Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghiocei de martie 2014 - Cap 9


Recommended Posts

Azi am facut vaccin. Acum are temperatura 38 intrarectal. I-am pus un supozitor paracetamol 125 mg. E ok? Sau ce ar trebui sa mai fac? O pot pune la somn linistita? BIne, o mai verific la noapte, nu?

Stefi, mie pediatra mi-a zis ca abia la 38,5 este febra si trebe paracetamol. La 38 incerci sa o racoresti dandu-i hainutele jos. Bine, poate la voi e si f cald. Pana si la noi e cald...De verificat, da, e indicat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 539
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Azi am facut vaccin. Acum are temperatura 38 intrarectal. I-am pus un supozitor paracetamol 125 mg. E ok? Sau ce ar trebui sa mai fac? O pot pune la somn linistita? BIne, o mai verific la noapte, nu? 

38 temperatura intrarectala e o temperatura normala, mai ales in conditiile temperaturilor de afara! nu era nevoie de paracetamol!

lasa copilul sa doarma linistit. daca se trezeste peste noapte si plange neconsolat, e agitat si temperatura intrarectala este peste 39, atunci ii dai paracetamol...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am facut vaccin. Acum are temperatura 38 intrarectal. I-am pus un supozitor paracetamol 125 mg. E ok? Sau ce ar trebui sa mai fac? O pot pune la somn linistita? BIne, o mai verific la noapte, nu? 

Poti sa o culci linistita :)

Si eu i-am pus paracetamol, nu neaparat de febra, ci mai mult de mila ei, ca o durea piciorusul.

 

Deea, credeam ca e o singura data pentru operatiunile astea la nivel national, iar eu mereu am primit pe 16-18 ale lunii, de aceea m-am mirat.

La mine inca nu au intrat........ Doamne, cand oi fi depus eu dosarul de CIC? [batcap] [batcap] [batcap]

Mi-au murit toti neuronii (adica 2, singurii care au supravietuit nasterii [alcool] ), nu mai imi amintesc nimic daca nu ma uit in acte/agenda.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am vrut să îi îmbrac lui Andrei o pijama pe care o cumpărase mama acum o lună. Îi e mică, adică cu vreo palmă prea scurtă! Am reușit intr-un final să îl bag cu greu intr-o pijama de la tati, 3-6 luni...dar și aia îi e superfixă. Trebuie să îl măsor mâine că sunt curioasă cât e de lung bulănosul meu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stefi, mie pediatra mi-a zis ca abia la 38,5 este febra si trebe paracetamol. La 38 incerci sa o racoresti dandu-i hainutele jos. Bine, poate la voi e si f cald. Pana si la noi e cald...De verificat, da, e indicat!

peste 38,5 temperatura axilara, nu intrarectala sau bucala

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi facem vaccinul maine si mi-e groaza. Abia acum au venit vaccinurile pt 2 luni. Cred ca il trimit pe sot cu ea inauntru si eu ii astept afara sa o calmez. Nu cred ca pot intra sa o vad cum plange.

Deea, eu am fost cu ea sa o "incurajez".i-a venit si mie greu, dar stiu ca e spre binele ei, si a fost destul de curajoasa, a plans putin. Bine, eu am "pregatit-o" dinainte si i-am "spus" ca o s-o intepe :) O fi contat, n-o fi contat, eu mi-am facut mana pentru mai tarziu, cand clar va trevbui s-o pregatesc inainte de vizite la vaccin, la dentist, sa nu prinda frica de doctor si de aparatura medicala.

Da, sunt cam nebuna, dar mi-e teama de copii care se zbat la doctor si urla si cu care e greu de negociat. Bine, sper nici sa nu fie cazul, decat de preventie, dar chiar si asa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi facem vaccinul maine si mi-e groaza. Abia acum au venit vaccinurile pt 2 luni. Cred ca il trimit pe sot cu ea inauntru si eu ii astept afara sa o calmez. Nu cred ca pot intra sa o vad cum plange.

deea, nu e asa mare tragedie. nu o va durea intepatura in sine (e un ac mic si subtire, va tresari un pic si atat). o va deranja doar cand va introduce serul si asta pentru ca e rece. va plange un pic, dar odata in bratele tale se va calma rapid. deci, nu te panica caci fetita te va simti si se va panica si ea [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aidaioana mersi de sfaturile pt sling. mi se pare cailpun drept,sicat e treaz sta  binisor. are  tendinta de a se inclina in directia in care isi tine capul. nu stiu de ce. dar e tot mai ok cu fiecare incercare.

problema e cand adoarme si se face fleasca. daca e cu capul spre dreapta, isi lasa umarul drept inspre dreapta-jos. si i se face coloana ca litera C... mnah, mai incerc, cu toate ca m-am uitat la toate filmuletele, si mi se pare ca il leg ok. doar ca are loc sa se incline spre stanga si dreapta...nu ca la wrap:)

arrya, nu te bagi la un sfat? ti-as fi recunoscatoare :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...