Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recunoastem sau ascundem?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Filmele portretizeaza un adevar etic. Etic este sa fii sincer cu toata lumea si mai ales cu partenerul de viata.

Realitatea este ca sunt chestii care nu se spun, pentru ca ranesc in jur. Nimeni nu o sa mai aprecieze sinceritatea cand ea dezvaluie un adulter ...pentru ca este foarte greu sa ierti faptul ca ai fost inselat in favoarea faptului ca ai langa tine un om sincer. O prostie ...eu nu as spune si nici nu vreau sa stiu nimic din ceea ce ma raneste. Daca barbatul meu este in stare sa fie discret si nimic sa nu se schimbe in comportamentul lui fatza de mine, atunci nu are decat sa ma insele. Nu vreau sa stiu si nu ii pretind monogamie ...tot ce doresc este sa nu se schimbe nimic intre noi. Sigur teoria asta mi-o aplic si mie ...

Si sa stiti ca e greu sa manageriezi doua relatii in paralel in conditiile descrise de mine ...dar cred cu tarie ca asta este cheia relatiillor lungi - respectul sentimentelor celuilalt. Nu conteaza ce faci, atata timp cat partenerul nu este ranit emotional.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Filmele portretizeaza un adevar etic. Etic este sa fii sincer cu toata lumea si mai ales cu partenerul de viata.

Realitatea este ca sunt chestii care nu se spun, pentru ca ranesc in jur. Nimeni nu o sa mai aprecieze sinceritatea cand ea dezvaluie un adulter ...pentru ca este foarte greu sa ierti faptul ca ai fost inselat in favoarea faptului ca ai langa tine un om sincer. O prostie ...eu nu as spune si nici nu vreau sa stiu nimic din ceea ce ma raneste. Daca barbatul meu este in stare sa fie discret si nimic sa nu se schimbe in comportamentul lui fatza de mine, atunci nu are decat sa ma insele. Nu vreau sa stiu si nu ii pretind monogamie ...tot ce doresc este sa nu se schimbe nimic intre noi. Sigur teoria asta mi-o aplic si mie ...

Si sa stiti ca e greu sa manageriezi doua relatii in paralel in conditiile descrise de mine ...dar cred cu tarie ca asta este cheia relatiillor lungi - respectul sentimentelor celuilalt. Nu conteaza ce faci, atata timp cat partenerul nu este ranit emotional.

Clasic. Totul este perfect pana in clipa in care nu mai este. Atunci se prabuseste total si ireversibil aceasta iluzie. Si tot din experienta vietii... este doar si numai doar o chestiune de timp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana sa se afle presupun. Ma gandesc ca daca cineva are aventuri de o noapte odata si vede ca a reusit sa ascunda asta, ce il/o poate opri sa mai aiba aventuri si alta data? Si daca continui sa ai aventuri nu poti tine lucruri ascunse la nesfarsit, odata si odata tot vei gresi si ceva va iesi la iveala.

Nu inteleg de ce o persoana intr-o relatie buna ar cauta o aventura de o noapte, dar daca o face e clar ca e slaba in fata tentatiei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deseori vad in multe filme, in special americane, cum femei sau barbati dusi de val intr-o aventura de-o noapte, extraconjugala, isi fac dupa aceea diverse procese de constiinta, se framanta si pana la urma ajung, in numele adevarului si increderii reciproce, sa-i spuna partenerului.

 

Aud in jurul meu, cum persoane care-si iubesc partenerul, copiii, familia, dupa o nebunie de-o noapte ajung sa-si puna cenusa in cap, reusind sa strice ce au construit in ani.

 

Partenerii la randul lor,  unii trec cu vederea, unii se framanta urmeaza discutii care mai de care mai tampite, reprosuri, altii se razbuna facand acelasi lucru ca apoi sa recunoasca cu malitiozitate ca i-a raspuns cu aceeasi moneda.

 

Si uite asa se poate strica o relatie, o familie...

 

Intodeauna m-am intrebat ce-i face pe unii oameni sa-si recunoasca aventurile de o noapte.

 

Scenariul e urmatorul:

Aveti familie, copii. Va iubiti  partenerul, il respectati, aveti incredre unul in altul, va intelegeti foarte bine spiritual si sexual, ati reusit sa fiti prieteni.

Sunteti la un congres (sa zicem), un pahar in plus, cineva va soarbe din priviri, simtiti atractie fizica pura. Faceti sex cu persoana respectiva stiind ca nu o veti mai vedea niciodata.

 

Ati recunoaste escapada sau ati ascunde-o?

 

eu intotdeauna m-am intrebat ce ii face pe unii oameni sa isi doreasca o aventura de o noapte?   atractia fizica pura.... mie imi suna ca atunci cand intra pisicile in calduri si nu au cum sa se stapaneasca.   eu cred ca ne-am ridicat de mult timp din regnul animal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu in privinta asta ma bazez pe ce spune Biblia [:)] "Fericiti cei saraci cu duhul...". Am avut discutia asta cu sotul si am ajuns amindoi la aceeasi concluzie - daca chiar e ceva fara insemnatate, daca ar ramine acelasi comportament...atunci la ce bun sa ne ranim? Nevoia asta de sinceritate o vad mai degraba ca un orgoliu prost plasat - uita-te la mine ca mai sint in stare sa cuceresc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...