Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Capsunici de iunie 2014 - 1


Recommended Posts

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am fost foarte prinsa in perioada asta si nu mai reusisem sa intru pe forum. Vad ca si voi sunteti mai putin vorbarete, sau asa mi se pare mie. 

Haideti sa ma laud si eu cu buburuza mea. Singura poza in care rade este la nasa ei in brate. In rest e incruntata nevoie mare.

 

Ne pregatim si noi de botez. Avem si nasi. Altii decat cei alesi initial, dar nu ne pare rau. Nasii de-acum se vede ca isi doresc mult sa-mi crestineze fata si asta ma bucura mult. Mai ramane sa stabilim data. 

post-860-0-65125900-1406246839_thumb.jpg

post-860-0-40485200-1406247067_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce de bebeluși frumoși!Să vă trăiască sănătoși mămici!

 

Alineta sau cele care mai dați bbilor probiotice, cât timp vi s-a recomandat? Eu îi dau Protectis și mi-a zis doar 3 săptămâni.Și după?Ce fac cu colicile?Nu ne-au cedat deloc, crize zilnic, uneori urlă de  nu-l putem opri.Mi-e o milă de el de nu mai pot.... La noi picăturile nu știu dacă au ceva efect la bebe dar are la psihicul meu că măcar îi dau ceva, poate-poate îi trece ...
 

Cât despre masaj eu nu prea reușesc să-i fac după băiță, e prea agitat chiar dacă papă puțin înainte.Nu-i place după ce-l scot din apă deloooc :) Tare ideea cu bebe în duș însă eu aș avea nevoie de ajutor așa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna tuturor!!! noi avem o problema, bebe numai vrea sa traga de la san decat maxim 60 ml , facem proba cantarului de 2 zile si numai atat manaca, si i se face foame bineinteles din ora in ora si numai marait sta... astazi l-am lasat sa traga de la san, tot 60 a tras apoi a inceput sa tipe si i-am dat completare lapte muls, a mai papat 70 si de la ora 3 inca nu sa trezit pana acum, si el ziua numai treaz statea... 

 

aveti vreo idee cum sa il fac sa traga mai bine, nu as vrea sa il invat cu biberon!! cu lingurita am incercat si da tot afara, dar nici nu stiu daca ii dau bine

chestia este ca nici nu vreau sa il las sa planga ca pana acum, mai ales ca am observat ca el nu trage destul, si asa poate imi scade si laptele daca nu papa suficient, nu stiu cum sa procedez sa ii fie bine si sa papa laptic de la mine, imi e frica ca am auzit ca daca te mulgi pierzi laptele repede...desi matusa mea 1 an s-a muls ca nu vroia sub nici o forma sa traga bebe!

 

v-am pupat si o duminica frumoasa !!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna tuturor!!! noi avem o problema, bebe numai vrea sa traga de la san decat maxim 60 ml , facem proba cantarului de 2 zile si numai atat manaca, si i se face foame bineinteles din ora in ora si numai marait sta... astazi l-am lasat sa traga de la san, tot 60 a tras apoi a inceput sa tipe si i-am dat completare lapte muls, a mai papat 70 si de la ora 3 inca nu sa trezit pana acum, si el ziua numai treaz statea...

 

aveti vreo idee cum sa il fac sa traga mai bine, nu as vrea sa il invat cu biberon!! cu lingurita am incercat si da tot afara, dar nici nu stiu daca ii dau bine

chestia este ca nici nu vreau sa il las sa planga ca pana acum, mai ales ca am observat ca el nu trage destul, si asa poate imi scade si laptele daca nu papa suficient, nu stiu cum sa procedez sa ii fie bine si sa papa laptic de la mine, imi e frica ca am auzit ca daca te mulgi pierzi laptele repede...desi matusa mea 1 an s-a muls ca nu vroia sub nici o forma sa traga bebe!

 

v-am pupat si o duminica frumoasa !!!

Buna!

Te-ai muls imediat dupa ce-a papat cei 60 ml? Adica lapte ai si el nu mai trage decat 60 ml?

La noi se intampla spre seara sa ii dau completare cu biberonul , lapte muls.

Pt ca la mine, e clar ca nu mai am laptic suficient, din cauza oboselii din timpul zilei.

Eu le fac pe toate: gatit, spalat, calcat ..etc.

Dupa 2 h se aduna lapticul si incepe sa curga. Atunci ma mulg si pastrez lapticul pt a doua seara la frigider.

In ziua cand v-am scris c-am dormit cu ea pana la 12. Eram odihnita, sanii incarcati cu laptic, iar seara n-a m fost nevoie de biberon. S-a saturat din ambii sani. A dormit de la 21 la 3 dimineata.

 

Eu metoda asta am "gasit-o" ca sa alaptez cat mai mult.

 

In cazul in care mai ai laptic si el nu mai suge , nu stiu ce sa-ti zic.

Sper sa gasesti metoda sa pape cantitatea de care are nevoie si sa doarma mai bine! [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-am muls din acelasi san si am scos mai mult de 100 ml , deci lapte am suficient, dar el dupa ce suge astia 60 ml uneori si mai putin, asta dupa ce il las 30 min la un san, incepe sa tipe si numai vrea sanul deloc si cand se linisteste ii dau iar san da numai trage deloc sta doar cu el in gura si se face ca suge, si sta asa si 2 ore daca il las ca am incercat...chiar nu stiu ce sa zic, am incercat sa il las mai mult nemancat si tot degeaba la fel a facut, acum momentan fac asa ca nici nu pot sa il las sa nu pape... poate peste o luna cand o sa aiba mai multa forta o sa traga mai bine, desi nu inteleg ce la apucat ca prima luna a papat super bine...

 

o sa ii dau mereu prima data san vad cat trage si restul completam ... :( ca altceva nu stiu ce sa zic

noaptea cred ca suge cantitatea suficienta ca intotdeauna noaptea doarme super bine, oricum nu se trezeste decat o data pe la 3-4 si atat, termina de supt in 15-20 min si doarme iar dus pana pe la 7-8 si apoi incepe dezastrul ...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...