Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Cris, asa si sotul meu:))) eu ii zic ca e "tufa de Suedia". Si ar avea toate premizele sa vb mai bine decat mine pt ca stie germana, a facut scoala de limba daneza (eu nu), deci, ce mai....putea sa fie fluent. Insa refuza si pace.

Noroc ca imi seamana baietii si chiar au talent la vorbit. Am descoperit cu mare uimire ca inteleg germana si imi pot traduce filme, si asta doar din uitat la desene pe nemti. La fel si cu italiana..... De engleza nu zic, ca asta este deja ceva normal pentru copiii din generatia lor. Cred ca o sa ii inscriu la germana ca a doua limba, ca sunt sigura ca franceza or sa o prinda repede.

 

Si tot asa cum zici Cris, "sanatosi sa fim", ca pentru restul ne luptam:))))

 

O las pe Cris sa comenteze cu ambalajul, ca eu vad Suedia ca un packet frumos:))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pai chiar asta este... un pachet frumos ambalat  [:D]  Insa pe la "ingrediente" ar mai putea fi adaugat sau scazut cate ceva pentru o compozitie perfecta, dar cine vazut-a perfectiunea pe pamant? 

 

Asa ca...e bine asa cum este, in orice caz mai bine decat de unde am venit!

 

Cat despre gusturi...ele nu se discuta,nu asa se spune?  [;)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre gusturi, eu m-am suedizat de tot.Daca acum n-spe ani parca as mai fi vrut ceva mancare din RO, acum nu imi trebuie mai nimic, exceptie ROSIILE si ciresele din gradina bunica plus sorici.

Aici nu pun gura pe rosii, pot sa fie si cherry si necherry, insa vara cand merg in RO mananc salata de rosii, cu putin ulei si sare, pana la disperare.

In rest nu fac nicio diferenta la carne, lapte sau alte chestii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, pe unde sta sotul in Lund? Ca poate iti spun eu ce vårdcentral.

La mine un alt criteriu dupa care m-as lua acum ar fi unde sa pot parca aproape si fara sa ma stresez cu platitul parcarii si expiratul timpului. Ar fi mai putin important decat sa fie langa casa. Oricum in Lund distantele sunt mici si daca tot merg cu masina, macar sa nu ma mai stresz ca imi expira parcarea. Pt ca se asteapta, asteapta....

Eu exact asta nu am facut si ma enervez de cate ori tb sa merg la vårdcentral.Noroc ca nu mergem prea des. Insa o sa ma mobilizez si o sa ma schimb...

 

Nu prea o sa mai am timp sa intru pre des, iar am saptamani de stres si meetinguri de la 7 la 9 seara.

Mai scriu printre picaturi, asa ca terapie antistres.

Weekend frumos!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am medic de familie si chiar daca ne-au afiliat dupa zona la cel mai apropiat vårdcentral, am mers mai mult la Eksjö la kommuna cand am avut nevoie si pt copii si pt mine (de ex cu piciorul in iunie). Suni si spui ce control doresti sau mergi direct la urgente daca-i mai grav si asta-i tot, nu m-a intrebat nimeni daca am sau nu medic de familie si nu mi s-a cerut vreo trimitere pt a ajunge la un control de specialitate. Am aflat ca si prietena mea romanca nu a avut vreodata medic de familie in cei 25 de ani de Suedia si s-a cautat in tot si toate fara sa fi intampinat vreo problema, ea sau copilul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Mihaela, ce frumuseti vezi tu pe acolo, cat soare si ce caldura... Sa va fie de bine si sa va intoarceti cu bateriile incarcate. Ma intreb, daca ar fi sa locuiesti/locuim intr-o astfel de tara, tot asa de incantati am fi de frumusetile ei?

 

Sotul a primit o hartie in posta si s-a inscris ieri la clinica la care era repartizat (cred ca era repartizat). As mai avea o intrebare, totusi, daca stiti sa-mi raspundeti: daca vin cu niste acte medicale din tara, ele trebuie traduse si legalizate sau e suficient sa le traduc si, eventual, sa semneze cineva pe le ca-s conforme cu originalul? La buletinul sotului asa a trebuit, cand s-a inscris la master. Actele de studii le-a si legalizat, dar buletinul, care dovedea ca e din UE, a mers asa.

 

In rest...mai avem 28 zile pana mergem la tati. Vremea e cam la fel ca si prin Lund, vad ca acolo sunt 2 grade, aici cica ar fi 1, dar e ceata si noroi. Voi ce mai faceti? Cris, ce impresii ne mai impartasesti? Anja, cum mai e cu casa? Am fost vineri la manichiura si m-am uitat si eu mai cu atentie la tapetul pe care-l au pe pereti. Cred ca e lipit de angajati, ca intr-adevar era pus aiurea. Asa ca al tau, Anja, daca trebuie sa stai sa te gandesti daca e pus rau sau bine, cu siguranta ca e pus bine. 

 

Va pup si va doresc o saptamana frumoasa.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...