Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recunoastem sau ascundem?


Recommended Posts

cate rosii mi-am luat eu la subiectul cu podurile...in care eu nu gaseam absolut nici o sccuza la adulter, la povestea in sine...

Michellino, sa-ti spun ...tie nu ti-a placut filmul ala din considerente religioase ...pentru ca tu nu ii dai voie lui Michelle femeia sa iubeasca ceea ce marea ei dragoste, Dumnezeu, condamna ...tu nu faci ce-ti vine, ci ceea ce scrie la scriptura.

Este o pozitie interesanta vis-a-vis de viata ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aham ...si daca sufletul s-a pierdut undeva pe drum, adulterul este scuzabil si putem rezona cu adulterinii ?

nu. daca ti-ai gasit sufletul pe drum nu conteaza daca ai facut-o odata.

 

dar asta deja nu mai face parte din subiectul asta pentru ca nu poti sa ii spui celui de langa tine ca ai gresit de la inceput.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce as face eu in cazul unei aventuri de o noapte....hmmm...greu de zis.

sa incep cu partea mai usoara.

dacca sotul ar avea o avventura de o singura noapte nu as vrea sa stiu, pt ca as fi f ranita . l-as ierta...dar rana  ramine. aventuri de lunga durata...chestii din astea nu as accepta.

 

in cazul meu, daca mi-as fi pierdut mintile sa fac asa cea, as vrea ca sotul sa stie sa ma duca la doctor ....sa ma tratez daca nu mai judec.

 

daca sa zic ca ar fi,  prin absurt  nu stiu ce alte motive...daca i-as spune, mai mult ca sigur cred ca m-ar ierta, dar l-as rani si nu cred ca as vrea sa fac asta. 

 

eu nu vad absolut nici un motiv plauzibil din lume sa te faca sa iti inseli sotul/sotia....nici macar o data.

ce poate sa ofere acea data incat sa merite sa ranesti pe cel cu care iti imparti viata, cu care ai copii, pe cel care spui ca il iubesti???

deci nu, nu face sens sa ai o aventura de o noapte, nu te alegi cu absolut nimic....

o aventura de lunga durata iar nu face sens, sa traiesti o viata in minciuna...ce fel de viata mai e aia?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai scriu ceva si va las sa reflectati ...

 

Filmul ala nu spune nicaieri ca femeii aceleia ii lipsea ceva. Din contra, avea o viata linistita, un sot atent, doi copii frumosi, armonie in casa ...inainte de plecare nu o arata pe ea obosita, nerabdatoare sa se vada singura, din contra, ii pregateste pe toti trei, le face bagajul, cu tristete ca ramane acasa ...ii imbratiseaza pe toti si ii priveste din tocul usii zambind. Nu, nu ii lipsea nimic in familia ei ...scriptul nu lasa nici o banuiala ca era loc de un adulter.

 

Deci explucatii de genul, ea era nefericita ...sunt presupunerile si scuzele noastre de spectatori in a ne da voie sa ne placa o poveste de dragoste condamnabila. Si, in afara ca ea era maritata si nu a fost etic sa implineasca acea atractie, ce era sa nu ne placa la povestea asta ?

 

Si acum va pun sa reflectati ...condamnam adulterul pentru ca instinctiv ne punem in pielea inselatului. Iata insa ca filmul asta va pune in pielea adulterinilor ...si tit mapamondul a rezonat cu ei, au trait atractia, sexul, plimbatul de mana pe coclauri ...si au plans cand ea, cu sotul in masina si mana pe clanta usii, a hotarat sa ramana in familie ....si pentru ca a hotarat asta, si pentru ca a fost discreta, si pentru ca nu a ranit pe nimeni ci numai pe ea, tot mapamondul a iertat-o.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michellino, sa-ti spun ...tie nu ti-a placut filmul ala din considerente religioase ...pentru ca tu nu ii dai voie lui Michelle femeia sa iubeasca ceea ce marea ei dragoste, Dumnezeu, condamna ...tu nu faci ce-ti vine, ci ceea ce scrie la scriptura.

Este o pozitie interesanta vis-a-vis de viata ...

am vazut filmul si cand nu eram credincioasa si tot nu am rezonat cu acest mesaj.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai scriu ceva si va las sa reflectati ...

 

Filmul ala nu spune nicaieri ca femeii aceleia ii lipsea ceva. Din contra, avea o viata linistita, un sot atent, doi copii frumosi, armonie in casa ...inainte de plecare nu o arata pe ea obosita, nerabdatoare sa se vada singura, din contra, ii pregateste pe toti trei, le face bagajul, cu tristete ca ramane acasa ...ii imbratiseaza pe toti si ii priveste din tocul usii zambind. Nu, nu ii lipsea nimic in familia ei ...scriptul nu lasa nici o banuiala ca era loc de un adulter.

