Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 10


Recommended Posts

  • Răspunsuri 682
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Baby, de data asta sper sa nu ai dreptate [fri]

Pai trebuia sa fie invers: ea supla si el mai implinit [batcap]

Dintre doua rele, o aleg pe cea mai mica: mai bine sclifosit si slabut decat dolofan si pofticios.

Eu sper sa i se topeasca si ei pufoseniile dupa ce pleaca in picioruse. Daca nu............ o alerg prin toata curtea :))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mes, e tare greu cu fructele la el....... copilu' asta nu a mancat o cireasa intreaga toata vara..... si ii picau in cap :)))

Oricat si oricum am incercat sa-l conving, el doar tinea cireasa de codita, o baga in gura, o scotea si spunea: e cam buna........... si-atat. I le desfaceam, inventam tot felul de povesti, dar ......... nu a mancat.

 

Bine, la fel a fost si cu carnea: multa vreme el nu manca decat carne fripta, chiftelute ori snitel, nu friptura la cuptor, nu din ciorba.........

Duminica am avut (si) rulada de piept de cocos la cuptor. Seara mi-am incalzit o bucatica, pentru ca la pranz nu am mancat (eu nu pot manca doua feluri la o masa), si am venit cu ea in dormitor. Mihai i-a simtit mirosul si era foarte curios: ce-ai adus? Ce-ai adus, ma? Si intindea gatul precum o girafa sa vada ce e in farfurie. Ei, sia fost prima data cand a mancat carne sub alta forma decat cele enumerate mai sus.

 

Am zis ca-l las in legea lui : i le pun in fata, i le prezint, cu povesti, cu blabla, insa el decide daca mananca. Are timp pentru toate, eu trebuie sa ma asigur deocamdata ca primeste toate cele necesare dezvoltarii.

Gina, evudent ca eu vorbesc din teorie, ca nu am experienta la crescut copii.

Despre cirese...sa-i zici lui Mihai ca vine o tanti tocmai din Be sa le manance ea pe toate (daca mai sunt :)) ) ca n-am mai mancat cirese ca lumea de 2 ani...Dar cred ca nu l-ar impresiona prea tare la ce povestesti despre el :) ba chiar ar zice bine ca are cine le manca, cred :)))

Oricum, interesant ce spui tu despre mancarea la copii. Bag la cap, ca mai acus intru si eu la acelasi "examen". Sa ma vad atunci ce branza o sa fac...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre cirese...sa-i zici lui Mihai ca vine o tanti tocmai din Be sa le manance ea pe toate (daca mai sunt :)) )

[:-)))]  Ti-ar da si el......... poate s-ar indemna cu tine [:-)))]

 

Stefi, credeam ca la al doilea e simplu, ca am experienta, insa....... Vazand cat de sclifosit a fost Mihai (numai eu stiu cat ma chinuiam sa-i ascund si lui carnita sub orice forma posibila, ca nici vorba sa o accepte ca atare), ma intreb daca as fi inceput diversificarea mai devreme, era altfel?

Sau pur si simplu seamana cu tatal lui (din ce povesteste el, am inteles ca a fost un chin pentru biata soacra-mea, se vede si acum, de fapt, ca la el pasarea are doar copane, piept, ficat si pipota, atat [smulgpar] )

 

Acum pe cuvant daca stiu cum sa procedez la Maria. Oricum, ea nu pare sa-i calce pe urme lui Mihai.

Nici nu l-am fortat vreodata sa manance, sau sa pape tot din farfurie, am niste reguli:

1.nu-l fortez sa manance daca nu-i place,

2. nu-l oblig sa manance tot,

3. (de fapt prima trebuia sa fie): nu-i promit ceva bun/ceva dulce daca mananca. E o mare greseala pe care parintii o fac frecvent. Nu.

Ii explic frumos ca avem nevoie de mancare ca sa traim/ sa crestem, iar desertul e desert, nu e NICIODATA o recompensa pentru ca a mancat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot veni vorba de mancare......... De cateva zile ma tot gandesc la diversificare, cum sa o abordez, pe care varianta sa o aleg? Stiu ca mai e timp sa ma informez, dar tot imi vine in minte.....

Eu vreau sa citesc intai cartea baby lead weaning si apoi oi vedea :) din ce am inteles este un fel de autodiversificare...didinela parca a pus filmulete cu fetita ei la diversificare. Adica nu doar pure uri si biscuiti pisati :) eu astept sa primesc cartea, caci n-am gasit-o free pe net... va mai zic dupa ce o citesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))] Ti-ar da si el......... poate s-ar indemna cu tine [:-)))]

 

Stefi, credeam ca la al doilea e simplu, ca am experienta, insa....... Vazand cat de sclifosit a fost Mihai (numai eu stiu cat ma chinuiam sa-i ascund si lui carnita sub orice forma posibila, ca nici vorba sa o accepte ca atare), ma intreb daca as fi inceput diversificarea mai devreme, era altfel?

Sau pur si simplu seamana cu tatal lui (din ce povesteste el, am inteles ca a fost un chin pentru biata soacra-mea, se vede si acum, de fapt, ca la el pasarea are doar copane, piept, ficat si pipota, atat [smulgpar] )

 

Acum pe cuvant daca stiu cum sa procedez la Maria. Oricum, ea nu pare sa-i calce pe urme lui Mihai.

Nici nu l-am fortat vreodata sa manance, sau sa pape tot din farfurie, am niste reguli:

1.nu-l fortez sa manance daca nu-i place,

2. nu-l oblig sa manance tot,

3. (de fapt prima trebuia sa fie): nu-i promit ceva bun/ceva dulce daca mananca. E o mare greseala pe care parintii o fac frecvent. Nu.

Ii explic frumos ca avem nevoie de mancare ca sa traim/ sa crestem, iar desertul e desert, nu e NICIODATA o recompensa pentru ca a mancat.

Imi plac regulile tale, Gina!

Sper sa ma pot tine si eu de ele la momentul potrivit...

Daa, ma gandeam eu ca Mihai al tau asa ar face :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...