Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 16


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Wow, ce grasun e Calin gigantin.

am vazut poze cu bebei dulci, Maddutz- scumpa foc balerina buflina.

meey, sa traiasca Andrei, frumusel mic.

bujor, dragalas micu', mami fotomodel cred.

Stefiana, scumpilina fata, maine poimaine ii tunzi bretonul.

Si io am carti de bb pt Emma. Unele de la Oani, altele noi, mici cat mana si citim din ele. Au obiecte, culori, animale, pronunt cuvantul respectiv in ro/engl.

Oani a vorbit mixt, si engl si ro, de cand era bb, la 8 luni incepea cu ca'(masina, pisica), foue/flower, aveam o floare de plus imbarligata pe un brat la lustra, mama, mai zicea in ro: 'cu/ bunicu', ba/omida:), titi(san numai cu t nu cu tz). Ia 18 luni vorbea f bine ro si engl, nu pocit.

Dar am vorbit cu ea nonstop bilingv, ii exlplicam orice, am lasat-o sa pipaie diverse texturi, sa se joace cu legume, fructe, paste uscat, sticlepet goale; nu le baga in gurita.

I-am pus nasturi colorati in sticla si o amuzau, fasole in sticla, beads, am lipit bine capacul.

am cantat cantece de copii in ro si engleza, did the actionsin the songs.

 

asta cand era f mica, nu sunt prea mici sa invete, de cand se nasc invata, asimileaza informatii.

Da, si noi am insistat cu ambele limbi (ro/bg) si la 1 an si 7-8 luni vorbea corect ambele. doar R-ul l-a zis mai tarziu, pe la 2ani6luni. Tot asa pocedez si cu Andrei.

 

Neata! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca si scaun de masa il recomand pe cel de la ikea...dar e strict pt mancat. Noi mai avem unul de la chicco in care il si laa fara probleme ca nu poate sa cada sau sa pateasca ceva.

 

A racit si Tudor...suntem cam varzq ai avem si o nunta azi...:(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Deea, sa ai parte se o zi minunata, de care sa iti amintesti cu drag!

 

No (daca-s din Ardeal...), indemnizatia nu vine pana in septembrie...Ieri am fost sunata de la primarie ca tre sa refac o declararie, cea cu veniturile, completata la firma, si sa imi treaca separat valoarea bonurilor de masa. Si declaratia sotului cu luna de concediu, ca cica apar neconcordante...in ideea in care eu am tras liniuta la perioada. pt ca acolo scria ca poate beneficia doar daca are 1 an lucrat, inainte de nasterea copilului. El are contract din 15.04.2013, fata nascuta in 20.03.2014...deci mie mi se pare ca nu beneficiaza. Si ei zic ca am tras liniuta ca nu vrea, dar am trecut ca a lucrat...poi daca imi cerea sa trec perioada in care a lucrat...? si cica poate opta pt luna respectiva, ca se incadreaza...

 

Mai nou imi adorm fata cu Sara pe deal si Pe langa plopii fara soti...si e fascinata!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra, io zic ca nu are ce sa ii faca rau sa vb bilingv. Cand isi va da drumul va vorbi direct si ar putea vorbi bilingv. Am auzit cazuri.

Poca, dap, asa am sa fac si eu si cu Emma.

 

Momentul cel mai bun ca un copil sa invete o limba straina este in primii 3 ani de viata, incepand de la nastere.

Bebelusii sanatosi se nasc cu 100 de miliarde de celule ale creierului, iar fiecare celula este alcatuta din 20.000 de conexiuni nervoase. Daca celulele nervoase realizeaza conexiunile nervoase sau mor depinde de cat de ofertant e mediul in care traieste copilul.

 

pe larg aici

 

http://www.mamica.ro/varsta-potrivita-pentru-invatarea-unei-limbi-straine/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ema, am vazut recent un documentar despre dezvoltarea limbajului si mi-a atras atentia o chestie, anume faptul ca toti bebelusii fac diferenta intre 2 sunete chinezesti care noua, adultilor straini, ni se par la fel. In primele luni de viaţă isi dau seama ca sunt 2 sunete diferite, ulterior, cu cat cresc si învaţă propria limba, nu mai pot face aceasta diferenta :)

 

Ideea era ca experienta joaca un rol foarte important

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra, io zic ca nu are ce sa ii faca rau sa vb bilingv. Cand isi va da drumul va vorbi direct si ar putea vorbi bilingv. Am auzit cazuri.

Poca, dap, asa am sa fac si eu si cu Emma.

 

Momentul cel mai bun ca un copil sa invete o limba straina este in primii 3 ani de viata, incepand de la nastere.

Bebelusii sanatosi se nasc cu 100 de miliarde de celule ale creierului, iar fiecare celula este alcatuta din 20.000 de conexiuni nervoase. Daca celulele nervoase realizeaza conexiunile nervoase sau mor depinde de cat de ofertant e mediul in care traieste copilul.

 

pe larg aici

 

http://www.mamica.ro/varsta-potrivita-pentru-invatarea-unei-limbi-straine/

Ai dreptate Ema...doar ca eu astept sa inceapa sa vorbeasca pentru ca are aproape 4 ani si inca nu si-a dat drumul in nici o limba...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...