Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 15


Recommended Posts

Iar daca faptul ca ti se spune "Gina, m-ai jignit si ai dat cu piciorul l a toata munca mea de 3 luni incoace" pt tine inseamna impulsivitate inseamna ca nici tie nu ti se poate soune decat ce-ti place sa auzi. Trebuia sa ma mistocaresti aici ca nu crezi in schimbarea mea. As fi ras cu tine. Asta e! Faptul e consumat si tot eu sunt aia rea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 696
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor!

Mey eu stiam ca banana se introduce in alimentatie de la 8 luni in sus , fiind un aliment alergogen; nasa mea a patit-o cu baietelul caruia i-a dat la 3-4 luni prima data; primele dati nu a avut nimic, dar apoi s-a umplut de bubite pe corp si cum nu i-a mai dat banana i-au trecut; eu citisem intr-o carte scrisa de o moasa englezoaica , faptul ca diversificarea se incepe cu legume, nu cu fructe; oricum parca la inceput zicea ceva de orez; eu am cumparat-o pt o prietena si am citit putin din ea, dar ce am citit m-a convins; plus ca explica si cum sa determini bebelul sa doarma din ce in ce mai mult noaptea , fara treziri- in cazul celor care nu o fac-; oricum stiu ca era totul cu ore dat, explicat de ce trebuie sa incepi la o anumita ora dimineata si sa inchei la o anumita ora seara, din astea; 

Baby ia fa un exercitiu de imaginatie si inchipuie-ti pentru o clipa ca ai fi fost barbat si ai fi avut schimbarile astea de comportament; sa sari din nimic la sotie , iar apoi sa ii ceri scuze justificandu-ti comportamentul sub diverse motive; daca o prietena ti-ar povesti ca are un astfel de sot ce ai sfatui-o?

De tine depinde cum alegi sa te simti si sa reactionezi la comportamentul celor din jur si cat de afectata te lasi; eu am inteles cu greu treaba asta, dupa niste ani de suferinta, dar de cand mi-am schimbat atitudinea cu adevarat am atras numai persoane de calitate in jurul meu, inclusiv pe sotul meu; [:)] Am invatat ca primesti ceea ce oferi; cu cat esti mai critica si mai acida cu cei din jur cu atat si ei o vor face la fel cu tine. Tu ai multe lucruri bune in viata ta pentru care sa ii multumesti Domnului: ai 3 copii sanatosi si frumosi- altele ne chinuim sa facem macar unul- , ai un serviciu bun si un venit ok pe luna; in orasele mici sa stii ca atat cat ai tu pe o luna au amandoi sotii si cu vreo 2 copii pe deasupra ( un salariu de 1000 de lei in orasele mici e vis) ; ai vazut ca ai trecut cu bine peste orice situatie pentru care te-ai plans pe forum, ca s-au rezolvat toate, ca nu a foast asa grav pana la urma; nu cred ca iti face bine sa vezi mereu partea negativa a lucrurilor si sa crezi ca iesirile tale au mereu o justificare; tu zici ca esti optimista, dar din postarile tale nu prea iese asta, fara suparare, ci contrariul. Gandeste-te asa: si daca se intoarce Csabi la tine si la Aris ,iar tu nu esti schimbata in profunzime, nu numai la nivel declarativ, nu te vei putea preface prea mult timp si atunci consecintele vor fi urate. 

Atat am avut de spus si promit sa nu ma mai bag pe viitor in astfel de discutii. Doar ca am ceva idee cum te simti cand ai senzatia ca toata lumea e impotriva ta si ca esti singura impotriva tuturor; crede-ma , e doar o senzatie gresita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Atat am avut de spus si promit sa nu ma mai bag pe viitor in astfel de discutii. Doar ca am ceva idee cum te simti cand ai senzatia ca toata lumea e impotriva ta si ca esti singura impotriva tuturor; crede-ma , e doar o senzatie gresita.

Maryella, si eu tot pe pielea mea am simtit ce inseamna sa ai gura mare, de aceea am vorbit din suflet pt baby......probabil oamenii devin (mai) intelepti dupa ce isi iau cateva scatoalce de la viata....Baby, din ce ai povestit tu, ti-ai luat si tu destule, dar uneori e intelept sa taci si sa fii bland (cred ca am repetat de 15 ori azi). Razboiul tau nu e cu Gina sau cu vreuna din noi, nu avem nimic de impartit, fii inteleapta doar, nu iti mai canaliza energiile in lupte inutile, ci inspre cauze nobile.

 

Doamne, sa ma aud (o parte din ce iti zic tie este valabil si pt mine, numai ca eu mi-am incasat ceva lovituri bune de la viata). Cred ca o parte din tot ceea ce constientizez acum (vazand cum reactionezi si tu) vine si de la discutiile cu psihologul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mary, n-ai inteles nimic din tot ce am spus.

Baby, am inteles cu toatele ce eforturi ai facut tu. NU spunem ca nu sunt apreciate, dar faptul ca ai putut sa reactionezi atat de violent la o postare (fie ea gresita sau nu, cu intentie sau fara) demonstreaza ca eforturile (chiar daca herculiene sa iti calci pe inima si sa iti musti limba) nu sunt inca suficiente. Dar oricum e viata ta si reactionezi cum vrei, cu consecintele de rigoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maddutz, mulțumesc! O sa insist și eu, acum ca am citit ca e mai bine sa se facă mai repede.

Cochonel, voi mai aveți probleme cu ochiul?

Arrya, la noi a trecut de vreo 6 saptamani. A trecut brusc, intr-o zi pe seara mi-am dat seama ca nu il stersesem deloc la ochi si nu mai iesea secretie la masaj.

 

Mie dr la care am fost mi-au recomandat sa insist cu masajul ca trece pana la 6 luni in majoritatea cazurilor. Daca nu, ii facem interventie dar cu anestezie generala. Mi-a spus ca la bebelusi nu se face local.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baby, Julia, si alte melomane: ma ajutati si pe mine va rog cu idei de muzica la nunta? Pe ce sa dansam primul dans? Si in plus vom avea un tenor care a zis ca ne canta ce vrem. No ce ar merge?

Eu am vrut Metallica Nothing Else Matters sau bee gee's how deep is your love.

Daca vrei vals clasic, mie imi place tare mult Sange Vienez

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate am vorbit prea mult. Hai sa concluzionez. Poate se intelege totusi. Mi-ai maturat, pe o retea publica, toate eforturile din ultimele luni. Eforturi reale. Iti spun (nu te jignesc) ca treaba asta mi-a produs disconfort iar tu, impreuna cu altii, conchizi ca nu-i adevarat, ca de fapt omul nici nu credea in ce-i arat eu de 3 luni incoace si ca de fapt nu mi-ai facut niciun rau. BA MI-AI FACUT! Nu-s impulsiva. Sunt suparata ca ti-ai batut joc de eforturile mele si m-ai intors inapoi de unde am plecat. Csabi n-au fost numai vorbe. A fost comportamentul meu cand a fost aici. A fost modul in care-i raspund la telefon si la mesaje. Omul incepuse sa ma creada. Iar eu incepusem sa ma schimb pt ca am vazut rezultate. Inceputul de incredere a fost firav. E circumspect. Si vine cineva si-i arata ca a avut dreptate sa fie circumspect. Iar m-am lungit la vorba. Prietenia, pt mine, inseamna asa: esti sarita de pe fix, stiu. Dar te-am suparat. Esti nebuna ca te superi din nimic dar asta-i partea a doua. Te-am suparat, imi pare rau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...