Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghiocei de martie 2014 - Cap 13


Recommended Posts

Mes_ mes si eu la fel stiam de portocala dar a zis sa ii dau ff putin. Oricum am hotarat ca porto mai poate astepta putin. Mergem pe mar, banana si morcov de inceput. Parca as mai astepta pana dupa nunta cu fructele ca o sa fie nebunie atunci si n-as vrea sa o dau peste cap.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mes_ mes si eu la fel stiam de portocala dar a zis sa ii dau ff putin. Oricum am hotarat ca porto mai poate astepta putin. Mergem pe mar, banana si morcov de inceput. Parca as mai astepta pana dupa nunta cu fructele ca o sa fie nebunie atunci si n-as vrea sa o dau peste cap.

 Deea,

 uite discutia despre care ziceam, poate te mai ajuta cu ceva. Pe mine m-a mai calmat, ca si eu ma impacientam ca e prea slabatura, plus ca si pediatra mea a sarit ca as putea incepe diversificarea de la 4 luini. bine, aici cred ca asa se recomanda, nici ea nu prea e asa in tema cu alaptatul, aici majoritatea dau copilul la cesa dupa concediu, care e de 3-5 luni. si la cresa nici pomeneala de alaptat :(

ma rog, eu deocamdata zic ca voi astepta pana la 6 luni. daca e totul ok pana atunci, daca nu, evident voi decide cum e mai bine pt copil.

http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/149733-nu-ia-in-greutate/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu mes_mes, laptele matern are tot ce-i trebuie pt bebelus. Si in sarcina fiecare mama a luat diferit in greutate. De ce ne-am stresa cu grafice pt bebelusi? Stiu un copil perfect sanatos, care erau mereu sub grafic. Pana la 1 an recupereaza toti. Mananca exact cat au nevoie. Nu-s prosti sa faca foamea. E un insctinct greu de pacalit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baby,

 am uitat sa te felicit pt renuntarea la tigari/tutun!

eu tot asa m-am lasat, brusc. am 10 ani. am mai fumat ocazional, ( sa testez tigari bune gen cubaneze :)) ) dar nu-mi mai place.

 iti doresc sa-ti reuseasca si sa te tina rabdarea suficient incat sa treci de faza(fazele) grele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deea, din ce-am mai citit eu laptele (de mama sau formula) e varianta cea mai bogata caloric. Nu ai ce sa-I dai de mancare la varsta asta si sa aiba la fel de multe calorii ca laptele. Deci nu incepe diversificarea mai devreme gandindu-te c-o sa ia mai bine in greutate, ca nu e cazul.

 

Si eu zic sa nu-ti faci probleme, fata a crescut f frumos. Nu toti copiii iau la fel de mult in greutate, nu sunt robotei. Si se regleaza singuri cand mai cresc. Asa cum la un copil alaptat dc ia prea mult in greutate il lasi in pace, eu zic s-o lasi in pace si pe Sara

 

Gina, si eu tot la a treia incercare am luat carnetul :)

 

Arrya, dificil intre mama si sot...da eu zic ca sotul ar tb sa fie mai intelegator in situatia asta, sa accepte faptul ca mama e in varsta si sunt sanse mici sa se schimbe si sa nu te puna in situatia sa trebuiasca sa alegi intre ei doi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

Am discutat cu sotul, prin email,

Adica voi stati in acelasi apartament si va e mai usor sa discutati prin email? Hmmm......... [fal]

Iarta-ma, dar nu pot sa nu ma minunez.

Cu mama........... trebuie sa invete si el si dumneaei sa se inteleaga cat de cat, de dragul tau si al lui V.

Cred ca in final le-as tot repeta faptul ca eu sunt prinsa la mijloc si, indiferent ce decizie se ia (cu exceptia bunei intelegerii intre ei), eu voi suferi cel mai mult. De-o parte mama, de cealalta sotul/familia. Sa se puna si ei pentru un minut in pielea ta si sa incerce sa te inteleaga.

Ei chiar nu vad cat suferi si cat te framanti tu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de copii, greutate, grafic samd.......... Mihai mereu a fost la limita de jos a graficului, adesea sub el. Si acum, la 3 ani si 3 luni, are 12 kg. Nici nu m-am mai uitat pe grafice, nu stiu cat ar trebui sa aiba, dar mi-e clar ca e sub. Se vede ca e o slabatura sclifosita.

Atata vreme cat e sanatos (si slava Domnului, este), nu mai imi fac griji  (sau macar incerc) [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am discutat pe mail după ce începusem în real, dar s-a lăsat cu nervi și voce ridicata și era târziu și fiecare s-a dus la nani. Eu eram cu V la sân.

Prin email a fost mai simplu de evitat vocea ridicata..

 

Eu m-aș duce cu V sa dormim cu soțul, dacă nu ar fi televizorul. I-am zis asta, dar pana nu se termina mondialul nu avem șanse.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...