 

Deci explucatii de genul, ea era nefericita ...sunt presupunerile si scuzele noastre de spectatori in a ne da voie sa ne placa o poveste de dragoste condamnabila. Si, in afara ca ea era maritata si nu a fost etic sa implineasca acea atractie, ce era sa nu ne placa la povestea asta ?

 

Si acum va pun sa reflectati ...condamnam adulterul pentru ca instinctiv ne punem in pielea inselatului. Iata insa ca filmul asta va pune in pielea adulterinilor ...si tit mapamondul a rezonat cu ei, au trait atractia, sexul, plimbatul de mana pe coclauri ...si au plans cand ea, cu sotul in masina si mana pe clanta usii, a hotarat sa ramana in familie ....si pentru ca a hotarat asta, si pentru ca a fost discreta, si pentru ca nu a ranit pe nimeni ci numai pe ea, tot mapamondul a iertat-o.

eu  nu stiu cine a plans la filmul asta. pe mine m-a durut sufletul de nefercirea traita de fiecare. in parte.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiii- ti- ar podurili de ras, Bufleo! Tu m- ai facut sa ma uit la ei, cu topicul cu pricina. N- am rezonat deloc cu ei, da' de perceput, asa l- am perceput si eu, ca ea atunci a trait ceva special, l- a intalnit pe el. In fine, pe mine m- a impresionat Pacientul englez. 

eu nu as mai fi eu dc as avea o aventura extraconjugala si la betie, LOL. Sunt fara sare, stiu. :D dar asa de, ca tot ziceam de urmari, pe langa boli, cum suna sa te mai trezesti si cu o sarcina? Ca dc esti dus de valurile alcoolului...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai si pe mine ma doare sufletul si de un catel...si sunt f emotive. si eu am vazut filmul, cred cca mi-au dat citeva lacrimi...dar pur si simplu nu face sens sa te adventurezi pt o zi...sau o noapte.

e ca si cum ai risca familia, casnicia ca sa porti un colier cu diamante la git...stand in casa. si nu poti nici macar sa faci o poza sa-ti amintesti...ori sa mergi la o petrecere ....nimic.

 nu stiu daca e cea mai ppotrivita comparative ...ca e greu de gasit.

 chair daca sa zic ca te indragostesti de altcineva fara sa vrei...tentatiile in viata sunt multe...nu treb sa le dai 'apa la moara"...sa risti ce ai...pentru absolut nimic, o iluzie...ceva ce nu exista.

 

dragostea pentru mine nu e doar atractia de la prima vedere...e si ce urmeaza dupa, cand ajungi sa cunosti persoana, cand vrei sa fi impreuna....sa imparti tot ce ai ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, vino se te pup. C-am vrut sa-mi dau cu parerea la subiect si nu mai e cazul, ai zis cam tot ce-as fi avut eu de zis. Chapeau! 

 

Si da, nici mie sa nu-mi spuna nimeni nimic, cine vrea sa se confeseze sa se duca la biserica, nu sa-mi strice mie echilibrul si linistea! Si asta numai ca sa se simta mai bine, ca-l mustra constiinta! No, no, no, big no-no! 

 

Si viceversa.

 

Cind iti inseli partenerul, atractie de care-o fi, ai facut o alegere. Beat mort sa fii si tot trebuie ca mai ai o voce care zice ca nu esti in patul corespunzator. De unde ma uit eu, o data ce ti-ai facut alegerea si-ai preferat sa te calutesti aiurea, da-ti peste gura cind te-apuca accesele de sinceritate! 

 

Acum, ca sa zic asa, eu ar trebui sa multumesc unui acces de sinceritate similar, pen'c-aveam 22 de ani si atita ma ducea capul, asa ca mi-am propus sa ma razbun. Mi-am facut o lista cu colegii de grupa al sincerului si vorbaretului meu iubit si in capul listei potentialilor candidati intru razbunarea mea apoteotica la orizontala, la verticala si in orice alta pozitie, a fost Colegu'.  

And the rest is history... :)

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu are nici o legatura cu iubirea ci cu ce tip de pers. esti.

 

si eu sunt ca si marius, mi se pare grotesc sa fiu cu altcineva, sa ajung acasa si sa ma prefac, ca nu e nimic in neregula, ba sa imi mai si pup sotul.

dar cuu iubirea pt partener nu are legatura.

Xio.. de exemplu in momentul in care o persoana se lasa pagubasa si inseala inseamna ca ceva, acasa nu merge bine. Eu am vorbit din punctul meu de vedere ca , inainte de a merge mai departe m-as gandi ca am acasa pe cineva care imi ofera tot ce imi trebuie si ma iubeste. Are legatura cu iubirea pentru ca daca iubesti sigur nu cazi prada tentatiei... repet-din punctul meu de vedere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...