Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Capsunici de iunie 2014 - 1


Recommended Posts

La multi ani fericiti impreuna Ioana..

 

Mariana azi i-am dat numai san,m-am uitat in gurita si are un pic limbuta alba dar dupa ce o curat nu mai ramane decat un pic in spate, dar acolo nu prea ajung si mai are pe o gingiuta o afta din aia alba de care nu scap de ceva vreme , tot incerc sa o indepartez dar fara succes, e mica cat un varf de ac... in schimb parca este rosu in gat, e normal ( ma gandesc ca nu e chiar ok, dar starea generala este buna si alte simptome nu vad) ??? trebuie oricum sa mergem la pediatru dar daca e ceva sa ma duc mai repede??? ce simptome ar trebui sa mai urmaresc??

pupici

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Va multumesc, Mariana si Georgiana! [pup]

 

In seara asta nu i-am mai dat cu biberonul laptic, desi toata ziua a supt.

Asa mi-am dat seama ca nu de foame plange ziua (de 2 zile nu prea doarme ziua).

Abia am reusit sa fac mancarea, cu pauze.

Am observat ca a avut scaun verde. O fi durut-o burtica [:(] , de nu a reusit sa doarma, macar jumatate de ora legat. 

La san ce adormea..daca o puneam in patut dupa 10 min plangea.

I-am dat 50 ml de Happy Drink si a linistit-o , ca doarme de la 21:30.

Nu mai zabovesc si ma culc si eu.

 

O seara linistita va doresc! [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Georgi, probabil il ustura afta din gurita. Daca nu a trecut in 2-3 zile cu glicerina e bine sa mergi la pediatru. In fundul guritei n-ai cum sa-l cureti ca vomita. Nu este o problema de sanatate grava, dar este suparatoare pentru bebe. E bine sa te duci repede la medic. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si buburuza mea e cam maraita azi si nu vrea decat in brate sau la titi. Dar stiu sigur ca e de la burtica pentru ca azi n-a facut kk. Tocmai i-am dat un espumisan si vad ca s-a mai linistit. Nu de tot, dar macar sta linistita in patutul ei. 

 

Apropo: se zice ca in casnicie sunt 2 mari praguri de trecut. La 3 ani si la 7. Cuplurile care depasesc momentul raman impreuna pe viata.  [flo2]

 

Astazi am avut o zi tare ciudata si stresanta. Am plecat la Cora Pantelimon sa ma intalnesc cu cineva. Am plecat in formatie completa. Dupa ce am rezolvat ce trebuia, am zis sa le fac fetelor o bucurie si le-am dus la castelul de joaca de pe galerie. Am platit pentru 0 ora de joaca si am lasat numarul de telefon in ideea ca intru putin in magazin sa fac si ceva cumparaturi in acea ora. Ei bine, cum am pasit in interiorul magazinului Miruna mea a inceput sa comenteze. N-a fost chip sa o linistesc decat cu titi. Si uite-asa am pierdut cam jumatate din pretioasa ora in care erau surorile ei la joaca. Buuun, am linistit printesa, hai la cumparaturi zic. Nici n-am apucat sa termin fraza si suna telefonul. Ma anuntau de la locul de joaca ca fata mea cea mare a facut pe ea. [fal]  [fal] . Nu mi s-a mai intamplat niciodata sa faca pe ea fetita cea mare. M-am alarmat, am lasat balta cumparaturile si m-am dus la copil. Mititica a fost asa de bucuroasa de joaca de-acolo ca nu s-a indurat sa ceara la baie.  [alcool] . N-am certat-o, ca era ea destul de necajita de patanie. Dar cum sa merg cu ea pe strada uda? [batcap] . Am dat fuga iar in magazin, am cumparat o pereche de pantaloni si chilotei si-am rezolvat problema. Al meu sot epumega de furie ca n-a facut cumparaturile si bolborosea marunt. Ca sa ne linistim, am cumparat inghetata pentru noi si bebe pentru tati si ne-a prins seara pe-acolo. Pana la urma a iesit bine, ne-am destins, dar .. adio cumparaturi. Sa vad ce le pun maine dimineata in farfurii [:-)))] . Sotul inca nu stie , dar o sa-l trezesc pe el dimineata sa cumpere cate ceva pana ne trezim noi. Hi,hi... iar o sa bombane, ca el e bun numai de caraus. [:-)))]

 

Edit: bere ptr tati, nu bebe. Si scuzati cacofonia. Asa e dupa o alergatura sanatoasa. Sunt ca si beata.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

post-128116-0-43859100-1406719000_thumb.jpg

Grasunica mea peste 2 zile implineste 2 lunite. Vreau sa-i cumpar ham sa o mai port si agatata de mine ca sa am mainile libere. La fete am avut un Chicco. A fost bunicel dar nu extraordinar. Am citit pe net ca Manduca sau Luna ar fi cele mai bune, ca ar asigura o pozitie corecta a copilului. Voi folositi marsupiu de-asta? 

