Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Capsunici de iunie 2014 - 1


Recommended Posts

Salutare!

Mamici ajutati-ma si pe mine. Am facut infectie urinara, fac cu sange si am dureri ingrozitoare. Ce antibiotic sa iau fara sa intrerup alaptarea ?

Dna doctor mi-a zis sa nu-i mai dau san dsca iau antibiotic si atunci ce sa i fac bebelinei? Totul s a intamplat asa repede, de diminrata nu aveam nimic si acum am si frisoane. Am luat urinal de vreo ora dar sunt din ce in ce mai rau.

Mamici care aveti copii mai mari, ati mai luat antibiotic cand alaptati? :((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mariana eu am luat ampicilina in timp ce o alaptam pe Maria. Aveam un gat inflamat de nu puteam vorbi la propiu. Nu a avut problem fetita. Trebuie vb cu un doctor ce antibiotic poate fi administrat in sarcina si alaptare, dar sa mearga si la infectii urinare.

 

2 ingerasi, nu stiu in august cat timp voi sta in Targu Neamt. MI-e f greu aici ca sotul are o perioada super aglomerata si eu cu 2 copii am senzatia ca ma sufoc uneori, asa ca pe 6 august e posibil sa plec la parintii mei, care locuiesc acum la Orbeni, judetul Bacau (eu am crescut in Bacau).

Eventual daca raman vreo zi in oras poate ma intalnesc cu tine Carmen, poate iesim la plimbare cu bebeii. Dar nu promit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns. Am vb cu dna dr si mi-a zis sa iau augmentin ca ampicilina/oxacilina nu merg in infectii urinare. Sper sa fie bine ca ma simt ingrozitor. Eu am avut sonda urinara la cezariana si de-atunci nu mai simteam ca am nevoie la baie oricat as fi stat si probabil nu ma duceam la timp la baie si asta a favorizat aparitia infectiei. M-am mai spalat si pe picioare cu apa rece cand vrnesm de afara si m-am aranjat.

Sper sa gie bine Dariuca mea daca iau antib.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Georgiana nici eu nu stiu ce cantitate mananca exact ca ii dau doar san dar si a mea a inceput sa manance mai putin de cateva zile. 

Eu azi am cedat si i-am dat suzeta. Imi pare atat de rau ca nu vroiam sa ii dau dar de ceva timp eu nu mai puteam face absolut nimic in casa, nu mai puteam nici sa mananc ziua ca ea plangea daca nu o tineam in brate, Acum de cand i-am dat-o doarme de o ora, a adormit cu ea in gura si am tras de ea sa i-o scot dar o tine foarte strans. Al meu sot spune ca poate o doare burta si din cauza ca vrea si sa stea la san mai tot timpul.

La voi cum mai e? Va mai luptati cu colici? Ce remedii ati mai gasit?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi la medicul de familie la controlul de 1 luna, a crescut grasunica mea de la 2730g cat a avut la nastere la aproape 4100g  [:D]

 

Pentru burtica, pentru eliminarea gazelor i-am luat Sab Simplex, nu ii dau la fiecare masa, cam de 3-4 ori pe zi doar, inca nu imi dau seama daca ajuta sau nu. Problema noastra este ca se chinuie destul de mult la fiecare scaun si are vreo 6-7 pe zi, se screme si se agita si mai mult de jumatate de ora, cateodata se trezeste sau nu poate adormi si manca din cauza asta. Daca aveti ceva remedii ....

 

Si eu am cedat si i-am dat suzeta, am noroc ca e fata desteapta si nu o vrea  [bib]

 

Voi faceti baie bebeilor zilnic? Cand o faceti, inainte sau dupa ce papa? Masaj le faceti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi pentru colici luam espumisan, parca nu mai are asa rau, mai tare se chinuie si ea cand face caca.

Noi mai sarim cateodata peste baita daca adoarme . Dar scum de cand s-a incalzit mai tare afara tb sa ne balacim cate putin in fiecare seara, pe cap ni ii fac mereu. Masajul il facem inainte de baie cu ulei de migdale. Dupa baie oboseste prea tare si plange pana terminam cu imbracatul. Tati pregateste apa, mami face masajul.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Broscu pt greutate, a luat foarte bine.

La noi Bonisan nu are nici un efect, am trecut iar pe Espumisan ca mai aveam in casa, de maine ori ii maresc un pic doza, ii dau cate 10 pic de 3 ori/zi acum, ori ii iau din nou Infacol. Deocamdata ne-am invartit cu medicamentele astea, cat i-am dat Bonisan 2 zile nu a mai facut kk decat o data/zi si atunci foate putin si cu mari chinuri.

 

Nici la noi nu a vrut suzeta cand i-am mai dat-o pana acum dar azi a luat-o si a dormit si ea 2 ore legate ziua, nu s-a mai intamplat de mult minunea.

 

Baie ii fac zilnic, asa ne-a recomandat dr de familie, la pediatru nu am ajuns inca. masaj dupa baita cu ulei de la Nivea, dupa ce il termin cred ca trec si eu pe cel de migdale ca mai am din timpul sarcinii, sa vad daca mai e valabil. Papa si inainte si dupa si daca ar fi dupa ea cred ca ar vrea si in timpul baitei :)

 

Mariana28 tu cat Espumisan ii dai? Ti-ai mai revenit dupa tratament?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...