Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce alimente iti recomanda pediatrul pentru cel mic?


Admin

Recommended Posts

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mai,aveti o obsesie cu iaurtul. Nu sunt multe marci de iaurt pt. copii, vreo 3-4, asa ca le-am incercat pe toate, pe rand... Daca nu, iaurtul simplu natur e cel mai bun...fara gelatina si alte adausuri, evident fara zahar.

 

Aici pediatrii nu recomanda alimente, fiecare gravida primeste inainte de nastere de la spital un cartoi oficial, ghid de ingrijire a copilului, cu sectiunea alimentatie, se foloseste pana la 2-3 ani.

 

Apropos de lactate, singura recomandare ferma, si a dr. si a cartii, este sa fie "integrale", adica lapte de vaca 3.25% iar branzeturi, iaurturi, nedegresate.

 

La controalele de rutina intreaba doar daca primeste din toate alimentele esentiale copilul, in special fructe si legume, asta ca sa stie daca sa prescrie vitamine sau suplimente minerale (fier de ex.)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu (Ca mama,) am constatat ca lui BEBE ii place iaurtul, il inghite usor si il consuma zilnic, in timp ca branzica o primeste mai greu. Daca ii pun putina branzica in iaurt, merge mai usor. Ii dau iaurt si pentru ca are bacterii lactice vii, bune pentru burtica si pentru imunitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin unpinned this subiect

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...