Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Ma aflu intr-o situatie materiala foarte proasta si as vrea sa muncesc intr-o alta tara,unde as putea castiga mai bine ,sa pot sa-mi întretin fetele.Nu cunosc pe nimeni in nici o tara care sa ma ajute cât de cât,cu contract de munca prin diferite firme nu am incredere,ce ma sfătuiţi sa fac? Poate stiti pe cineva care are nevoie de menajeră ,bona,in agricultura,orice,chiar si pe perioade scurte.Va multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Ma aflu intr-o situatie materiala foarte proasta si as vrea sa muncesc intr-o alta tara,unde as putea castiga mai bine ,sa pot sa-mi întretin fetele.Nu cunosc pe nimeni in nici o tara care sa ma ajute cât de cât,cu contract de munca prin diferite firme nu am incredere,ce ma sfătuiţi sa fac? Poate stiti pe cineva care are nevoie de menajeră ,bona,in agricultura,orice,chiar si pe perioade scurte.Va multumesc!

 

 

realist vorbind, e greu de gasit ceva de lucru. cel putin in germania nu te angajeaza nimeni la negru, iar ca sa te angajeze trebuie un minim de limba germana. ptr drept de munca nu mai e nevoie sa astepti, dar se cer alte acte....

plus ca, sa prespunem te angajeaza cineva, plata e f f putina. plata din care trebuie sa platesti o chirie, plus cheltuieli, plus mancare ptr tine, plus un telefon cu care sa poti vorbi in tara. si ramai cu mai nimik. deci, parerea mea, nu stiu daca se merita sa stai la distanta de copii egal ce datori sau cat de prost iti merge in tara. e parerea mea. 

 

poti incerca sa cauti o firma care intermediaza contracte in Europa. dar sa casti bine de tot ochii, sa intrebi ce, cum, cat , de unde, pana unde, pana cand, etc. ca sa nu iei plasa  si sa te pomenesti ca acumulezi alte datorii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, ce limbi straine cunosti, la nivel mediu? Daca nu stii sa legi cateva propozitii in engleza, sau functie de tara in care ai vrea sa mergi (italiana, franceza, spaniola, etc) sansele sa-ti gasesti un job acceptabil sunt foarte mici.

Evident, exista varianta agricultura, unde din cate-am inteles nu e nevoie de cunostinte de limba, dar eu n-as pleca sa muncesc intr-o alta tara unde sa nu pot schimba macar 2 cuvinte cu cei de-acolo. Si asta nu pentru socializare, ci pentru a obtine un minim de informatii necesare adaptarii.

 

Legat de agentiile de recrutare - atentie, astea's diferite de ce spunea Marius (adica de agentia de ocupare a fortei de munca), unele sunt serioase, altele mai putin. probabil ai observant, e plin netul de oferte de munca in strainatate necalificata. Insa indiferent cat de tentanta iti va parea oferta lor, iti spun din start ce sunt pusi doar pe tras maximul de foloase de pe urma ta. Depinde doar de tine daca vrei sa te lasi sau nu furata de ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine mi se pare sa mergi ca ingrijitoare la batrani in Austria/Germania etc.

Poti lucra o luna si apoi una sai mai multe luni pauza si tot asa.

Dar iti trebuie un nivel minim de germana, ca sa nu vorbesti prin semne cu batranii.

Ai cazare asigurata, masa asigurata, doar ca nu e f simplu sa stai o luna cu cineva non stop, cu cateva ore de pauza pe zi. Se castiga bine, cam 1000 de euro in mana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...