Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 16


Recommended Posts

Neatza,

Gina, ce.i drept, nici eu nu o scot cu capul gol afara (doar la umbra), ii pun palariute sau sepcute. Mi.e frica de soare!!! Chiar, ce crema pt lrotectie solara folositi?

Iti dai seama ca nu eram la soare, doar nu-s nebuna sa-mi expun puiul soarelui de vara, fac eu insolatie, dar ea?

Am copaci si umbra peste tot (ma rog, nu chiar prin toata curtea), inclusiv la poarta.

Babuta cu mustati voia sa spuna de fapt ca e mica si sa nu-i fie frig [batcap] , se uita si fiica-sa lung la ea si apoi zambind la mine, adica a realizat ca mama-sa a spus o balarie :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

alta intrebare (ciudata): e posibil sa aiba reflux gastroesofagian? (cand era mic voma/regurgita des?) intreb pentru ca multi parinti se plang de desele raceli/pneumonii ale copilului si pun pe seama unei "sensibilitati", de fapt fiind un banal reflux gastroesofagian care produce iritarea faringelui, rezultand dureri in gat care degenereaza in raceli sau producand tuse care poate duce la aspiratii minime de lichid gastric care produc pneumonii.

daca refluxul gastroesofagian este exclus, poti incerca remedii homeopate. sunt copii care foarte bine reactioneaza la tratamentul homeopat.

si da, copilul nascut imatur poate prezenta o imunitate usor scazuta in primii ani de viata. din acest motiv sunt recomandate imunizarile obligatorii (vaccinurile)

exclus reflux pt ca regurgita fffff rar.Fata regurgiteaza ff des in schimb.Ms oricum.Ma gandeam eu.

Deja am luat legatura cu un homeopat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DeeaI, diplomatie si tact! :) Chit ca ai cea mai mare dreptate, cel mai usor e sa nu-i ataci mama. Na, e maica-sa si o iubeste... Avantajul tau e ca pe tine te-a ales si tu esti mult mai aproape de el zi de zi.

Mes, cata dreptate ai...eu am invatat lectia pe pielea mea, nu am avut forumul sa ma plang si sa primesc sfaturi...si din experienta mea critica directa a mamei lui nu aduce nimic pozitiv. Ori vede el cu ochii lui, ori trebuie sa practici psihologia inversa: sa ii trimit ceva mamei lui(ca sa nu ma duc eu pana acolo, ii cumparam ceva - un pachet paste, un prf de copt)....in felul asta el vede ce atenta sunt eu, cum soacra ma critica pe nedrept, o pune la punct, eu o vizitez mai rar, ea devine mai blajina si toata lumea e fericita....

Eu de faza aceasta cu "cadouri" (uneori lucruri de care ma impiedic prin casa si vreau sa le dau sa nu le mai vad) m-am prins f tarziu, cand ajunsesera sa nu isi mai vorbeasca din cauza mea (principalul ei motiv de suparare - de ce nu o vizitez si de ce totusi cand ma duc pe la ea nu ma asez la masa sa mananc - desi stam in acelasi oras si de obicei fie sutn mancata fie sunt la dieta si nu vreau sa stau la masa) m-am prins foarte foarte tarziu, cand lucrurile erau critice.

 

Intre timp am mai facut si eu compromisuri, mergem o data la 3 luni la masa (oficial), iar de cand e socrul meu bolnav nu a mai avut nici ea nici chef nici motiv sa "celebram"...

 

Nu stiu daca va mai aduceti aminte ca dupa ce am patit in decembrie (avortul, de era sa mor) singura ei grija era sa sarbatorim Craciunul impreuna, si mie imi venea sa ma jelesc sa imi tai venele....nicicum sa "sarbatoresc"

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Al meu sot vrea sa plece in Anglia la primavara. Ce ma fac eu izolata aici cu un bebe si o pustoaica de 62 de ani?

Permisul neaparat.

Auzi, dar soacra asta a ta nu mai are niciun rost pe lume? Adica, daca baiatul ei nu-si facea o casa, ea unde isi ducea zilele?

