Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 85
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

exista deja si scoli de stat care au after, iar parintii nu sunt deranjati ca sa plateasca. De fapt cred ca cele de stat vor avea mai mult succes fata de cele private, dc sunt dispuse sa o faca. 

Cred ca e vorba de a ajuta parintii care au probleme materiale. Ei trebuie ajutati in vreun fel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

exista oricum scoala de vara...gradinitele functioneaza prin rotatie.......nu stiu sistemul dar eu n-as duce-o tocmai in celalalt capat al orasului.....acolo unde e cea pe prima luna de vacanta.

 

Ar fi fain....sa poti duce copilul la gradinita lui toata vara..probabil se plateste la fel,profesorii sunt oricum platiti integral peste vara....

 

Zicea careva de sistemul privat...pai 80% dintre parintii din romania de azi nu dau 900-1000 de ron cat costa o particulara....unde exista riscuri mari...

 

Nu vad nimic rau in spijinirea familiilor tinere ...si-ar putea vedea linistiti de munca,copilul fiind la gradi..csoala....

 

Ar fi prea frumos sa fie adevarat in conditiile in care chiar e o problema...

 

Missdarcey,a baga banii in particulare nu inseamna sistem privat....aia cumpara ce e mai ieftin din hypermarketuri,si majoritatea nu investesc deloc.....si multi isi aleg clientii dupa ce sunt parintii...asta eu o consider scarboasa chestie....

 

Eu sunt o fericita cu doua bunici disponibile.....dar ma gandesc la atatia oameni obisnuiti...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici e treaba parintilor ce fac cu copiii dupa scoala si in vacante...statul nu se baga...avem after-school, aici se numeste Hort...dar se plateste...si platesti in functie de venit...si Hort-ul functioneaza si pe timpul vacantelor...e inchis doar atunci cand e liber in toata Elvetia...la Hort iti poti da copiii pana la 13 ani, adica inclusiv clasa a 6a...

spre norocul nostru insa, vacanta de vara e doar de 5 saptamani....totalul vacantei pe an e doar de 13 saptamani...

plus ca toti copiii au scoala si dupa-masa (cu exceptia zilei de miercuri, cand dupa-masa e libera in toata Elvetia), cu pauza de masa...in pauza de masa, copiii pot sta la scoala sa manance (contra cost)....scoala se termina in jur de ora 16-16.30 (in clasele 1-6)...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e buna. Ca idee. In practica insa:

- ar trebui sa taie din multitudinea de hartii , situatii si documentatie - multe inutile si stupide- pe care un  profesor le are de facut (multe in vacanta de vara)

- ce faci in perioada examenelor de bac? Nu numai ca scoala e ocupata dar si profesorii sunt ocupati.

- un copil nu poti doar sa il tii in scoala, trebuie sa ii oferi sa faca ceva, altfel situatia poate escalada. Asta inseamna nevoie de bani si organizare, programe care sa atraga copii. Cine le face si cand si pe ce bani le pregateste? 

- care mai e vacanta daca copii trebuie sa se duca la scoala si sa stea cuminti si ordonati si eventual ocupati intelectual tot timpul - multe scoli nu au sala de sport si doar un teren de fotbal pe care nu poti sa tii toti elevii?

- excursii, muzee suna frumos insa nu poti acopri saptamani intregi si nu in provincie. Plus banii necesari. Plus sa gasesti copii doritori sa isi ocupe timpul in permanenta cu asa ceva.

 

Cunosc o profesoara care a incercat sa organizeze un teatru in liceul in care preda - in timpul ei liber si neplatit. Prima generatie a fost nemaipomenita, pe urma nu au mai fost interesati, nu au mai venit in mod regulat la repetitii, ba chiar au lipsit neanuntati la o performanta. Deci pe langa oferta , trebuie sa fie si interesati. 

 

O idee mai realista dar mai neplacuta pt copii e sa se scurteze vacanta - sincer suntem una din tarile cu cea mai lunga vacanta. Pe vremuri cred ca era necesar fiind adaptata la necesitatile agricole (copii ajutandu-si familia la recolta), dar in ziua de azi?  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marcia tu spuneai ca la voi  se poate trai decent daca mama are 1/2 sau 1/4 norma ca sa stea cu copilul..iar tatal lucreaza..la noi in tara unde nivelul de trai e scazut la majoritatea familiilor....nu se poate asa ceva....e vorba de tari cu nivel de trai diferit,cu salarizari diferite....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorry io nu-s platita ma platesc singura....................... [:-)))]

 

 

Aschi in general si in timpul anului scoalr parintii platesc excursiile,muzeele,locurile de joaca,activitatile..........tot.

 

 

Eniuei,o sa vedem........deocamdata ....ramane cum s-a stabilit...... [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...