc vacanta placuta si sa va intoarceti cu amintiri frumoase.

 

Anja, poti merge cu copilasii la munca? Foarte fain.

 

Cris, eu sunt sigura ca tu iti vei gasi de munca, tocmai pentru ca esti asa pozitiva.

 

Va pup pe toate si va doresc numai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, din pacate nici-un loc de munca nu este sigur 100%.

Daca nu lucrezi, celalat sot tb sa salveze bani si pt celalat pt pensie. Ori, salveaza banii si ii investeste in ceva care sa asigure traiul la batranete. Nici chestia cu pensia nu e ceva sigur 100%.

Ca si Mihaela, nu sfatuiesc pe nimeni sa vina aici fara sa aiba ceva aranjat... Mai ales cu copii. Pe de alta parte,daca reusesti sa intri in sistem, sa ai un job de care esti multumit, lucrurile se stabilizeaza si nivelul de trai este mult mai ridicat ca in Ro.Ana, din pacate nici-un loc de munca nu este sigur 100%.

Daca nu lucrezi, celalat sot tb sa salveze bani si pt celalat pt pensie. Ori, salveaza banii si ii investeste in ceva care sa asigure traiul la batranete. Nici chestia cu pensia nu e ceva sigur 100%.

 

Cris, daca iti evaluezi studiile, te poti inscrie la o fac? Dar un master?

 

Da, la noi se poate merge cu copiii la job. Mai ales cand sunt mai mari si pot sta singuri undeva sa se joace. Noi ii lasam dimineata la sala de tenis, apoi ii luam la serv sa le dam sa manance si fie ii tinem cu noi pana la 4 fie ii ducem inapoi la tenis.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oooo, asta chiar e fain, sa poti merge cu copilasii dupa tine. 

 

De ce nu e sigura 100% pensia? Nu e ca la noi, platesti toata viata si la sfarsit primesti ceva pe luna? (Nu mai zic ce sumbre sunt perspectivele la noi pentru viitorii 20 ani, pentru ca nimeni nu stie viitorul). Platesti la stat sau la un fond privat de pensii? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-as zice ca nu e sigura pensia. Daca lucrezi, ai pensie. E in funcție de anii lucrați si de salar, desigur. Dar pensia de stat e cam micuța, multi prefera ori sa pună deoparte o suma lunar, ca economii, sau sa contribuie la pensii private. Sincer noi inca nu facem niciuna nici alta, dar ma gândesc ca ar trebui sa încep.

 

Altfel, perfect de acord cu ce a scris Anja.

 

Multumesc de urări, abia astept sa plecam, dar am in acelasi timp si emoții. Soțul tot glumește cu mopedul, eu am așa o strângere de inima. Pentru tot ce a însemnat Thailanda pentru noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...