 

Si ca fapt divers... Miruna mea s-a lungit asa tare ca nu mai are loc in caruciorul Bertoni. Trebuie sa-l instalez pe celalalt care-i mult mai mare. O sa folosesc iar Bertoni cand va sta in fundulet, ca e un model sport. Sa vedeti ce muschi o sa fac carand zilnic un etaj ditamai limuzina.

 

Eu am Marsupi si sunt multumita, are o pozitie corecta bebe si doarme non stop :)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Broscu, ce frumos sta puiul tau acolo. Am cautat pe net si mi-a placut ce am vazut. Seamana mult cu Manduca si Luna (care costa cam 350-400 lei. Cam scump dupa parerea mea). Vad ca esti in Cluj. Si producatorul este tot de-acolo. Nu gasesc magazine din care sa-l cumpar. As vrea sa-l si probez inainte. N-am gasit nici pretul lui. Pe tine cat te-a costat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si de la noi!

Luni am implinit si noi o luna! [artif] Ieri am cantarit motanelul. A luat 1500 grame in prima luna! Mi s pare cam mult, dr mi-a spus sa nu imi fac griji, sunt copii care la inceput pun mai mult, apoi mai putin.

 

Sambata a fost f marait, si astazi din nou. Macar multumesc lui Dumnezeu ca mai am si zile mai bunicele, asa mai apuc sa fac cate ceva prin casa. Sa dea Domnul sa fie asa in continuare. Am terminat de 2 zile Protectisul, sunt curioasa sa vad daca cum este fara el. Practic l-am administrat 2 saptamani.

 

Ioana sa aveti multi ani in continuare fericiti! [flo2]

 

Broscu e superb marsupi-ul tau, eu nu as investi bani in astea ca al meu nu sta prea mult in aceasi pozitie.

 

Georgiana nu stiu ce sa iti spun, poate este cum a spus Mariana.

 

App mamici cum le ocupati timpul cand sunt treji? Al meu sta doar la san sau plimbat prin casa, daca nu eventual leganat pe picioare. Altfel plange. Mai vb cate putin cu el, dar cred ca se plictiseste dupa 2 minute si incepe sa scanceasca.

Astazi a molfait din suzeta, dar dupa tot a vrut san pentru a adormi. Cel mai rau este ca mananca uneori exagerat de mult si vomita.

 

Acum suntem imbricate: eu si Maria, vrem sa iesim afara. Dar el inca doarme si se chinuie sa faca kk, asa ca astept sa isi termine treaba. :)

 

Pupici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Broscu, ce frumos sta puiul tau acolo. Am cautat pe net si mi-a placut ce am vazut. Seamana mult cu Manduca si Luna (care costa cam 350-400 lei. Cam scump dupa parerea mea). Vad ca esti in Cluj. Si producatorul este tot de-acolo. Nu gasesc magazine din care sa-l cumpar. As vrea sa-l si probez inainte. N-am gasit nici pretul lui. Pe tine cat te-a costat?

Buna Mariana,

 

Daca te intereseaza sistemele acestea de purtare, poti intra pe facebook pe diverse grupuri si acolo sunt mamici care imprumuta ptr proba astfel de sisteme..... ( daca vrei iti recomand si grupurile)

 

Eu am un sling cu inele in care imi port gaza, si-a facut toti banii, mai ales in perioada colicilor...

 

Manduca si Luna sunt indicate dupa 6 luni, pana atunci poti folosi un sling sau wrap, sta bebe mai bine in ele...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Capshunica ce poza frumoasa ai!

 

Mariana noi facem 2 luni pe 14 august si vaccinurile vin dupa 20, deci si noi facem mai tarziu, banuiesc/sper ca nu e nici o problema.

 

Bebe2 felicitari pt prima lunita! E bine ca ia in greutate bebe, inseamna ca papa bine.

A mea mai sta sa vorbesc cu ea doar cand are chef, in rest vrea si ea la san cat e treaza...adica aproape toata ziua. Acum am inceput sa mai iesim si la plimbare, macar asa mai trece timpul.

 

Eu ma duc sa fac baita si dupa, pana pe la 22.00-23.00 stam la tzatzi.

 

Pupici tuturor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...