Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 16


Recommended Posts

Wow, ce grasun e Calin gigantin.

am vazut poze cu bebei dulci, Maddutz- scumpa foc balerina buflina.

meey, sa traiasca Andrei, frumusel mic.

bujor, dragalas micu', mami fotomodel cred.

Stefiana, scumpilina fata, maine poimaine ii tunzi bretonul.

Si io am carti de bb pt Emma. Unele de la Oani, altele noi, mici cat mana si citim din ele. Au obiecte, culori, animale, pronunt cuvantul respectiv in ro/engl.

Oani a vorbit mixt, si engl si ro, de cand era bb, la 8 luni incepea cu ca'(masina, pisica), foue/flower, aveam o floare de plus imbarligata pe un brat la lustra, mama, mai zicea in ro: 'cu/ bunicu', ba/omida:), titi(san numai cu t nu cu tz). Ia 18 luni vorbea f bine ro si engl, nu pocit.

Dar am vorbit cu ea nonstop bilingv, ii exlplicam orice, am lasat-o sa pipaie diverse texturi, sa se joace cu legume, fructe, paste uscat, sticlepet goale; nu le baga in gurita.

I-am pus nasturi colorati in sticla si o amuzau, fasole in sticla, beads, am lipit bine capacul.

am cantat cantece de copii in ro si engleza, did the actionsin the songs.

 

asta cand era f mica, nu sunt prea mici sa invete, de cand se nasc invata, asimileaza informatii.

Of, Ema, eu ar tb sa incep cu franceza, dar nu cred ca i-ar folosi, oricum, daca ramanem aici o s-o invete la scoala. Cred ca mai degraba bagam engleza.

Eu in ultimele saptamani am lasat-o mai moale cu cititul si cantatul, ca mi se parea ca e suprasolicitata. E si foarte agitata, rar sta locului, daca nu se mai aude niciun zgomot inseamna ca i-e somn, altfel, vorba Andikai, avem zoo la noi in casa :)

Cumva iminpare rau, acum doarme mai bine, dar parca nu mai e asa ca inainte, parca evolua mai rapid inainte. Well, si eu vreau academicianca de la 5 luni :)) Sa mai am rabdare.

Si noi folosim diverse de prin casa drept jucarii :) sunt mult mai interesante decat jucariile de plus pe care le are. F bune ideile cu nasturasii si pet-urile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mes, este posibil si sa nu ii fie foame pur si simplu :) de-asta spun ca nu trebuie fortata. Daca ia in greutate indiferent cat nu ar trebui sa te ingrijorezi

Da, Silvia, asa, instinctual as zice ca nu-i e foame, ca ea rar plange de foame, dar rational nu ma pot stapani sa nu-i dau sa manance ca sa fiu sigura. Am ramas cu sechele din prima luna cand nu manca si trebuia sa-i dau la program, ca nu lua ca lumea in greutate...

Si mai sunt si speriata ca pierd laptele daca ea nu mananca.

Mda, o s-o las in pace unnpic sa vad cum evolueaza si pun iara pompa in functiune, ca sa fiu sigura ca nu pierd laptele...

Merci de ajutor, m-am mai linistit un pic, mai ales ca a mancat un pic la san...

Vred ca tre sa ma culc si eu ca asa am avut niste emotii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mes, cauta tu frumo pe kellymom, la leche ligue

nursing strike si ia masuri. Lots of skin to skin contact, dezbrzcta de la mijloc in sus, stati cat mai mult in pat, da-i suga semiadormita/ aproape de trezire/culcare. Multa rabdare la Oani a durat cam 6 sapt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bujor, ajutor!

Parca F al tau era in greva suptului, daca nu gresesc.

Cum va descurcati? Vad ca si mica mea da semne de greva, nu mai vrea de loc la tzizti, suge putin si pe urma plange si nu mai vrea nici sa vada sanul... :(

Am pus pompa si i-am dat in biberon. L-a baut, desi laninceput parca nu era sigura ca-l vrea.

Oare ce sa-i fac?

A trecut la noi.

Alapteaza in picioare si leganand-o, si incearca semiadormita. Si nu ii baga cu forta in gura, ca asa se enerveaza si respinge. Si nu te stresa ca te simte. Si nu o lua personal, nu te respinge pe tine.

Trece da e urat. La mine a ramas cu obiceiul cateodata sa respinga sanul initial asa ca initiez din picioare si balans si numa dupa ce se mufeaza ma asez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Robi are bronsita, Monica se intoarce inapoi la Bucuresti.

azi am ales tortul pt botez, rezolvat cu biserica, tre sa mai merg la restaurant, sora mea se va ocupa de decor, flori, tema soarele meu: Oani era soarele meu, mereu I-am spus ca este soarele meu pt ca imi lumineaza viata, la fel si Emma. Acum am doi sori, de fapt 2 sorine:)

de asta am eu la profil where the sun is, inainte pe platforma cealalta, pe site-ul vechi am avut Soarele meu, Oani.

 

Ma duc la culcare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Silvia, asa, instinctual as zice ca nu-i e foame, ca ea rar plange de foame, dar rational nu ma pot stapani sa nu-i dau sa manance ca sa fiu sigura. Am ramas cu sechele din prima luna cand nu manca si trebuia sa-i dau la program, ca nu lua ca lumea in greutate...

Si mai sunt si speriata ca pierd laptele daca ea nu mananca.

Mda, o s-o las in pace unnpic sa vad cum evolueaza si pun iara pompa in functiune, ca sa fiu sigura ca nu pierd laptele...

Merci de ajutor, m-am mai linistit un pic, mai ales ca a mancat un pic la san...

Vred ca tre sa ma culc si eu ca asa am avut niste emotii...

Daca vezi ca vine mai putin lapte (nu mai se umfla, nu curg) trebuie sa te mulgi sa tii productia pana trece greva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Silvia, asa, instinctual as zice ca nu-i e foame, ca ea rar plange de foame, dar rational nu ma pot stapani sa nu-i dau sa manance ca sa fiu sigura. Am ramas cu sechele din prima luna cand nu manca si trebuia sa-i dau la program, ca nu lua ca lumea in greutate...

Si mai sunt si speriata ca pierd laptele daca ea nu mananca.

Mda, o s-o las in pace unnpic sa vad cum evolueaza si pun iara pompa in functiune, ca sa fiu sigura ca nu pierd laptele...

Merci de ajutor, m-am mai linistit un pic, mai ales ca a mancat un pic la san...

Vred ca tre sa ma culc si eu ca asa am avut niste emotii...

Daca vezi ca vine mai putin lapte (nu mai se umfla, nu curg) trebuie sa te mulgi sa tii productia pana trece greva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...