Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 14


Recommended Posts

  • Răspunsuri 736
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

daca bb nu are vreo alergie......... pe cuvantul meu ca nu vad rostul chinului cu textilele astea [batcap]

Sunt mai ecologista de felul meu si nu prea mi-a placut ideea ca arunc atata plastic si produc atata deseu, dar am incercat sa ignor gandul asta. De vreo saptamana insa au aparut niste bubite mici si rosii in zona inghinala, deasupra cuculetului, exact cat este scutecul. Ii dau cu creme, dar dispar si iar apar. Am zis ca e un semn sa incerc textilele.  [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele cu scuteceala, lamuriti-ma cu kk asta, va rog eu. [:-)))] imi plac de mor scutecele colorate, dar nu ma incumet sa iau din cauza de kk dens si lipicios care nu cade de pe scutec. Imi puteti spune cum faceti cu kk? Cat cade, cat ramane pe scutec? Apoi il puneti in galeata aia cu scutece murdare plin de kk asa? Si sta acolo pana la 3 zile cum am citit? [fri] cand ridicati capacul la galeata nu e bomba chimica?

 

Eu as lua scutece numai pentru pis, dar din pacate nu stie sa spuna bebe cand il trece de kk sa ii pun pampers. [batcap]

Din citit :) si vazut filmulete deocamdata... exista o folie de hartie care se pune in interior si care se arunca odata cu kk.

Poate ne zic fetele din experienta lor. Ca depinde de la bb la bb cred. Nici eu nu stiu cum o sa fie ziua cu kk. Noaptea e doar pp, deci ar fi simplu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andika, scutecele CB vin cu cate 2 inserturi de microfibra (1 Small si 1 Medium/Large). Nu stiu daca se potrivesc si alte tipuri de inserturi, dar as verifica dupa dimensiune in locul tau. Eu n-am folosit inca toate inserturile.

 

Folosesc cate 1 insert ziua (le-am folosit doar pe cele Small). Noaptea ii pun 2 inserturi. Doarme de la 10 la 6/7 si e suficient. Mai am si inserturi de unica folosinta (tot CB) pt schimbat in deplasare.

 

Scutecele textile aduna mai bine kk decat cele uf. Al meu face 1 data/saptamana. Il clatesc si-l las atarnat pe cosul cu rufe murdare pana il spal impreuna cu celelalte. Pe cele murdare de pipi le tin in wetbag si le spal impreuna cu wetbagul (il arunc cu totul in masina). Mai mult imi lua inainte sa cumpar scutece UF si sa duc zilnic gunoiul decat imi ia sa le pun la spalat pe astea.

 

Si asa cum zice Poca, da dependenta! Sunt asa draguti cu fundicu ala bombat si colorat. Si mai ales fetitele, cand li se vede scutecelul colorat de sub rochita :)

 

Daca nu esti multumita de scutece textile, poti oricand sa le vinzi. Este un grup pe fb special pt asta. Eu una am retineri in a lua scutece preloved (cum li se zice), dar altii nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pt raspunsuri. Nu sunt inca hotarata...

Cocho, si lui Aris i-au iesit de-alea, tot in zona aia. Nu a dat semne ca l-ar deranja. Sunt de la caldura.

Stiu ca sunt de la caldura, dar sunt acolo pt ca nu respira pielea prin pampersi. Vroiam si eu sa le folosesc macar vara, cum zicea si Andika.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Al meu nu se irita de fel, deci nu de asta vreau . Dar eu m-am gandit cum mi-ar fi mie sa stau vreo 2 ani cu absorbante plasticoase la fund, zilnic, 24/24, cand abia rezistam 5 zile pe luna. Curutu nu respira, e cald, transpira... De asta am decis ca merita si buca lui ceva mai soft :D

Nu dati cu rosii... :D

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...