Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna seara, fetelor  [flo2]

 

Ce mai faceti? Pe unde mai sunteti? Am vazut mai inainte la stiri ca e canicula in tarile nordice. Sunteti la plaja? Aici ploua o data la doua zile, daca nu in fiecare zi. Avem o vara asa cum imi place mie.  [umbrel]

Mihaela, cand e gata vacanta? Sper ca va simtiti bine.

 

Va pup si va doresc numai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 674
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mai avem o săptămana de vacanta. Ieri am fost prin Monument Valley, azi mergem in Santa Fe si maine dimineata devreme zburam spre Florida.

 

Am citit si eu ca e canicula in Suedia, Diana mi-a confirmat. Stiu ce înseamnă 30 de grade acolo, e teroare.

 

Eu am trecut prin doua zile groaznice in LA, am facut insolație, suprapuse peste un virus, a fost cumplit. Stări de leșin, tahicardie, Greața, voma, tot tacamul. Doua zile am stat in camera in pat, am pierdut Hollywood si Universal. Ai mei s-au dus dupamasa cand eu eram mai stabilă.

 

Zile frumoase sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela,imi pare bine ca ti-ai revenit. sunt cumplite virusurile astea, si daca ai mai facut si insolatie... cumplit...

Aici e canicula! Eu nici nu mai trag jaluzelele, ca sa nu imi intre soarele in casa. Mai tot timpul suntem la plaja.

Maine plec spre Ro sa imi iau copiii, cu escala la Venetia, unde avem festival de pian. Ne intaocem peste 1 sapt. Am ceva emotii, caci merg fara sot, care era omul meu de baza la condus, organizat, etc. Iar acum tb sa imi car bagaje singura, sa inchriez masiana, sa conduc in Italia... De, m-am rasfatat...

In Ro am vazut ca ploua intr-una, inundatii graozanice.

Ana, la voi e OK?

Cris, totul bine ?

 

Va pup,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in saptamana de concediu (a sotului,evident) stockholmeza si ne luptam si aici cu temperaturi de 35 de grade si imi inchipui ce cumplit ti-a fost Mihaela,sa mai ai si ingredientele unei viroze pe deasupra....bine ca ti-ai revenit☺

Am fost la mare sambata si duminica si apa e parca incalzita la fierbator, chiar nu mi-am imaginat ca poate fi posibil,sunt fericita ca-s in elementul meu acum,cu siare,plana,terase si mai ales shoppingul stockholmez! Nu numai ca nu m-am saturat de colindat dar chiar m-am convins ca aici mi-ar placea sa stau,bine nu in oras ca nu ne-am permite, dar prin jur ca si cumnatii☺

Si sotul ar cam dori la fel,om vedea ce va insemna asta in viitor...verde si apa este si aici,ca in toata Suedia

 

 

Anja,esti o curajoasa,te admir☺

 

Ana,voi ce mai faceti,vänd pleaca sotul?

 

Va doresc la toate distractie placuta oriunde sunteti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, hello!

 

Am ajuns in Florida, ultimele zile de concediu. Caldura mare, ieri am fost la Animal Kingdom, azi mergem la Cap Canaveral si maine vrem un parc de apa. Apoi si ceva plaja dar numai seara si baie in ocean. Azi vine si sora mea, mai stam 4 zile împreuna.

 

Da, a fost cumplit nu atat virusul cat insolația ce s-a suprapus. Nu cred ca am fost vreodată atat de rau. Noroc ca mi-am revenit si n-a fost nevoie de spitalizare, ca era dat peste cap tot concediul.

Apoi tot soare si călduri de 40 de grade, dar am pălărie pe cap :). N-o mai dau jos, m-am lecuit. ;)

 

Anja chiar ca esti curajoasa! Eu am condus putin aici in SUA dar e tare stresant in aglomeratie, eu nu-s obisnuita. Drum bun si sa va întoarceti cu bine!

 

Crisleso, mi-a zis si Diana cat e de cald, stiu cum e. Macar sa nu va plângeti ca nu e vara :). Ca se poate si sa fie numai ploi si 15-17 grade ;).

Deci va place Stockholm! ;) va doresc sa ajungeti acolo, daca asta va doriți. Vacanta frumoasa mai departe.

 

Anamaria ce mai faceti?

 

Va pup, zile frumoase. Data viitoare va scriu de acasă :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!!

 

Iar nu m-a anuntat nimeni ca s-a mai scris pe forum.  [batcap] Eu mi-am setat sa primesc notificari instant pe mail cand mai srie cineva, dar primesc doar arareori...

 

Ma bucur ca ati mai scris si ca sunteti bine, in mare.  [flo2]

 

Mihaela,groaznic cu insolatia. Si eu cu sotul am facut chiar in ziua anterioara plecarii in Grecia si eram tare molesiti. Aveam frisoane, ne durea capul... Bine ca ti-a trecut si poti sa-ti continui excursia. Dar temperaturi de peste 40??? Noi am avut vreo trei zile cu 34 si n-am iesit din casa pana pe la 5-6 dupa-amiaza. Nu-mi place soarele puternic decat in Grecia, pe malul mariii  [:-)))]

 

Ooo, Anja, chiar este curajoasa! Sper ca vei merge pe strazi normale in Italia, ca daca trebuie sa intri pe stradutele alea dintre case...

