Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Capsunici de iunie 2014 - 1


Recommended Posts

Buna, mamici!

 

Ce bebelusi frumosi cu falcute avem!

Sa ne traiasca si sa ne bucuram de ei!

 

Daca tot suntem la capitolul falcute, sa va arat si eu capsunica mea cu falcute.

 

post-66001-0-71903700-1406988162_thumb.jpg

 

Ma intereseaza si pe mine congelarea fructelor si a legumelor.

Am dat o cautare in google si-am gasit link-ul acesta.

 

http://diversificare.ro/stiati-ca/2011/12/congelarea-alimente-mereu-proaspete/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Draga de ea, ce dulcica este. Chiar ca avem niste copilasi reusiti. Toti sunt frumosi foc si ce e cel mai important, sunt sanatosi. Multumim Doamne ca ne-ai binecuvantat.

 

E interesant articolul. N-am tinut mai mult de un sezon legumele in congelator. Din ce am mai gasit pe net, conservarea prin uscare/deshidratare se pare ca ar fi cea mai buna. Mai ales ca nu ocupa volum mare. Ma cam bate gandul sa-mi iau in deshidrator. 

 

Mancarea congelata nu mi-a mai placut la gust. Poate era doar un pitic pe creierul meu, dar ... o evit.

 

Am mai incercat sa conserv prin fierbere in bain-marie. Pana acum a fost cea mai buna metoda. Chiar si rosiile mi-au stat bine. Le-am pus intregi in borcan cu apa si sare. Sa vedem daca anul asta mai am timp sa mesteresc.

 

Ce mi-a fost de un real folos: nectarul de fructe. Am scos samburii, am fiert cu zahar si lamaie ca un compot si am blenduit. Apoi sticlele le-am mai fiert 1/2 ora in apa. A fost deliciul iernii. 

Anul asta n-am facut, ca n-am avut timp. Am ratat si visinele, deci adio dulceata. of... om mai vedea ce-o fi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Broscu, ce frumos sta puiul tau acolo. Am cautat pe net si mi-a placut ce am vazut. Seamana mult cu Manduca si Luna (care costa cam 350-400 lei. Cam scump dupa parerea mea). Vad ca esti in Cluj. Si producatorul este tot de-acolo. Nu gasesc magazine din care sa-l cumpar. As vrea sa-l si probez inainte. N-am gasit nici pretul lui. Pe tine cat te-a costat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, abia acum am vazut mesajul tau :-)

 

Eu mai intai l-am probat, mi l-au imprumutat 2 zile de la Cuibul Berzelor din Cj, unde am facut cursul lamaze. L-am cumparat tot de acolo cu 249 lei.

 

 

 

Broscu, ce frumos sta puiul tau acolo. Am cautat pe net si mi-a placut ce am vazut. Seamana mult cu Manduca si Luna (care costa cam 350-400 lei. Cam scump dupa parerea mea). Vad ca esti in Cluj. Si producatorul este tot de-acolo. Nu gasesc magazine din care sa-l cumpar. As vrea sa-l si probez inainte. N-am gasit nici pretul lui. Pe tine cat te-a costat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci din ce am citit la voi mamici, numai la noi se recomanda controlul la ochi bebeilor in prima luna de la nastere? Voi dati calciu gluconic la copii?

Parere personala: la copiii care au stat in incubator OBLIGATORIU consult oftalmologic in maxim 2 luni. Exista riscul pierderii vederii daca bebe n-a avut ochisorii acoperiti cat la fost incubat. In Romania pana in anii 2003-2005 medicii habar n-aveau de treaba asta. Dupa varsta de 2 luni vederea nu se mai recupereaza 100%. Speta probata de una din fetele mele. Am mutat muntii cum se spune, ca sa ajung la dl dr Balta ptr chestia asta. Slava Domnului ca s-a terminat cu bine.

 

Copilasii care n-au avut de-aface cu incubatorul si care nu dau semne de ceva probleme, pot face control la 1 an (stiam eu), nu la 2.

 

Oricum, la 1 an se face un examen medical complet. Cu analize de toate felurile.

 

Fetelor, cam rar intrati pe forum. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...