Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Negocieri la nivel inalt


Recommended Posts

Din punct de vedere legislativ (adica a legilor propuse, nu generic) ce rol are presedintele statului? Si cum anume isi exercita acest atribut? 

Singura atributie este sa promulge legile, si sa se asigure ca legile respecta constitutia.

 

Am auzit de nenumarate ori ca "eu am candidat si am castigat cu un program".

Presedintele nu are progam politic, si nu poate sa-si impuna programul lui chiar daca ar avea 90% voturi.

Daca presedintele ar avea un program si majoritatea parlamentara alt program s-ar ajunge la un blocaj politic si legislativ.

Tocmai penru ca nu are atributii legislative, nu are nici dreptul la intitativa legislativa, drept pe care-l are guvernul si orice parlamentar.

 

Presedintele nu poate fi  in executiv (jucator) si arbitru, este dor arbitru.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Deceneus, mi se pare mie sau dunmneata incerci cumva sa ne explici noua ca desi ponta si domnisoara ministereasa erau oarecum nepregatiti, de vina-I tot Basescu ca-I intreaba ce n-are voie??!

Numai ti se pare.

Eu am scris ca a fost o mutare electorala.

"Masura reducerii CAS este electorala, dar si dialogul si prezentarea lui publica este electorala".

 

Politicienii nostrii sunt in campanie electorala nonstop, spre deosebire de tarile cu traditie democrata, unde dupa alegeri fiecare isi vede de probleme si campania se reia inainte de alegeri.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si cum anume promulga o lege?

Sau ce inseamna pe fond: "presedintele de stat are obligatia da a promulga o lege".

In ce conditii, ce anume presupune?

Da cu pixul legat la ochi?

Ca notarul.

Daca partile vor sa faca o afacere paguboasa notarul o legalizeaza.

I s-a atribuit presedintelui un drept de semnatura fara putere decizionala.

In Anglia legile nu sunt promulgate de Regina.

 

Si in Romaina legile ar putea fi semnate doar de presedintele camerei decizionale, dar daca s-a prevzut un post de presedinte trebuia sa-i acorde si lui niste atributii protocolare: sa promulge legi, sa primeasa amabasadori, sa numeasca amabasadori propusi de executiv, sa semneze tratate internationale negociate de guvern etc..

 

Eu sunt de acord cu aceasta forma de Coonstiturtie, pentru ca am trait un regim in care puterea era personalizata si concentrata la presedinte si nu mai vreau sa retraiesc o asemenea experienta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.zf.ro/opinii/de-vina-suntem-noi-ca-i-lasam-sa-ne-conduca-pentru-ca-stam-pe-margine-radem-si-comentam-12936486

Extras:

"Într-o discuţie recentă cu un antreprenor român, cu afaceri de 100 de milioane de euro şi aproape 1.000 de angajaţi, acesta îmi spunea că în doi ani va ajunge la peste 130 mil. euro. Cum faceţi asta pe o piaţă care scade? În acel moment, extrem de sigur pe el, mi-a vorbit timp de zece minute despre planul său de business pentru următorii doi ani: de unde vine creşterea, de unde ia cotă de piaţă, unde e produsul său la raft şi unde ar trebui să fie, în ce judeţ vânzările sale merg mai slab şi cum va proceda să le crească. Nu avea o hârtie, nu-i şoptea nimeni nici că sunt 1.300 de magazine în comerţul modern şi alte 70.000 de chioşcuri, nici că şomajul în Mehedinţi este de 10% sau că în Botoşani o mână de companii duc în spate un judeţ cu 400.000 de locuitori. Ştia aceste informaţii. Lucra cu ele. Şi nu a terminat Harvardul şi nici o facultate cu profil economic. 

"

Asta-i genul de reactie pe care mi-as fi dorit sa o vad la domnisoara ministru scolita la Harvard.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca notarul.

Daca partile vor sa faca o afacere paguboasa notarul o legalizeaza.

I s-a atribuit presedintelui un drept de semnatura fara putere decizionala.

In Anglia legile nu sunt promulgate de Regina.

 

Si in Romaina legile ar putea fi semnate doar de presedintele camerei decizionale, dar daca s-a prevzut un post de presedinte trebuia sa-i acorde si lui niste atributii protocolare: sa promulge legi, sa primeasa amabasadori, sa numeasca amabasadori propusi de executiv, sa semneze tratate internationale negociate de guvern etc..

 

Eu sunt de acord cu aceasta forma de Coonstiturtie, pentru ca am trait un regim in care puterea era personalizata si concentrata la presedinte si nu mai vreau sa retraiesc o asemenea experienta.

Pai ce rol(responsabilitate) are semnatura unui presedinte pe fond nu pe forma... ca din punctul tau de vedere are doar rol de forma.

Basescu considera ca semnatura lui este mai mult decat o forma si a explicat in ce sens.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Pai ce rol(responsabilitate) are semnatura unui presedinte pe fond nu pe forma... ca din punctul tau de vedere are doar rol de forma.

Basescu considera ca semnatura lui este mai mult decat o forma si a explicat in ce sens.

 

Semnatura presedintelui are doar rol de autentificare, asa cum are si semnatura notarului.

Pe presedinte nu-l trage nimeni la raspundere daca legea-i proasta si a promulgat-o.

Presedintele considera ca el este "stalpul" principal al statului, dar Constitutia prevede ca Parlamentul este institutia suprema in stat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i genul de reactie pe care mi-as fi dorit sa o vad la domnisoara ministru scolita la Harvard.

O asemenea reactie nu o poti pretinde de la un proaspat absolvent.

Trebuie sa ai informatii, dar si experienta antreprenoriala.

Ministrul de finante are informatii, dar nu are experienta.

Se pare ca cei rodati se exchiveaza.

Nimeni nu vrea sa faca lucrurile "murdare" la care-i imping politicienii.

Mai sunt niste tineri naivi si inconstienti, care considera ca li s-a oferit o mare oportunitate sa se afirme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Semnatura presedintelui are doar rol de autentificare, asa cum are si semnatura notarului.

Pe presedinte nu-l trage nimeni la raspundere daca legea-i proasta si a promulgat-o.

Presedintele considera ca el este "stalpul" principal al statului, dar Constitutia prevede ca Parlamentul este institutia suprema in stat.

Semnatura unui notar nu este doar pentru autentificare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...