Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Negocieri la nivel inalt


Recommended Posts

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

e atat de trist... mai ales ca am asa o senzatie ca Ponta va fi urmatorul presedinte.

 

Si sincer ca nu inteleg cum, caci pe fata toata lumea declara ca e scarbita, dar sunt aceleasi si aceleasi tipologii care se nesimtesc cu fiecare generatie.

 

e insultator ca un individ ca Ponta sa conduca, sa reprezinte o tara. individul asta e o palma peste obrazul fiecarui roman de mai are un pic de decenta si coloana vertebrala

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, wow. Se pot spune doua chestii despre intalnirea Basescu-Ponta & Petrescu:

 1. Ponta e un politician invatat sa pacaleasca masele cu gogosi. Le da orgoliu, un mesaj lipsit de argumente reale, dar le starneste ura si spre marea mea resemnare conduce in preferintele publicului larg pentru pesedentie.

 2. Ar trebui sa ne fie frica, foarte frica de ce va insemna conducerea tarii de catre habarnisti, fie ei si cu diploma de Harvard.

 

Pai domnisoara Petrescu trebuia sa mearga la Cotroceni cu cifre clare care sa arate capacitatea finantelor de redresare a celor 5 miliarde lipsa, totul in documente. In special pentru ca presedintele isi anuntase deja intentia de a bloca aceasta lege. 

Nu era nevoie de IQ de Mensa sa realizezi ca mergi la taiere. Orice profesionist care se respecta ar fi mers cu o prezentare ale carei argumente sa convinga, ea si Ponta s-au dus sa faca act de prezenta si sa-i scuipe presedintelui in fata "Respingeti-o ca o voteaza parlamentul in septembrie".

Dar ce nevoie are electoratul dependent de Antena3 de atentionari gen "deficitul de la buget de 5.5 miliarde", sau mentionarea a chestii gen "MTO"? Da-l naibii pe badaranul de Basescu, si pe tradatorii aia din Consiliul Fiscal ca ei nu vor decat sa ne tina din devoltarea noastra mareata. Inainte fratilor spre troglodirea noastra a tuturor ca-i mai importanta raca decat argumentele economice (pfui unii dintre noi nici nu stiu ce naiba-s astea). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am eu asa o vaga banuiala ca fatuca va face puscarie sau cel putin va plange prin tribunale. De aceea au si pus-o pe scaunul de ministru, ca-i inocenta si aeriana, vrajita complet de aureola de cenusareasa aleasa de printul copy-paste, fara vreo pila babana care s-o protejeze forever, si habar n-are ce semneaza, dar ... SEMNEAZA! Iar semnatura poate insemna puscaria, pe cand cei ce-au pus-o sa semneze, adevaratii profitori ai harababurii fiscale, isi freaca mainile in spatele scenei pentru ca scapa basma curata. Poporul o va injura pe harvardeasa in prag de alegeri, cand va fi sacrificata ca o mioara de un pesede care va arunca pe ea vina tuturor relelor din economie si finante.

Nu dau politicienii secretele de stat pe mana unor oameni neverificati.

Oamenii politici de la noi sunt obsedati de secrete si de loialitate. Basescu nu o valida daca ministreasa nu avea un general in spate, un unchi, un tata sau un bunic.

"Originea sanatoasa" este mai importanta decat diploma de la Harvad.

Nu va suporta nici o consecinta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar ceva e totusi nou...Ioana Petrescu. Scolita cica la cel mai inalt nivel, tanara isi croieste drum in politica fix dupa aceleasi tipare ca politicienii care ne nenorocesc in prezent. Minciuna, incompetenta, falsul, limba de lemn incep sa se muleze pe personalitatea celei care isi pune inteligenta in slujba dezastrului.

Oare ce o determina?

Asta nu-mi place. Nu pentru ca un om nou in politica face ca si ceilalti...asta vedem zi de zi.

Dar pentru mine tineri de soiul Ioanei Petrescu reprezinta asa, o raza de speranta...care dispare rapid in umbra comportamentului usor imprumutat de la "mentorii" ei.

N-am cum...dar daca as avea ocazia, i-as bate obrazul. Fara sa o cunosc, aveam alte pretentii de la ea. Aveam si sperante...

 

http://www.zf.ro/opinii/ministra-finantelor-capra-noastra-cea-ispasitoare-12934615

In articolul pe care l-ai citat mai sus scrie ca.

