Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Capsunici de iunie 2014 - 1


Recommended Posts

Si acum ma intreb...incep sa devin tot mai imuna la plansul bebelusei...oare devin o mama denaturata?  [batcap]  [batcap]  [batcap]  S-a invatat sa stea numai in brate, daca e treaza nu mai vrea sa stea deloc jos si incepe sa planga, la inceput mai usor apoi din ce in ce mai tare. Si abia cand incepe sa urle o iau in brate... dar chiar nu mai pot sa o tin, ma dor toate plus ca as mai face si cate ceva prin casa.

 

Ieri am facut o lunita si am mers la doctor, avem 4500g, deci a luat 1300g de la iesirea din spital, si 56 de cm, deci a mai crescut 3 cm. Dr a zis ca trebuia sa aiba 58 cm. Sunt curioasa cat au crescut/ vor creste bebeii vostri intr-o luna sa pot compara.

eu am cantarit-o astazi la 4 saptamani si are 4.700. M-am cam speriat ca are cam mult, dar cica ar fi normal, o sa intreb pediatrul cand vine sa ne vada.

 

Raportam si noi noapte alba, de la ora 22 nu a dormit 15 minute legate pana la ora 5 dimineata, apoi trezirea din ora in ora. Sa fie oare colicii? Desi pana acum nu am avut probleme si acum nu o vad sa se screama, cat despre parturi, e la ordinea zilei, parca nu ar fi domnisoara  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

O sa dau INfacol, poate simtim vreo diferenta si sper sa se odihneasca micuta.

 

Ptr fundulet, eu recomand crema de galbenele, dar cea de la plafar ca e mai Bio, decat cea care se gaseste in farmacii...nu s-a iritat deloc pana acum...

 

Si cu scutecele, noi suntem pe Babylove de la DM, si imi mai trimite maicamea de dincolo Huggies, cand gaseste vreo oferta ( alta diferenta ca si calitate fata de ce se gaseste pe aici). Am vrut sa iau si eu de la Lidl, dar nu am gasit decat de la nr 3, numarul 2 nu am dat de el pana acum...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Voi cum procedati cu adormirea bebelusului? il adormiti in brate, la san sau il lasati sa adoarma singur in patut? 

 

Bebelusca mea nu adoarme singura deloc, si daca o adorm eu trebuie sa astept 20-30 min sa o pun in cos ca daca nu, se trezeste si o luam de la capat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi v-ati hotarat ce vaccinuri faceti? Pe cele obisnuite sau si din cele optionale? Eu nu sunt nici prea informata la capitolul asta deci nici hotarata... si parca mi-e greu sa ma mai apuc sa caut pe net [batcap]  [batcap]  [batcap]  Zilele astea o voi programa si eu la un pediatru si poate ma mai lumineaza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi adormim cel mai bine pe perna leganat pe picioare,dureaza 5 min si apoi dormim cat trebuie. maine facem o luna si mergem sa vedem ce si cum, nu a luat mai mult de 1,2 kg dupa cantarul de acasa, vedem maine...

 

mie pediatra mi-a spus ca normal pana la 2 luni, masurarea nu da bine,dar acum o sa vedem si noi aproximativ!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Al meu nu doarme deloc singur, v-am spus doar astazi a fost o minune, dupa o repriza mare de parturi si kk. Tot asa trebuie tinuta mai mult in brate ca sa fiu sigura ca a adormit profund, dupa care o pun in patut.

 

Carmen eu nu am cum sa nu ii scor aerul (de fapt reusesc sa scot doar o parte din el). Daca nu scot deloc, la 5-10 min dupa ce il pun in patut incepe sa se screama si sa scanceasca si tre sa ma ridic iar din pat. La Maria nu reuseam decat rar sa ii scot aerul, asa ca noaptea nu mai incercam. IN cazul ei colicii au inceput treptat pe la 3 saptamani, la 6 saptamani era apogeul si apoi de la 2 luni au descrescut ca intensitate pana la 3,5 luni cand nu prea mai avea deloc. Dar norocul meu era ca noaptea dormea bine. 

 

App de sirop. Probabil daca ar avea rabdare sa stau 10 min dupa administrarea siropului ca Miruna, as vedea si eu ceva, dar cum el trebuie sa pape imiediat, nu prea am sanse.

 

Mi-am amintit si eu ca de la Lidl  tot nr 3 folosisem, nu mai stiam de ce, poate nr 2 nu se prea comercializeaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebe2iunie am zile și zile.Iau fier pt că sunt ușor anemică și ăsta mă mai constipă dar mănânc zilnic pepene roșu și îmi revin.Mai mânânc câte un măr/ 2 caise sau orice alt fruct pe zi.Nu am îndrăznit roșii sau castraveți încă.Mai fac compot de mere și pap mai mult.Cât despre adormit singurel , așa face și bebe meu.Are și el un moment pe sptpmână când e mai relaxat și dă pârțuri multe unul după altul și adoarme repede.În rest, e mai greu.Și cu siropul care-i faza de 10 minute ,că nu am fost pe fază?

 

Despre scutece și eu am o problemă.Folosesc Pampers premium și culmea, cu toate că săracul meu pui face rar kk mai și curge din scutec și pătează hăinuțele.Îi pun nr 2 și-l strâng destul.Oare nu-l așez cum trebuie sau unde greșesc?

 

Mie pediatra mi-a recomandat să nu îl șterg zilnic cu gicerină în guriță.Nu știu ce să fac, văd că e mereu alb în guriță.

 

Carmen al meu a crescut 630 în două săptămâni și 3 cm.Cât despre vaccinuri aș vrea să-i fac și unul opțional, Rotarixul.Mă mai documentez până una-alta.

 

Broscu al meu adorme la sân de obicei și mai trebuie să-l țin un timp până adoarme profund,altfel trebuie să o iau de la capăt , că-l plimb,să-l pun pe piept etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...