Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Capsunici de iunie 2014 - 1


Recommended Posts

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna

 

Si eu ma gandesc serios sa schimb scutecele. Cele premium care de la pampers mi se pare ca au un miros dubios si la ce caldura e afara imi e frica sa nu faca,ceva pe piele. Apropo, oare cand e bine sa trecem la un nr mai mare? Deja nr 1 mi se pare micut desi e pana la 5kg si nu avem nici 4. Oare poate avea legatura si cu lungimea?

Am crezut ca sunt eu paranoica dar si mie mi se pare ca scutecele Pampers miros a cauciuc. Si eu ma gandesc sa schimb marca. Intre timp le scot din punga lor si le las in aer liber si parca le mai trece mirosul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai apucat demult sa va citesc. Bebelusa imi ocupa tot timpul. Am noroc ca e destul de cumintitca noaptea. Colicii la noi se sting foarte bine cu Espumisan. Cand o vad ca se inroseste si geme ii dau 25 picaturi. Dupa cam 10 minute trage parturi si eventual face si caca. Apoi cam la 15 min o pun sa suga. 

 

Dupa ce termin pachetul de scutece (mai am vreo 5-6 buc) vreau sa incerc marca proprie de la Lidl. Am citit pe-aici ca ar fi nr 2 in topul scutecelor, dupa Pampers. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi abia am luat un nou bax de la pampers, nr 2 am folosit si noi , nr 1 nu am avut decat un bax mic, care sa evaporat imediat :)) ( sensitive) si eu am observat ca i se lipesc de fundulet si cateodata se mai inroseste, o sa cumpar si eu de la dm sa vad cum sunt, apoi poate si de la lidl , apropo de lidl folosea cumnata mea, alternat cu pampers si zicea ca nu tin atat de bine umezeala si trebuie schimbat mult mai des decat pampers, in rest erau ok...oricum depinde si de pielea bebelusui...

 

vigantol noua ne-a spus doua picaturi pe zi, ne chinuim sa le inghita, as vrea sa incerc sa il dau cu laptic in lingurita,oare este bine, mai are efect?

 

bonisanul la noi se pare ca are efect, dimineata avem gaze asa mai multe si apoi e ok, noi ii dam bonisanul cum ne-a invatat pediatra , intr-o lingurita cu laptic muls de la mine, si il ia foarte bine..

 

cat despre fundulet aseara am folosit si eu lanolina din aceea de la medela ca era un pic rosu si vad ca astazi e ok, in rest avem si sudocrem ( care mie imi place cum se comporta) ,bepanten , la care am renuntat cel putin pt moment ca se pare ca nu iti facea efectul deloc, cel putin la noi, am mai cumparat si de la nivea dar inca nu am incercat , o sa cumpar si eu de galbenele sa o am in casa...

 

app cum reusiti sa ii dati cu glicerina pe limbutza si gingiute ca eu tare ma chinui, cand sa bag degetul sa imi fac treaba imediat mi-l prinde si imi e frica sa trag sau sa misc brusc ca daca il ranesc [fri]  sau eu stiu, si pediatra mi-a zis ca in spate are limbutza putin incarcata, da tocmai ca acolo nu prea ajung si nici pe gingiile din partea de jos  [batcap]

 

pupicei bebei , sa fiti cuminti ... [il]  [alap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si de la noi!

 

Rafael toata dimineata s-a chinuit sa faca caca, abia acum 10 min a reusit l-am schimbat si a adormit singurel in patut. Nu imi venea sa cred, el care doarme doar in brate sau la san.

 

Ami intrebare tu ai problem cu constipatia? Stiu ca se spune ca de obicei daca mama are problem poate avea si bebe. Eu astazi chiar m-am constipate. NU stiu ce sa mananc. Iaurt mananc, dar fara fructe si legume am probleme. Spunea cineva ca aveam voie sa mancam pepene? Si rosu si galben?

 

Mariana ce marca de la LIdl? Eu la Maria am incercat Toujous. Imi aducea sotul cand se ducea in Italia. In toamna am cumparat si din Ramania, dar mi s-a parut diferenta la produs, chiar si culoarea era mai spalacita.