Gândirea economică a dlui Băsescu este perfect compatibilă cu a dlui Ponta: alegerile să treacă. Dl Băsescu susţine că mai ştie el un premier care a dublat salariile (Tăriceanu) şi apoi măsura a fost decontată de altcineva (Boc). Ceea ce nu spune Băsescu este că Tăriceanu s-a opus legii de majorare a salariilor, dar el, Băsescu, a promulgat legea. De ce? Pentru că erau alegeri, de aia!

 

Harvard, Oxford, ce o fi terminat domnişoara? –face mişto Băsescu de studiile Ioanei Petrescu. Pai are de ce. Nu ne îndoim de inteligenţa sau de pregătirea ei, dar Ioana Petrescu execută o comandă politică, nu are nici bani nici argumente, dar are eterna soluţie la care clasa politică a ajuns mereu: vom trăi şi vom vedea!

 

Băsescu şi Ponta sunt doi golănaşi politici. Lor nu le este greu să-şi ia vorbele înapoi, au făcut-o de sute de ori. Amândoi au vândut minciuna drept adevăr ani de zile. Ioana Petrescu este de pe altă lume. Dar dă semne că se adaptează.

Stiti ce a afirmat Basescu, atunci cand a promulgat legea sustinuta cu fervoare de Boc si de Abramburica?

"Am promulgat legea pentru ca am considerat-o oportuna".

Si a adaugat ca banii pentru salarii se pot obtine prin schimbarea prioritatiilor in buget.

 

In ce priveste pe Ioana Petrescu este copie stearsa a lui Bogdan Dragoi  , fost ministru de finante in guvernul MRU, care era in dreapta lui Basescu la consultari.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dan Tapalaga si EBA nu se pricep la economie dar fac evaluari despre competentele altora in economie.

 

e atat de trist... mai ales ca am asa o senzatie ca Ponta va fi urmatorul presedinte.

 

Si sincer ca nu inteleg cum, caci pe fata toata lumea declara ca e scarbita, dar sunt aceleasi si aceleasi tipologii care se nesimtesc cu fiecare generatie.

 

e insultator ca un individ ca Ponta sa conduca, sa reprezinte o tara. individul asta e o palma peste obrazul fiecarui roman de mai are un pic de decenta si coloana vertebrala

La cate "palme" am primit de la Iliescu, Nastase, Vacaroiu, si Basescu am inceput sa devenim imuni si nu ne mai socheaza Ponta sau altii ca ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Dan Tapalaga si EBA nu se pricep la economie dar fac evaluari despre competentele altora in economie.

 

La cate "palme" am primit de la Iliescu, Nastase, Vacaroiu, si Basescu am inceput sa devenim imuni si nu ne mai socheaza Ponta sau altii ca ei.

ai inteles gresit - ei nu fac evaluari despre competentele altora in economie - insa pentru oricine a vazut ce s-a intamplat acolo, a inteles ca cei doi au fost nepregatiti si penibili, Mega penibili.  - nu e nevoie sa diluezi critica si sa ne aduci aminte de altii - acum si aici vorbim de cei doi doar. [bib]

..iar madam Petrescu s-a facut pur si simplu de ras cu niste argumente puerile. Nu iti trebuie studii in economie sa vezi ca unii sunt incompetenti si parca asteapta autobuzul in autogara. ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dan Tapalaga si EBA nu se pricep la economie dar fac evaluari despre competentele altora in economie.

 

La cate "palme" am primit de la Iliescu, Nastase, Vacaroiu, si Basescu am inceput sa devenim imuni si nu ne mai socheaza Ponta sau altii ca ei.

 

Scuza-ma, eu nu ma pricep la economie, dar daca eu as fi pusa in situatia de a lua o decizie cu privire la un domeniu pe care nu il cunosc as pune intrebari. Exact cele puse de presedinte, si un profesionist care se respecta si se mandreste cu diploma unei universitati de prestigiu ca Harvard-ul, s-ar stradui sa ma convinga cu argumente nu cu raspunsuri in doi peri, taceri cu seminificatie si priviri schimbate cu "sefu' al mare".

Mi-ar arata un program cu cateva surse de venit alternative identificate, care sa fie propteaua pana cand masura asta incepe sa-si faca efectul in economie. 

Nu vorbim aici de gogosile consacrate, ci de o ministra "tehnocrat" care de fapt e marioneta perfecta si nici macar nu se oboseste sa ascunda asta. Daca dorea sa fie recunoscuta ca profesionist trebuia sa vorbeasca ca unul.

 

Ca o paranteza, eu sunt ferm convinsa ca odata luata decizia asta vor venii si taxele groase ca un deficit de 5.5 miliarde nu dispare peste noapte, poate impozitul diferentiat, poate nationalizarea pilonului II de pensii cine stie, atunci nu or sa mai fie in campanie electorala. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...