Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Despre NLP. Foloseste cineva aceste tehnici?


Admin

Despre NLP  

8 membri au votat

  1. 1. Ati auzit pana acum despre NLP (Programare Neuro-Lingvistica)

    • Da
      6
    • Nu
      2
  2. 2. Daca da, credeti in NLP?

    • Da
      6
    • Nu
      2
  3. 3. Ati folosit tehnici NLP (la servici, acasa, cu copiii)?

    • Da
      5
    • Nu
      3


Recommended Posts

  • Administrators

Hai sa discutam despre NLP (Programare Neuro-Lingvistica).

Am vazut ca s-a pomenit subiectul de cateva ori pe la Clubul Pinguinilor, pe la Grupurile de mamici, dar nu a fost dezvoltat.

 

Mai intai incep cu un sondaj: Cine a auzit deja de NLP. Voteaza la sondajul subiectului.

 

Apoi va intreb: ati folosit deja aceste tehnici? Ce parere aveti? Raspundeti pe larg in cadrul acestui subiect.

Avem pe forum pe cineva expert in NLP?

 

http://thumbnails.visually.netdna-cdn.com/what-does-nlp-mean_52c82da19ace8.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am gasit ceva amuzant:

 

Un baietel a intrebat-o pe mama lui: „Ce e aia NLP?“
Mama lui i-a zis: „Am sa-ti spun intr-o clipa, dar mai intai trebuie sa faci ceva ca sa intelegi. Il vezi pe bunicu’ acolo pe scaun?“
„Da“, raspunse baiatul.
„Du-te si intreaba-l cum ii mai e azi cu artrita.“
Baiatul s-a dus la bunicul sau. „Bunicule, zise, cum iti mai e azi cu artrita?“
„Of, e cam rau, nepoate, raspunse batranul. E mereu mult mai rau cand e umed afara. Azi de-abia daca pot sa-mi misc degetele.“ Durerea i se citea pe fata.
 

Baiatul s-a intors la mama lui. „Spune ca e rau. Cred ca-l doare. Acum o sa-mi spui ce e aia NLP?“
„Imediat, promit, spuse mama. Acum du-te si intreaba-l pe bunicul tau care a fost cel mai amuzant lucru pe care l-ai facut cand erai foarte mic.“

Copilul s-a dus din nou la bunicul sau.„Bunicule, incepu el din nou, care e cel mai amuzant lucru pe care l-am facut eu cand eram mai mic?“
Fata batranului se lumina. „O, zambi el, au fost multe lucruri amuzante. Tin minte ca odata tu si prietenul tau va jucati de-a Mos Craciun si ati presarat pudra de talc peste tot prin baie si ziceati ca e zapada. Ce-am mai ras — dar n-a trebuit sa fac eu curat dupa aceea.“ Privi lung in departare cu un zambet larg pe fata.
„Apoi, alta data te-am luat la plimbare. Era o zi minunata si cantai un cantecel pe care tocmai il invatasesi. Cantai tare. A trecut un om si s-a uitat urat la tine. I se parea ca prea esti zgomotos. M-a rugat sa-ti spun sa te potolesti. Tu te-ai intors si i-ai spus: «Daca nu-ti place cum cant, poti sa te duci si sa-ti pui capul la fiert.» Dupa care ai continuat si mai tare…“ Batranul chicoti.

Baiatul s-a intors la mama lui. „Ai auzit ce a spus bunicu’?“ intreba el.
„Da, raspunse mama lui. I-ai schimbat starea cu doar cateva cuvinte. Asta e NLP.“

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...