Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abdomen extraplat (64)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 796
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hop si eu prin zona.

 

Ele, ce conformatii diferite avem. Se vad bine muschii dar inca nu patratelele. Dar stiu eu ca esti ambitioasa si ni le vei arata tu curand. Ei si ce dulceata mica ai tu acolo, draga de ea.

Vai Marina, chiar asa stresata ai fost de ai ajuns peste 60? Acum a rezolvat cu viza?

Caro, bine ca ai si un mic avantaj cu scoala sus in deal. Si mai fain cand esti in intarziere, vorbesc din experienta  [:I] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, let's say ca am avut o mutare dificila, am fost pe muchie de cutit toata vara, noua tara nu-mi place, cultural nu ma regasesc aici, nu am apucat sa fac sport la nivelul la care eram obisnuita, in continuare nu-mi gasesc ritmul desi nu as avea de ce sa ma plang asa in general. cred ca mi-am luat toate kg in max 2 luni, probabil ca din cauza faptului ca eram antrenata nu s-au pus asa dizgratios, inca incap in haine ca nu purtam eu chiar mulate, si desi sesizasem proportia nu m-am prins cat de grav era pana nu am luat un cantar (ca ala vechi zace inca intr-un container in angola de mai bine de 4 luni).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma debusoleaza cantarul de la o zi la alta sunt fluctuatii mari, peste 500 de grame. Si i-am schimbat bateria. Am pus cam 3 kilograme din vara pana acum dar la haine nu se simte insa gata, schimb foaia ca nu mai merge asa.

Si cu sportul, rezist altfel si cu greu ajung sa transpir.

 

Marina, legat de tara eu nu m-as fi prins ca-i asa mare diferenta intre Angola si Algeria. Adica asa vazut de aici din nord tot in Africa si tot in sud este. Doar ca ai schimbat Atlanticul de Sud cu Mediterana [:)] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, si eu am fluctuatii din astea de 500 gr +/- de la o zi la alta, dar stiu ca retin apa, ca de multe ori ma trazesc mai pufoasa la ochi si degete. Dar cum de ai pus 3 kile tinand Monti?

Eu am inceput iar cu oil pulling-ul de vreo sapt. Cu sportul stau prost, cam o data la doua zile am facut cateva exercitii pt but lift si cam atat. Nu stiu cand ma mobilizez.

 

Marina, dar ce inaltime ai? Ca asa, kilogramele singure nu-s relevante. 

 

Caro, mai impartaseste si cu noi cate-o reteta din alea 40+  [:D]

 

Allure, miss you

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu scriu din garda. Ieri nu am fa ut sport deloc, ca eram rupta de oboseala. Azi am mancat ok, la pranz peste cu spanac, la 17 am iesitdin operatie si am baut o cafea rece acompaniata de o felie de praji. Cand termin cu pacientii mananc o rosie cu branza si lapte batut sau iaurturi.

 

Mie nu imi vine sa cred ce transformari face sportul asta. Nu v-am vazut pozele, dar stiu la ce va referiti.

Am ramas in continuare la 55 de kg, trebuie sa imi masor iar procentul de grasime, ca am impresia ca a mai scazut putin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa-mi mai trimiteti si mie pe privat datele contului cu pozele, ca nu le mai am:(

 

Coraly, uite aici.

Maine mancam la pranz gazpacho andaluz (reteta o postez mai jos, o am si eu de pe net, o mai adaptez dupa chef) si risotto cu ciuperci:http://tarameainventata.net/retete/2010/08/28/risotto-cu-ciuperci-a-la-jamie-oliver/ (fara unt si parmezan).

 

Poimaine la pranz avem carrot, orange and coriander soup: http://www.saga.co.uk/lifestyle/food/vegetables/carrot-orange-and-coriander-soup.aspx (numai ca eu pun ulei de cocos in loc de unt) si salata orientala (cartofi fierti, castraveti murati, ceapa rosie, masline negre, fara ou).

 

GAZPACHO ANDALUZ

 

Ingrediente (pt cca 1,5 litri de gazpacho)

- 4-5 rosii maricele, cat se poate de coapte si, daca aveti de unde, luati din productie locala, nu din alea fara gust de la supermarket

- 2 ardei grasi medii sau 1 ardei mare (traditional se folosesc verzi, dar puteti pune de care gasiti)

- 2-3 catei de usturoi

- 1 castravete

- 1 sfert de paine relativ uscata (de cateva zile, ce gasiti prin casa, de preferinta paine normala, nu toast feliat)

- 5-6 linguri de ulei de masline (eu am pus dupa ochi)

- 2-3 linguri de otet (traditional se foloseste otetul de Jerez, dar merge cu orice alt otet, bun sa fie)

- sare si piper (dupa gust)

- alte ingrediente optionale: zeama de lamaie, zahar, cateva frunze de menta sau busuioc, suc fresh de portocale, migdale pisate, samd...

 

Preparare (10 min)

- curatati coaja painii si apoi inmuiati miezul (taiat in cuburi) intr-un castronel cu putina apa (cca 100ml)

- curatati rosiile de pielita (le crestati usor, in cruce, si apoi turnati apa fiarta peste ele cat sa le acopere; dupa cca 1 minut le scoateti din apa, le lasati putin sa se raceasca si apoi curatati pielita incepand de la crestatura) si apoi de seminte (daca vreti, eu unul le-am lasat cu totul), dupa care le tocati grosier

- curatati castravetele de coaja si ardeii de seminte si apoi tocati-i in bucati relativ mari, de cca 2-3cm

- curatati cateii de usturoi de pielita si taiati-i in cateva bucati mai mici

- adaugati rosiile, ardeii, castravetele, ustruoiul si painea inmuiata intr-un blender / liquidizer (eu le-am cladit frumos, in straturi, pentru impresia artistica :)), turnati uleiul de masline si otetul on top si apoi mixati-le vreo 30 de secunde sau cand pana toata treaba se transforma intr-un lichid cremos

- gustati si asezonati cu sare si piper, adaugati niste apa (ca sa mai subtieze putin supa) si mai mixati inca putin si gata, tocmai ati terminat de preparat primul vostru gazpacho transferati supa intr-un vas cu capac si bagati-o la frigider pentru cateva ore, cat sa se raceasca bine [NOTA: in cazul in care sunteti grabiti, puteti aplica metoda de racire rapida sugerata de Jamie, si anume adaugati niste cuburi de gheata impreuna cu ingredientele in blender, rezultatul fiind un fel de frappe delicios :)]

- serviti supa gazpacho foarte rece, in pahare sau boluri mici, cu garnitura din feliute de castravete proaspat, ierburi, rosii tocate sau orice altceva va trece prin minte (eu am pus doar un drizzle de ulei de masline si niste piment d'espelette, pentru un pic de zvac :))

 

 

In general vorbind, cand imi place cum suna o reteta vegetariana de pe net, incerc sa o fac vegana, dar fara sa adaug inlocuitori aiurea (maioneza falsa, smantana/iaurt de soia etc etc). Laptele din retete il schimb cu lapte de orez, untul cu ulei de masline sau de cocos, dupa cum se potriveste, ouale le las deoparte etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi si alaltaieri mi-a tinut seful teorie ca eu trebuie sa fiu chirurg, nu sportiv. Si sa las kickboxul ca el are nevoie de maonile mele delicate, nu maini de boxer. :))))))) nu i-am spus ca dupa antrenament am avut o pareza tranzitorie de mana :)))))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...