Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Negocieri la nivel inalt


Recommended Posts

Cred ca ati vazut "negocierea" intre Basescu si Ponta, pe marginea legii care scade CAS.

Pe scurt, Guvernul a propus si Parlamentul a votat scaderea CAS, insa Basescu a cerut, ca sa o promulge, sursa veniturilor care vor inlocui banii astia la bugetul de pensii.

Inspirat de recente socoteli proaste, cum ar fi cea cu cresterea pretului la benzina cu acciza aia de 7 eurocenti, cand in loc sa adune 50 milioane la buget s-au pierdut 11, Basescu vrea socoteala clara si stie ca socoteala nu exista.

La "negociere" Ponta a luat-o pe ministra de finante, tanara Ioana Petrescu, ajunsa nimeni nu stie cum in postul ala, care a facut act de prezenta, ca de spus n-a avut ce spune la obiect, desi s-a chinuit sa vorbeasca din carti. Nu i-a iesit, a fost o asa-zisa victima a celor doi, care numai de socoteli n-aveau chef.

Gurile rele spun ca Basescu stia de la inceput ca va da pe post inregistrarea intalnirii, asa ca a fost foarte atent, taios, la obiect, in timp ce Ponta se uita dupa muste, statea cracit pe fotoliu si n-avea nici o treaba cu ce incerca ministra sa spuna. Si asa Ponta a picat iar de prost, deja e un obicei, in timp ce spunea pe la Antene ca s-a certat cu Basescu, care s-a purtat badaraneste cu Petreasca. Basescu a dat inregistrarea pe post. Si ce sa vezi...nu numai ca Basescu n-a fost badaran, dar nici nu s-au certat, ca Ponta era zen, iar Petrescu in plus, ca Ponta a luat-o sa dea bine in peisaj, oricum nu conta ce zice.

 

Mie toata treaba asta nu mi-a adus nimic nou, aceeasi politica de doi bani ai actualilor si aceeasi politica in viitor, devreme ce oamenii se pregatesc (dupa sondaje) sa voteze ca treburile sa ramana tot asa. De, chestie de gusturi.

Dar ceva e totusi nou...Ioana Petrescu. Scolita cica la cel mai inalt nivel, tanara isi croieste drum in politica fix dupa aceleasi tipare ca politicienii care ne nenorocesc in prezent. Minciuna, incompetenta, falsul, limba de lemn incep sa se muleze pe personalitatea celei care isi pune inteligenta in slujba dezastrului.

Oare ce o determina?

Asta nu-mi place. Nu pentru ca un om nou in politica face ca si ceilalti...asta vedem zi de zi.

Dar pentru mine tineri de soiul Ioanei Petrescu reprezinta asa, o raza de speranta...care dispare rapid in umbra comportamentului usor imprumutat de la "mentorii" ei.

N-am cum...dar daca as avea ocazia, i-as bate obrazul. Fara sa o cunosc, aveam alte pretentii de la ea. Aveam si sperante...

 

http://www.zf.ro/opinii/ministra-finantelor-capra-noastra-cea-ispasitoare-12934615

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Rufus.... cand am terminat eu facultatea (romaneasca sic!) aveam deja experienta mai mare decat are duduia dar asta pentru ca din anul II am intrat in viata practica unde am mancat si am fost mancat de toate cele fara mila. Ea... e plina de teorie buna la catedra dar fara relevanta in viata concreta. Nefericirea este ca prin pozitia ei trebuie sa aiba un nivel si practic pe masura... dar cum este o functie politica unde raspunsul la incompetenta este "ne descurcam noi domnule presedinte" nu face decat sa traga un semnal puternic pentru alegatori.

Dramatic e putin spus, tragic mai degraba.

Intr-o firma privata unde domneste regula clara a pietii si competentei, nu ar fi ajuns niciodata intr-o pozitie decizionala, iar daca prin absurd ar fi ajuns 24 de ore mai tarziu ar fi fost 100% concediata. Dar ... in politica cei care au ajuns sa aiba puterea au facut si vor face doar si numai cum vor considera ei fara sa fie obligati de ceva anume in afara de alegeri/greve etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am eu asa o vaga banuiala ca fatuca va face puscarie sau cel putin va plange prin tribunale. De aceea au si pus-o pe scaunul de ministru, ca-i inocenta si aeriana, vrajita complet de aureola de cenusareasa aleasa de printul copy-paste, fara vreo pila babana care s-o protejeze forever, si habar n-are ce semneaza, dar ... SEMNEAZA! Iar semnatura poate insemna puscaria, pe cand cei ce-au pus-o sa semneze, adevaratii profitori ai harababurii fiscale, isi freaca mainile in spatele scenei pentru ca scapa basma curata. Poporul o va injura pe harvardeasa in prag de alegeri, cand va fi sacrificata ca o mioara de un pesede care va arunca pe ea vina tuturor relelor din economie si finante.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am eu asa o vaga banuiala ca fatuca va face puscarie sau cel putin va plange prin tribunale. De aceea au si pus-o pe scaunul de ministru, ca-i inocenta si aeriana, vrajita complet de aureola de cenusareasa aleasa de printul copy-paste, fara vreo pila babana care s-o protejeze forever, si habar n-are ce semneaza, dar ... SEMNEAZA! Iar semnatura poate insemna puscaria, pe cand cei ce-au pus-o sa semneze, adevaratii profitori ai harababurii fiscale, isi freaca mainile in spatele scenei pentru ca scapa basma curata. Poporul o va injura pe harvardeasa in prag de alegeri, cand va fi sacrificata ca o mioara de un pesede care va arunca pe ea vina tuturor relelor din economie si finante.

Nu este deloc exclus...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi educatia la Harvard e ceva mai mult decat pregatire profesionala, este vorba aici de un stil de a privi lucrurile unic, asta iti ofera o universitate de prestigiul ala.

De acord cu lipsa de experienta, nu are ce cauta in postul ala la experienta ei...si totusi, cum de este asa aeriana si nu vede ce face?

Asta e dezamagirea mea, cum am spus, am mare incredere, am nevoie sa am incredere in tineri ca ea ca sa mai pot trai in tara asta din care m-am codit atata sa nu plec.

Daca nu ea, daca nu cei ca ea...atunci cine?

 

nu pot sa nu ma gandesc la dl copy-paste, cat de impresionat o fi fost de numele Harvard !!!

 

Asa as crede si eu...totusi ieri a dovedit ca n-are scrupule cand a luat-o sa...nu spuna nimic la Cotroceni. Deci poate fi si invers: cei cu Harvard trebuie sa plateasca!

Ghinionul lui a fost ca asa, pe nepusa masa, Basescu a dat publicitatii intalnirea.

Nu i-a picat bine plagiatorului...de aceea aseara zicea ca, la viitorul presedinte, vor trebui clar delimitate drepturile/atributiile, nu da el pe post ce si cand vrea. Ca asa e democratic...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...