Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 13


Recommended Posts

Gata si cursul..ma dor mainile si degetele de atatea semne...cred ca dau in parkinson...pana la sf lui august am tot cursuri si banuiesc ca o sa ma trimita la altele...

Sper sa isi dea drumul cat mai repede ca simt ca cedez nervos cand merg si vad copii aia cu probleme si al meu s-ar juca si nu are cu cine...

De ziua lui dau petrecere si ii spun: deas, ai 4 ani poti sa iti dai drumul la vorbit...

 

La noi sotul e impotriva vaccinarii, dar nu se stie ce imi rezerva viitorul,mai ales aici cu copii din toate culturile lumii, si decat sa ii am pe constiinta ca puteam face cv si nu am facut..am ales vaccinul si nu au avut reactii, nici macar temperatura...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu, Gina. Doar oobligatorii și opționalele de la noi. Care opționale la noi sunt obligatorii la alții.

si noi le-am facut, chiar azi am fost la a 2-a doza. am avut acelasi meci cu pletosu', n-am avut de ales nici eu. aceleasi argumente, cifre, statistici, etc. minte de IT-ist, ce sa-i faci:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exacte, minte de ITist, unde gândește în numere.

 

Andra, ați fost și la un psihoterapeut?

   yap arrya....psihoterapeut: copilul e normal, fff dezghetat, nu e timid ci din contra ff curios, nu crede ca a suferit cv traume ca s-ar vedea in personalitatea lui, doar putin incapatanat si ii place sa faca lucrurile cand vrea el nu cand i se spune...probabil ca e perfectionist si decat sa scoata cuvinte, si sa nu fie corect spuse, prefera sa nu vorbeasca...in rest totul normal....

   programare la orl: copilul aude fff bine....programare la pediatru: totul normal, nu e fraul limbii prea scurt ca sa nu poata articula cuvinte....speech therapists(logoped cred ca e) nu are ce sa ii faca pana nu il aude cum vorbeste ca sa stie ce sa corecteze....ca urmare eu fac acum tot felul de cursuri, iar el cand ma vede ca incep si gesticulez se ia si fuge....zilele trecute l-am prins cu cartea de semne si le invata singur, iar cand m-a vazut la usa, a inchis-o rapid  si a fugit....probabil ca la 4 ani incepe si cu vorbitul si cu semnele....

   iar roman.....sper sa nu va confruntati nici una cu asa cv....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi nu au fost discutii cu vaccinurile, am cam decis singura ca le facem, inclusiv Rotarixul si Prevenarul, m-am documentat si am adus la cunostinta. Am facut cate o doza de Infanrix si Rotarix pana acum, nicio reactie (poate putina agitatie, nimic extrem).

 

Antipneumococicul o sa il facem dupa 6 luni, ne mai consultam cu pediatra, ea ne-a spus ca atata timp cat nu e in colectivitate, nu e necesar asa devreme, si, cu cat il faci mai tarziu, cu atat sunt mai putine doze de administrat.

 

Cu cele pentru rujeola, oreion, rubeola si varicela nu sunt inca de acord, ma mai documentez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   yap arrya....psihoterapeut: copilul e normal, fff dezghetat, nu e timid ci din contra ff curios, nu crede ca a suferit cv traume ca s-ar vedea in personalitatea lui, doar putin incapatanat si ii place sa faca lucrurile cand vrea el nu cand i se spune...probabil ca e perfectionist si decat sa scoata cuvinte, si sa nu fie corect spuse, prefera sa nu vorbeasca...in rest totul normal....

   programare la orl: copilul aude fff bine....programare la pediatru: totul normal, nu e fraul limbii prea scurt ca sa nu poata articula cuvinte....speech therapists(logoped cred ca e) nu are ce sa ii faca pana nu il aude cum vorbeste ca sa stie ce sa corecteze....ca urmare eu fac acum tot felul de cursuri, iar el cand ma vede ca incep si gesticulez se ia si fuge....zilele trecute l-am prins cu cartea de semne si le invata singur, iar cand m-a vazut la usa, a inchis-o rapid  si a fugit....probabil ca la 4 ani incepe si cu vorbitul si cu semnele....

   iar roman.....sper sa nu va confruntati nici una cu asa cv....

Eu nu imi revin cat de responsabile sunt autoritatile....si aici nu stiu ce sa faca sa iti dea si un sut in dos, ca ai un copil cu "defect"...sotul meu cand a fost mic a avut aceeasi problema, a umblat soacra-mea peste tot cu el, cica ii era rusine ca nu pronunta corect...a vorbit tot dupa 4 ani, intr-o zi i-a zis lui ta'su la masa "da-mi si mie sarea" de era sa le cada la toti plombele, ....iar acum nu ii mai tace gura.

 

Julia, vreau sa te vad miresica, o sa fii superba....sa tipi tare, sa se auda in Tineretului, posibil sa nu plecam totusi (sa vedem ce mai negociem in seara asta)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi, dupa o discutie cu pediatra lui Mihai, in care ne-a explicat ea cum sta treaba cu vaccinurile optionale, am decis ca amandurora sa le facem doar schema obligatorie.

 

Andra, ai doi frumosi [pk]  Sa te tii cand o mai creste si piticul....... doi baieti......... [fri]

 

, ....iar acum nu ii mai tace gura.

 

Inca nu a recuperat tot ce era de spus atunci [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...