 

Julia, Gina o scosese pana la poarta, nu cum o tii tu o zi intreaga...probabil se dusese sa o salute pe vecina cu mustati :)) ce descriere plastica, deja mi-o imaginez

Mersi, Easy [pup]

Am un corcodus la poarta si le-am lasat pe ele sa-l scuture sa adune coacazele ( [:-)))] ) pentru tuica, eu nu am asemenea preocupari, si iesisem chiar sa schimb doua vorbe :)

Oricum, de obicei nu-i pun nimic in cap si cand stam cu orele in curte, dar nici nu o tin la soare, ori doarme la umbra in carucior, ori la mine in brate, tot la umbra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trimiti pustoaica sa-si croiasca si ea un viitor???!! :)))

eu zic sa o trimiti la blind- date-uri, poate isi gaseste si ea o ocupatie. Am auzit mai nou de la o cunostinta ca si-a gasit fericirea la speed-dating :)) Se organizeaza pe categorii de varsta (20-30 ani, 30-40 de ani), de 60 ani + insa nu am auzit dar e o idee de afacere :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mes, stiu ce zici...incerc pe cat posibil...dar cateodata nu se mai poate...poi vin acasa si ea e pe afara, o salut si se uita in alta parte...apoi vine in casa, nici ziua buna nu zice...dar isi ia ce ii trebuie si pleaca...mai boscorodeste cate ceva...

 

Julia, da, le-a mancat, ca mirosea a usturoi aseara.

 

A, si tot timpul cand e vb de al meu sot si frate so, soacra mea tine parte cumnatului...auzi idee: daca nu sunt bani de salarii sa vanda cate o masina, ultilaj din firma sa isi ia si al meu salar. si zic cand se vand toate ce sa faca? sa inchida si gata...

Of, Deea, daca nu da buna ziua, nu-i vina ta, e de la educatie :)) tu ti-ai facut datoria, ai salutat-o, ii arati respectul pe care il merita, ala care se castiga...tb castigat. O sa-i treaca, mai ales daca nu te arati afectata. Las-o in oile ei si o sa-i treaca. Eventual cand o mai prinzi in toane mai bine sau cu sotu de fata poti sa-i zici ceva de genu, vai, nici n-am stiut ca ati venit, ca nu v-am vazut prin casa, doar am vazut ca ati umblat la ... cutare lucru.

Puteati sa-mi ziceti ca va ajutam eu, ca doar eu stiu cel mai bine de x lucru, ca doar e casa mea.... de-astea.

Ideea e sa priceapa ca esti sefa la voi acas si ca e nevoie sa-ti spuna ce face la voi in casa. Of, relatiile astea.sunt tare ciudate, e normal ca sotu sa nu ia atitudine, ca el asa o fi obisnuit, pe el nu-l deranjeaza.

Aoleeu, iarta-ma ca m-am dat.asa.sfatoasa de dimineata! Experienta mea.cu soacre nu e asa vasta, dar ma gandesc ca rabdarea (de fier, da) si delicatetea (chiar cand nu este meritata de persoana respectiva) in combinatie cu fermitatea si consecventa pot sa dea rezultate bune...

[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trimiti pustoaica sa-si croiasca si ea un viitor???!! :)))

:))))))

Eu i.am dat mana libera, dar cica fara ea nu ma descurc, cu toate ca i.am demonstrat ca da. Pana sa vina aici, spunea ca n.are treaba cu barbata.su, ca fiecare isi vede de ale lui, cum a venit aici a inceput sa turuie ca ea nu mai poate sta cu el, ca e betivan, ca n.are chef sa.l slugareasca si bla bla.uri, ca sa nu o trimitem de aici. De cand a venit, se poarta ca si cum toate.s ale ei (imi strici mocheta, imi arzi oala, toate sunt ale ei), de parca eu sunt copil mic si n.am nicio treaba cu casa. Pfff, asa de tare ma enerveaza posesivitatea ei. S.a suparat cand i.am zis ca e vina ei pt ca barba'-su se comporta asa, daca ar fi vorbit cu el si i.ar fi explicat cum stau lucrurile nu ajungea asa ( lucru pe care i l.a reprosat si fi.sa).

Cand am ramas gravida, am intrebat.o daca vine sa ma ajute cu copilul pt cateva săptămâni, mi.a zis cu juma' de gura ca mai vedem.

Vorbeam cu sotul si faceam planul casei, ne.ar mai trebui un dormitor pt bebe 2, iar noi sa ne mutam la parter. A sarit de cur in sus ca ea unde sta, iar eu i.am replicat sec : la fii.tu ălălalt. Dar nu vrea acolo, ca de, s.o insura si el si are nevoie de intimitate. Ca noi nu avem :x

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra, scuze ca ma bag si eu in seama, parerea mea este ca soacra ta huzureste, in loc sa vina sa va ajute. In locul tau i-as da ceva de facut sa ii ocupe timpul sa nu mai aiba timp nici de critici, nici de observatii. Da-i teme: ajutati-ma cu curatenia in camera baietelului cel mare, ii supraveghez eu pe amandoi pana terminati dvs. sau faceti va rog ciorba dupa reteta asta, noi asa mancam, etc. Stiu ca nu e simplu...dar...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...