Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

10 deodorante fara aluminiu si fara parabeni


Recommended Posts

  • Administrators

10 deodorante fara aluminiu si fara parabeni recomandate de Desprecopii

 

Alegerea unui deodorant a devenit in ultima vreme o adevarata provocare pentru orice femeie care se respecta si care tine deopotriva la igiena, la sanatatea si la frumusetea ei. Rafturile magazinelor de cosmetice sunt arhipline de deodorante, care mai de care mai colorate si mai parfumate, insa continutul care se ascunde in spatele ambalajului ridica adesea semne de intrebare in ceea ce priveste modul in care aceste produse ne afecteaza sanatatea. Iata 10 deodorante fara aluminiu si fara parabeni - pe care le puteti gasi cu usurinta pe rafturile magazinelor.

 

http://www.desprecopii.com/Images/SitePages/deodorant-aluminiu-mare.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

10 deodorante fara aluminiu si fara parabeni recomandate de Desprecopii

 

. Iata 10 deodorante fara aluminiu si fara parabeni - pe care le puteti gasi cu usurinta pe rafturile magazinelor.

 

 

io vin cu o reclamatie:

 

piatra de alaun este o sare de aluminiu, se numeste AluminiumAmmoniumSulfat-Dodecahydrat cu formula chimica (NH2)Al(SO4)2 *12H2O. deci are aluminiu din belsug.

 

m-am uitat si pe ingredientele de la Sanex Natur Protect

si are "alum" care este traducerea din engleza pentru alaun, deci iar aluminiu cit cuprinde.

 

ar fi bine ca recomandarile sa fie mai bine documentate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Alicia, dpdv chimic, o sare a aluminiului este un compus chimic complet diferit care are o alta structura si proprietati /

Dar vom reveni cu un raspuns official la intrebarea ta!

Pe de alta oarte, la Sanex scrie clar - fără aluminiu- deci nu uita ca chimia este complexa si nu este despre nume;)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alicia, dpdv chimic, o sare a aluminiului este un compus chimic complet diferit care are o alta structura si proprietati /

Dar vom reveni cu un raspuns official la intrebarea ta!

Pe de alta oarte, la Sanex scrie clar - fără aluminiu- deci nu uita ca chimia este complexa si nu este despre nume;)))

 

Ca chimia e complexa stiu si eu, doar am studiat-o 5 + 4 ani de zile [biz]

ca alaunul este o alta sare de aluminiu decit clorura de aluminiu (AlCl3) iar stiu.

 

insa este absolut gresit sa sustii ca un deodorant nu contine aluminiu numai pentru ca nu contine clorura de aluminiu ci o alta sare de aluminiu (alaun).

 

aveti cumva dovezi cum ca clorura de aluminiu este mai "toxica" decit alaunul?

 

din cite stiu eu s-au facut ceva studii pe clorura de aluminiu  insa nu s-a putut face o corelare intre cancerul (de sin) si folosirea deodorantelor cu Al.

 

iar la sanex scrie la fel de "clar" ca nu are aluminium dar are alum (alaun)

 

http://www.naturalcosmeticnews.com/new-products/sanex-naturprotect-a-natural-choice/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu mai stiu unde am citit ca moleculele din alaun sunt mai mari decat cele din clorura de aluminiu, de aceea nu pot patrunde in organism pentru a intra in tesuturi, sistemul limfatic/circulator.

si am retinut faptul ca exista doua variante de cristal : potassium alum si ammonium alum.

http://www.wisegeek.com/what-is-alum-deodorant.htm#didyouknowout

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

io vin cu o reclamatie:

 

piatra de alaun este o sare de aluminiu, se numeste AluminiumAmmoniumSulfat-Dodecahydrat cu formula chimica (NH2)Al(SO4)2 *12H2O. deci are aluminiu din belsug.

 

m-am uitat si pe ingredientele de la Sanex Natur Protect

si are "alum" care este traducerea din engleza pentru alaun, deci iar aluminiu cit cuprinde.

 

ar fi bine ca recomandarile sa fie mai bine documentate.

Alicia, noi am vazut ce scrie pe eticheta produsului - e clar ca nu facem studii in laboratorul de chimie-

Asadar daca asa scrie pe eticheta, - fara aluminiu - ce mai e de spus?

Eu nu cred ca aceste firme isi permit sa vanda produse mintind pe eticheta. Insa, ai ridicat o problema interesanta de discutie si vom cere un raspuns acestor companii. [flo2] [flo2] [flo2]

 

http://www.desprecopii.com/Images/deodorant-urmatoarele-3.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...