Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghiocei de martie 2014 - Cap 14


Recommended Posts

No, am citit cate ceva. Cele mai practice mi se par cele cu buzunar. Se pun linere si la astea? Si se spala cu tot cu partea exterioara, nu doar insertul, am inteles bine, nu?

Si mai am o curiozitate. Se decoloreaza in timp? Ca is frumoase si colorate, dar se si spala mult. Mie charlie banana imi trag cu ochiul, sunt bune? Folositi careva?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 736
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Andika, intră pe clubul scutecelor textile si au pa documente foarte multă informație. Nu că nu am chef să explic dar e muuuuuult :)

Îți zic ce am eu: scutece fittedhttp://www.littlelambnappies.com/nappies/bamboo-nappy Peste el vine cover, care e un chiloțel care ține umezeala înăuntru dar lasă pielea sa respire. Înăuntru între scutec și bucă pun un liner care e de fapt o bucată dreptunghiulară de fleece (polar) ca să fie uscată pielicica.

Mai am din alea cu buzunar:http://www.littlelambnappies.com/nappies/v2-one-size-with-two-silky-soft-bamboo-boosters. Astea au o gaură în zona şalelor prin care introduci inserturi. Astea sunt bucăți dreptunghiulare dintr-un material absorbant (bambus la mine) care de fapt absorb pişu. Sunt făcute așa pentru că se usucă mai repede după spălare.

Mai am și: http://www.tesco.com/direct/tots-bots-easyfit-cosmic/211-1398.prd. Seamănă cu alea cu buzunar.

 

Mersi poca. Usefull ce mi-ai scris.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andika, o parere pls. Am gasit pe olx un carucior Kunert Professional la 400 de lei. Landou si sport. Folosir putin. Merita?

Pai landoul nu-l mai poti folosi, cel putin Z nu mai incape si nici nu sta ca nu vede nimic. Eu am kunnert silver parca, nu stiu daca e aceeasi chestie. E f usor de manevrat, si arata bine,dar:

E greu de carat. Daca n-ai unde sa-l tii, nu-ti recomand sa urci etaje cu el.

Materialul din interior e ceva sintetic si se transpira la greu in el. Pana acum foloseam o paturica, mai nou trebe sa-l leg si cu paturica nu am acces la centuri.

E inalt, deci bebe nu e jos ca in carucioarele clasice ci cumva e mai sus prins landoul/scoica/partea sport. Asta poate fi un avantaj.

 

Eu, (fara sa ma uit la bani) nu mi-as mai lua, din cauza materialului in care bebe transpira. Habar n-am altele cum sunt, dar asta nu-mi place. Si la fel e si scoica, iti dai seama la temperaturile din masina...

Tot restul pentru mine e ok, ca nu il car, nu tre' sa m-aplec la el, dar materialul....asta e.:-)

 

Vezi daca e profesional, poate e altceva. Al meu e silver.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a zis un amic care se ocupa cu amenajari de gradini, sa nu iau altceva decat bosch. In principiu is multumita, doar daca creste iarba prea mare trebuie golit des si e enervant. Eu la 1000 mp poate ca as lua ceva cu chestia aia care colecteaza iarba (nu-mi vine in minte cum ii zice) mai mare. La noi dureaza 1 ora cei 300mp. Si iti trebe un cablu luuuuuuung.

De ce numai Bosch? Stiu ca-s buni, sotul majoritatea sculelor pt atelier de la ei le-a luat, insa cred ca mai sunt si alte marci cel putin la fel de bune (Makita, de ex., stiu ca-i japoneza si e foarte ok).

Cabluri am......... sa-mi impletesc si rochie :))), astea au fost primele cumparata in cantitati........ mari, cu tambur, fara.........

Noi avem huqvarna pe motorina (e motocoasa).

Julia, eu vreau o scula pe care sa o pot folosi EU, ca nu stau mereu sa-l chem pe vecinu', iar sotul nu e mereu acasa, plus ca, la hernia si mijlocul lui sensibil, nu-l vad cu motocoasa in spate.

 

Mi-am luat un trimmer mai puternic, deci si un pic mai greut si nu pot cu el, fac un pic si-mi dau duhul, plus ca are si alte dezavantaje (te improasca din cap pana in picioare cu tocatura de iarba, trebuie adunat cu grebla dupa el, ca si dupa motocoasa). Eu vreau ceva mai easy, ca nu-s buna de munca, nu mai spun ca nici copiii nu-mi lasa prea mult timp, iar masinuta mi se pare foarte elegant de utilizat, nu stiu de ce nu m-am gandit de la inceput la ea [batcap]

 

comand si eu 2 kg cu ciocolata

[:-)))]

Hai, ca-ti dau trei, dar cu smantana si dulceata de visine :)

post-127929-0-37077100-1404993392_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu numai Charlie Banana am (3 seturi x 6 buc), le folosesc de o luna si ceva. Spal odata la 3 zile si inca nu s-au decolorat. Le pun la uscat cu partea alba inafara (asta ajuta si la scoaterea petelor). Se spala ambele parti, dar sunt separate inserturile pt a se usca mai usor si pt a putea opta si pt alte tipuri de inserturi. Linerele se pot folosi pt solide. Eu am cumparat, dar nu le folosesc pt ca al meu face rar (1 data/saptamana). Sunt utile mai incolo, cand se solidifica treaba si le poti arunca cu solidele in toaleta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am tot studiat si eu problema cu scutecele de unica folosinta, dar parca nu ma vad stand cu o galeata plina de caca si scutece in casa, in care sa bag apoi mana sa scot si sa spal la ele.  Nu stiu cum fac caca ai vostri, dar al meu face tare si lipicios. Ma chcinui sa il curat de pe buca si acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, ieri am inregistrat o premiera- si-a tinut singur biberonul. Eram in parc cu o prietena si am sarit amandoua cand l-am vazut: Poza, poza!!! Se uita toata lumea la noi dar nici ca ne pasa, era asa dulce. Nu a durat prea mult si i-a dat drumul

 

Imi inchipui faza [:-)))] [:-)))] ............ si unde-i poza? [soricel]

 

Andika n-ai ce lucra? Du-te fa niste dinti daca te plictisesti :))).

Sau ceva dulce........ gogosi [bib]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata

astazi bebele face 4 luni, multumim pt urari :*

vaccinul a fost amanat, asteptam sa vedem daca face varicela

voiam sa va intreb daca mai e vreun bebe care inca regurgiteaza. Vladut regurgiteaza destul de mult, in special cand sta pe burta. A fost diagnosticat cu reflux la 1 luna, dar ma intreb oare cand trece????

a mea regurgiteaza. oricand si la orice ora. daca nu, varsa [batcap]

cum a fost diagnosticat? numai pe baza faptului ca regurgiteaza sau i-ai facut si alte investigatii?

de trecut va trece cand va trece pe mancare solida. mai alaptezi sau esti pe lapte praf? (scuze, nu mai stiu)

 

la multi ani sarbatoritilor zile! [il] [il] [il] [il] [il]

...cresc puii nostri! [pk] [il] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...