 

Alta problema. Mie inca imi sangereaza taietura jos, desi firele au inceput sa cada. E normal?

 

O zi buna fara sureri de burtica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si de la noi!

Carmen ce norocoasa esti ca dormi noaptea. Am vrut sa imi socotesc cat somn prind eu in 24 de ore, dar mi-e teama sa nu cad in depresie. Probabil nu depasesc 4-5 ore de somn. Seara are o repriza de somn de 2 ore, dupa care din ora in ora cere papa. Pana ii scot aerul, prind 30 min si eu de somn.

Pe timpul zilei doarme relative ok, adica tot se trezeste des, dar imi lasa timp sa ma ocup de fata si de altele.

De leganat, cred ca e deja invatat. NU adoarme decat la san sau leganat in bratele mele (adica eu ma plimb cu el in brate). NU prea ma stresses ca si pe Maria am leganat-o si am dezvatat-o tare repede.

Eu in caza am sudocrem, bepanthen si alifie grasa de galbenele. Le voi alterna la nevoie.

Scutecele Sensitive nu ma multumesc nici pe mine. La inceput am avut un bax e puffies pe care l-am folosit, am spus sa nu o invat direct cu Sensivite. Acum astea Sensitive i se lipesc de fundulet si parca s-a inrosit putin. App de 2zile bebe face caca la greu. 10-12 scutece am schimbat pe zi. Luam protectis. NU vad schimbari majore, adica tot are colici si vomita, dar parca cand reusesc sa il linistesc doarme si el relativ ok.

 

O zi frumoasa tuturor.

 

Bebe2 asa dormea si a mea la inceput, cate o ora sau doua si iar papa, acum doarme ceva mai bine noaptea, problema mea e ca adoarme numai dupa miezul noptii si eu simt ca pic de oboseala. Aseara a adormit pe la 00.30, eu pe la 1.00 ca imi sarise somnul desi ma durea capul de la oboseala, pe la 2 si ceva s-a trezit, apoi pe la 3 si ceva si apoi la 6 si a mai adormit dupa ora 9.00 azi dimineata. Toate noptile sunt diferite. Eu nu ii mai scot aerul noaptea de cele mai multe ori, eventual incerc 5 min si dca nu merge si a adormt o las asa. Probabil nu procedez bine dar...

 

Si eu la inceput o schimbam tot timpul, adica inainte de papa si dupa papa ca facea si in timp ce manca. Acum face mai rar dar tot de multe ori pe zi.

 

Eu am vazut o modificare la bonisan. Tot se chinuie dar parca nu asa tare

 

Diseara cumpar si eu sa vad poate are efect mai bine ca Espumisanul - care mi se pare ca nu o mai ajuta. Daca nu merge nici ala ma dau inapoi pe Infacol ca la ala dadea parturi imediat ce i-l dadeam.

 

Apropo de inghitit, voi cum le dati vigantolul? Mi se pare ca picura f greu si nu reusesc sa-l fac sa tina gurita deschisa atata timp decat daca i-l dau atunci cand urla :(

Vigantol cand urla sau daca e linistita seara o tine tati cu gurita si din 5-6 picaturi ajung 2 si in gurita ei.

 

Da, picura tare greu, cred ca cei de la controlul calitatii ambalajului nu au copii... Exact, si eu ii dau doar cand urla, dar a noastra urla cam de fiecare data cand o schimb, deci am control asupra momentului cand ii dam.

Apropo, fetelor, voi cat Vigantol ii dati? O picatura sau doua pe zi?

Tot 2 pic. Miruna mea nu mai urla tot timpul la schimbat. Inainte o schimbam cum am mai spus inainte de masa si atunci era jale, probabil era foarte flamanda. Acum chiar daca are pampersul murdar o las sa pape macar 5 min si apoi o schimb si e mai bine.