Si ce concert aveti la Venetia? Mergeti sa participati ca si concurenti? Oricum ar fi, sper sa va simtiti bine. [flo2] 

 

Cris, si tu esti in vacanta, bravo! Cand reiei cursurile de suedeza? Parca pe la inceputul lui august incepea si cea mica gradinita?

 

Vroiam sa va mai intreb ceva, legat de mancare: ati spus ca se da mancare la scoala pentru copii. Aveti idee cam cum e mancarea, adica cat e de prajita, cat de multe E-uri are, daca e mai mult tip fast-food sau mancare gatita? Eu am incercat sa o alimentez corect pe cea mare, dar de cand a inceput gradinita acest lucru e aproape imposibil. Primeste mancare acolo si, pe langa pate, crenwursti si altele de genul, mai primesc si cate un dulce din comert in fiecare zi, din ala cu o lista luuuunga de ingrediente ciudate. 

 

Noi suntem pe ultima suta de metri, sotul pleaca pe 26 si eu incep munca pe 28. Mi-e inima impartita in doua, as vrea si sa plece, as vrea si sa ramana. Trebuie totusi sa plece, macar sa vedem daca exista si altceva, daca ceea ce ne tot dorim noi exista sau nu. In fiecare zi in care ies din casa gasesc motive pt a pleca. De la persoanele care parcheaza fara nici o jena pe locurile rezervate persoanelor cu handicap, pana la un soarece mort pe care era sa calce fetita mea intr-o zi in fata blocului.

Ma tot gandesc la ce ai spus tu, Anja, ca nu stii nici un roman serios care sa nu fi reusit in Suedia. Sper sa nu fie el primul.

 

Va pup pe toate si va doresc numai bine. Eu cu fetele o mai sterg cateva zile la parinti, ca stau la casa si e alta treaba. Sa auzim de bine!  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, de acasa! [:)]

 

 

Am revenit in coltisorul meu de rai dupa 9 zile de Stockholm in care parca n-am apucat nici sa-mi trag sufletul...alergatura de dimineata pana seara si a doua zi de la capat...cu pauze de plaja caci a fost canicula toata perioada...una peste alta,mi-a ajuns capitala! Ziceam ca-mi place si totusi m-am trezit bucurandu-ma teribil de revenirea la oaza mea de liniste,in zona aceasta mirifica unde nimic nu e inghesuit si din beton, probabil ca asa-i cel mai bine,sa mergi sa cauti galagia atunci cand vrei si-apoi sa te retragi in paradis  [:)]

 

iar maine...prima zi de gradinita a fetei! [pk]  Avem emotii amandoua,o vad nerabdatoare dar si putin speriata fiindca nu cunoaste limba, ma intreaba cum se va intelege cu educatoarele,cu copiii etc, dar aceleasi intrebari mi le pun si eu. Oricum,  voi sta cu ea cateva zile pana vad ca se obisnuieste sau imi spune ea sa merg acasa. Tot maine ar fi trebuit sa reiau si eu SFI-ul,dar evident m-am invoit cateva zile pentru fetita.

 

Ana, despre mancarea de la scoala iti  pot spune de la baiat ca este vorba doar despre mancare calda,gatita, sunt diferite feluri zilnic dar nu lipsesc legumele fierte, file de peste alternativ cu pui, spaghetti, chiftelute uneori sau carnaciori, rosii,castraveti, etc. Am mai spus-o, fiu-meu a decis ca mancarea de la scoala si pauzele dese si mai lungi sunt motivele pt care cica se merita sa ramai in Suedia,deci, te-am lamurit [pk] 

 

 

Ma retrag acum caci culc fetita mai devreme pt a fi in forma maxima maine!

 

 

Va doresc  concedii placute in continuare si intoarcere cu bine acasa,unde este cazul!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,

M-am intors din Italia, totul a fost bine.

Cu condusul, ma cam rasfat, ca doar am carnet de ffffffff multi ani, si am condus enorm de mult, doar ca preferam sa am sotu' langa mine si sa aiba el grija de masina iar eu doar de copii, ca acolo a fost super stresant. Am avut evaluare cu un mare profesor painist si un concert de pregatit.....

Insa oraselul ff frumos si pitoresc, si ne-am simtit bine.

Cris, succes la scoala, nu tb sa aveti emotii, sunt sigura a fetita va fi foarte fericita.

Ana, despre scoala si mancare tb sa iti faci cele mai putie griji. Aici se pune mult accent pe ma mancare sanatoasa si ecologica.

Mihaela, bine ai venit acasa!

Va pup,

Anja

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anja, multumesc! :) 

 

da, am ajuns acasa azi noapte, am dormit 12 ore, de la 2 la 14, dupa ce dormisem pe avion vreo 6 si pe vapor vreo 3...nu stiu de unde am gasit atata somn :))). 

 

Azi am fost si am luat-o pe Lily acasa :). 

 

post-3506-0-07982600-1407529292_thumb.jpg

 

Apoi ne-am amintit ca e Medeltidsvecka la noi si am mers sa vedem cum e.

 

post-3506-0-45328000-1407530303_thumb.jpg

 

post-3506-0-36036600-1407530316_thumb.jpg

 

post-3506-0-74311900-1407530323_thumb.jpg

 

post-3506-0-17235200-1407530333_thumb.jpg

 

post-3506-0-08211300-1407530341_thumb.jpg

 

post-3506-0-13930300-1407530347_thumb.jpg

 

post-3506-0-33117300-1407530353_thumb.jpg

 

post-3506-0-14903700-1407530359_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...