Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recunoastem sau ascundem?


Recommended Posts

Buflea, si din film si din carte se vede ca ea nu avea o viata intima convenabila. Daca citesti cartea ai sa vezi ca avea ea mai multe frustrari.

Mamamondul a iertat-o, percum spui, caci a facut alegerea pe care majoritatea ar fi facut-o si a dus-o exemplar (nu a mai incercat sa-l revada) cum putini ar fi facut-o.

 

Parerea mea.

Te contrazic. Din film nu reiese absolut nimic. Cartea nu am citit-o dar ma faci curioasa ...

Ce intelegi prin "viata intima" ? ...

"Menajera plictisita" este o expresie foarte dura si rautacioasa ...eu am vazut o femeie obisnuita, serioasa, dedicata familiei ei, cu dragoste, multa dragoste ...sigur ca ingropase in ea niste dezamagiri ...sa nu imi spuneti ca voi nu aveti ...dar compromisul asta nu o sfasia pe interior. Nu era in depresie, nu plangea noaptea in perna. Eu am cunoscut la inceputul filmului o femeie domestica si fericita. Nu cred ca atunci cand l-a primit in casa prima data pe trubadur, avea de gand sa se distreze in weekendul ramasa singura si nici nu cred ca trubadurul era marea ei dragoste, asa cum place spectatorului sa o scuze ...a fost pur si simplu o atractie provenita din plictiseala vietii domestice, noul foarte disponibil si dornic, conditiile foarte favorabile adulterului si ceva potrivire in puncte in care ea nu rezona cu sotul ...

 

De atat este nevoie ca sa se intample ...si ca sa mai daram un mit, nu este adevarat ca cine l-a comis o data, il va comite mereu. Aia care fac asta sunt ticalosii si nu intra in atentia mea. Eu spun ca exista mai multa lume serioasa, cu o scapare in decor de genul podurilor, decat ticalosi care asta urmaresc, sa f...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Off topic : Buflea in "ticalosi care asta urmaresc, sa f...", eu as fi pus verbul la diateza reflexiva.

 

On topic : Ca sa-ti raspund, in film o vezi pe ea care nu a vrut sa se duca la tirgul de vite si nici treaba nu avea acasa. Si fotograful a fost singurul care i-a dat placerea maxima (cind copii ii citesc scrisorile). Remember ?

 

In carte eroina e prezentata ca o fiinta deceptionata de viata ei in America, de nivelul de non-educatie, de faptul ca nu a mai putut sa lucreze, ca e sofisticata (l-a facut pe sotul ei sa)i faca o baie mare si spatioasa pentru ea).

Cartea mi s-a parut mai putin expresiva decit filmul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu cred ca s=a predat. Era prea cinstit sa poata trai cu o crima pe constiinta toata viata. Mi-a placut mult filmul si mi-a placut mult si oliver matrtinez, dar acum s=a cam javrit, nu mai e ce=a fost.

eu cred ca s-au  iertat reciproc  si au inceput o noua viata  . 

atunci cand esti cinstit nu ucizi, indiferent de motiv.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tot off-topic si eu : actorul din unfaithful, olivier martinez, imi place teribil. cum arata, cum se misca si cum vorbeste (cu accent)

 

 

Ioi! de ce ma ispitesti? La ce miscare sa ma gandesc, ca numa' in filmul ala l- am vazut ( cred ), pacatele mele!  [:-)))] daa, arata bine, nimic de comentat. Totusi nu il vad in haremul meu artistic de zburatori  [:-)))] e prea buzat.

 

 

Letitia, asa ma gandeam si eu, ca s- a predat. si in aceasta varianta, cat de lovit copilul lor! si cum platesc doi absolut straini de faptele amantilor pt ele...

 :)) ce tare ai fost cu " jevreala" :))

 

ee, ziceam eu despre urmari, niste pagini in spate. bine, incercasem sa o dau mai pe partea amuzanta( cu Ally McBeal ), da' cam orisice are urmari. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dincolo de film, din experienta mea (ma rog, nu a mea personala, ci a unor cunsocuti), cea sau cel care a avut o astfel de aventura, de o noapte, sau doua, sau trei, este predispus la a repeta experienta, cu aceeasi persoana sau cu altcineva, conteaza mai putin. Nu stiu daca asta il face "ticalos" sau nu, dupa mine e pur si simplu cineva care, daca sunt intrunite conditiile, nu poate si nu vrea sa reziste tentatiei. Acest sau aceasta cineva poate fi o persoana aparent dedicata familiei, respectabila si frecventabila, etc. O astfel de persoana tinde sa fie, evident,  foarte discreta in privinta scaparilor extraconjugale si doar intamplarea sau o relaxare prematura o pot "demasca" in fata partenerului.

 

Eu cred ca persoana din scenariul Vivianei, care a avut realmente si in mod exceptional, o aventura de acest fel (cauzata de o dezamagire fata de partener, de aburii alcoolului, etc), va avea mustrari de constiinta si se va confesa. Altfel, tace si (re)face...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioi! de ce ma ispitesti? La ce miscare sa ma gandesc, ca numa' in filmul ala l- am vazut ( cred ), pacatele mele!  [:-)))] daa, arata bine, nimic de comentat. Totusi nu il vad in haremul meu artistic de zburatori  [:-)))] e prea buzat.

 

 

 

Hai, mey, Lucia, ca asta e o calitate foarte utila.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[il]  hai pune detalii. ea cine era ? se pupau pe bune pe scena ?

Partenera lui Alain Delon era Mireille Darc...cine altcineva?!!! De la distanta, cred ca se pupau pe bune. Da' AD nu prea mi-a placut, am gasit ca nu are o dictie buna pentru teatru. Scenografia era interesanta, dupa ce am vazut filmul mi-am dat seama ca-l imita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...