 

 

app cum reusiti sa ii dati cu glicerina pe limbutza si gingiute ca eu tare ma chinui, cand sa bag degetul sa imi fac treaba imediat mi-l prinde si imi e frica sa trag sau sa misc brusc ca daca il ranesc [fri]  sau eu stiu, si pediatra mi-a zis ca in spate are limbutza putin incarcata, da tocmai ca acolo nu prea ajung si nici pe gingiile din partea de jos  [batcap]

 

pupicei bebei , sa fiti cuminti ... [il]  [alap]

Pe gingii bag degetelul cu compresa sterila, pe limbuta ii dam cu betisoare de urechi,  si tot nu reusim sa curatam nici asa mai mult de jumatate. Mie mi-a spus doctorita de familie ca imi pot pune si eu pe san glicerina, nu am incercat pana acum ca de obicei cand se trezeste incepe direct sa urle :)))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si de la noi!

 

Rafael toata dimineata s-a chinuit sa faca caca, abia acum 10 min a reusit l-am schimbat si a adormit singurel in patut. Nu imi venea sa cred, el care doarme doar in brate sau la san.

 

Ami intrebare tu ai problem cu constipatia? Stiu ca se spune ca de obicei daca mama are problem poate avea si bebe. Eu astazi chiar m-am constipate. NU stiu ce sa mananc. Iaurt mananc, dar fara fructe si legume am probleme. Spunea cineva ca aveam voie sa mancam pepene? Si rosu si galben?

 

Mariana ce marca de la LIdl? Eu la Maria am incercat Toujous. Imi aducea sotul cand se ducea in Italia. In toamna am cumparat si din Ramania, dar mi s-a parut diferenta la produs, chiar si culoarea era mai spalacita.

 

Alta problema. Mie inca imi sangereaza taietura jos, desi firele au inceput sa cada. E normal?

 

O zi buna fara sureri de burtica.

Si a mea a adormit 2 nopti la rand singura in patut, acum nu mai vrea de nici o culoare, nici la san nu mai reusesc seara. Noi terminam baita pe la 9 jumatate seara si dupa are program cateva ore. Si nu vrea decat in brate, nici langa mine nu se linisteste.

 

Eu din contra stiu ca pepene rosu nu e voie, am mancat si eu intr-o zi o felie, nu mi s-a parut ca a avut vreun efect, probabil daca mancam mai mult. Tu nu mananci fructe si legume deloc? Eu mananc rosii si castraveti, nu mai mult de 1 buc/zi, ardei si verzi si rosii cruzi sau copti, dintre fructe doar nectarine am incercat pana acum dar diseara vreau sa imi cumpar niste prune si pere, poate mai scap si eu de constipatie.

 

De taietura nu stiu ce sa iti spun, pe mine a inceput sa ma mai manance operatia de cateva zile, probabil cum sta burta peste...pentru ca da, mai am burta care atarna si de care am impresia ca nu voi mai scapa vreodata :(((((...si fiind si foarte cald mai transpira.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si acum ma intreb...incep sa devin tot mai imuna la plansul bebelusei...oare devin o mama denaturata?  [batcap]  [batcap]  [batcap]  S-a invatat sa stea numai in brate, daca e treaza nu mai vrea sa stea deloc jos si incepe sa planga, la inceput mai usor apoi din ce in ce mai tare. Si abia cand incepe sa urle o iau in brate... dar chiar nu mai pot sa o tin, ma dor toate plus ca as mai face si cate ceva prin casa.

 

Ieri am facut o lunita si am mers la doctor, avem 4500g, deci a luat 1300g de la iesirea din spital, si 56 de cm, deci a mai crescut 3 cm. Dr a zis ca trebuia sa aiba 58 cm. Sunt curioasa cat au crescut/ vor creste bebeii vostri intr-o luna sa pot compara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de inghitit, voi cum le dati vigantolul? Mi se pare ca picura f greu si nu reusesc sa-l fac sa tina gurita deschisa atata timp decat daca i-l dau atunci cand urla :(

Inainte sa ii picuri in gurita, tine sticluta putin cu gura in jos, apoi o sa picure foarte bine....asa m-am chinuit si eu la inceput...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...