Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 16


Recommended Posts

Monica, poate zic o prostie (maddutz sa nu ma bati) , dar o zic pentru ca eu am fost un copil sensibil( nascut la termen) care o tinea din viroza in viroza... 2 sapt eram bolnava, 2 sapt eram bine si tot asa pana m-am ales cu astm cronic...acum 20 de ani m-am simtit cobai pana cand un medic le-a recomandat alor mei sa ma duca la praid, sovata..am mers 10 ani consecutiv, dar de atunci racesc o data pe an, iar cu astmul n-am ajuns niciodata la spital...doamne pazeste sa urmeze drumul meu, dar poate incerci cu praid-ul:)

Ms Andra.Acum orice idee are oricine, o iau in calcul.Ne.a recomandat salina-dar cand e sanatos.O sa bagam salina in fiecare weekend.

Maddutz bb are voie salina?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Doamnele mai in varsta normal ca recomande sa incotosmanezi copilu' ca ele asa ne-au crescut: infasati bine ca sarmalele si acoperiti de abia ni se vedeau ochii :))

[:-)))]  Asa-i [:-)))]

Cica numai la romani exista conceptul de curent (gen inchide geamul/ usa....)

Primul meu instructor auto nu avea aer conditionat (sau nu-i dadea drumul pe motiv de consum [batcap] ) si tinea toate geamurile inchise (am facut scoala cu el anul trecut prin timpul asta).

Nici amcar un geam nu ma lasa sa-l deschid, ca........... se face curent [smulgpar]

Mai omule (suntem rude prin alianta si-mi permiteam orice), mor aici de cald, macar geamul de la sofer sa-l deschid. nu, ca e curent, il simt eu. E doar o gaura, ca sa fie curent trebuie doua, cum se face curent? Raspuns: nu stiu, da-l simt eu [batcap] [smulgpar] [smulgpar] [smulgpar] [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra, scuze ca ma bag si eu in seama, parerea mea este ca soacra ta huzureste, in loc sa vina sa va ajute. In locul tau i-as da ceva de facut sa ii ocupe timpul sa nu mai aiba timp nici de critici, nici de observatii. Da-i teme: ajutati-ma cu curatenia in camera baietelului cel mare, ii supraveghez eu pe amandoi pana terminati dvs. sau faceti va rog ciorba dupa reteta asta, noi asa mancam, etc. Stiu ca nu e simplu...dar...

Easy, ea e certata cu facut de curat,spalat vase si alte sf-uri, iar cu mancarea ne-am separat...sa-i faca la fiu-sau celalalt ca noi nu le putem manca cu rantas numai cu faina de abia poti baga polonicul in ele...asa ca fiecare cu oala ei...ea toata viata a fost croitoreasa asa ca m-am pus si i-am dat de lucru...sper sa ii ajunga pana in sept...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mes, cata dreptate ai...eu am invatat lectia pe pielea mea, nu am avut forumul sa ma plang si sa primesc sfaturi...si din experienta mea critica directa a mamei lui nu aduce nimic pozitiv. Ori vede el cu ochii lui, ori trebuie sa practici psihologia inversa: sa ii trimit ceva mamei lui(ca sa nu ma duc eu pana acolo, ii cumparam ceva - un pachet paste, un prf de copt)....in felul asta el vede ce atenta sunt eu, cum soacra ma critica pe nedrept, o pune la punct, eu o vizitez mai rar, ea devine mai blajina si toata lumea e fericita....

Eu de faza aceasta cu "cadouri" (uneori lucruri de care ma impiedic prin casa si vreau sa le dau sa nu le mai vad) m-am prins f tarziu, cand ajunsesera sa nu isi mai vorbeasca din cauza mea (principalul ei motiv de suparare - de ce nu o vizitez si de ce totusi cand ma duc pe la ea nu ma asez la masa sa mananc - desi stam in acelasi oras si de obicei fie sutn mancata fie sunt la dieta si nu vreau sa stau la masa) m-am prins foarte foarte tarziu, cand lucrurile erau critice.

 

Intre timp am mai facut si eu compromisuri, mergem o data la 3 luni la masa (oficial), iar de cand e socrul meu bolnav nu a mai avut nici ea nici chef nici motiv sa "celebram"...

 

Nu stiu daca va mai aduceti aminte ca dupa ce am patit in decembrie (avortul, de era sa mor) singura ei grija era sa sarbatorim Craciunul impreuna, si mie imi venea sa ma jelesc sa imi tai venele....nicicum sa "sarbatoresc"

Easy, eu am avut oarescum norocul ca m-am.maritat tarziu si mai stiam de-astea, invatate din greselile.altora :( Plus ca nu-s aproape cu soacra, care, de altfel e o femeie foarte de treaba). Eu sunt sigura ca apropierea excesiva de parinti poate dauna relatiei conjugale, macar unul din cuplu si tot nu se.simte in largul lui. F putine cazuri am.auzit fara tensiuni la cuplurile care stau cu parintii. De-aia zic, ca cu rabdare si diplomatia poti face minuni. Cum zici, nu-s solutii ready made, tre sa.le inventezi/gasesti pe alea.potrivite situatiei in care te afli. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mes, merci de sfaturi. Cat desprecspus de multe ori un lucru nu pricepe, d apoi sa bat doar apropouri...Toata luna mai si eu si barbatu mio i am spus sa nu mai plimbe fata in brate...fara rezultat. Ea e suparata pe mine ca a doua zi dupa botez fata era maraita, poate de la oboseala, era la mine in nrate si incercam sa o linistesc, la care dansa: da o la mine sa o port, sa vezi cum se linisteste! 1 la mana, nu a priceput o luna intreaga, 2 la mana, are impresia ca fata se alina mai bine la ea decat la mine. Si am zis mai apasat: nu o purtati, pt ca pe mine ma doare spatele si nu o sa o pot tine atata in brate dupa ce plecati!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:))))))

Eu i.am dat mana libera, dar cica fara ea nu ma descurc, cu toate ca i.am demonstrat ca da.

Julia, daca pleaca sotul tau si ea ramane sa te ajute o sa ajungeti sa va paruiti...ori te muti la mama ta (desi vara e pacat sa nu stai la curte) ori ii spui sa se duca la casa ei si sa se descurce cu barbata'su. Daca tot nu te ajuta, nu ai nevoie sa iti stea pe cap.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Easy, ea e certata cu facut de curat,spalat vase si alte sf-uri, iar cu mancarea ne-am separat...sa-i faca la fiu-sau celalalt ca noi nu le putem manca cu rantas numai cu faina de abia poti baga polonicul in ele...asa ca fiecare cu oala ei...ea toata viata a fost croitoreasa asa ca m-am pus si i-am dat de lucru...sper sa ii ajunga pana in sept...

Adica nu ajunge ca ai 2 copii mici  + sot + cumnat pe cap, acum mai ai si o "tanara" pe cap certata cu curatenia? Trebuie sa strangi si dupa ea?

 

Daca coritoreste sa coritoreasca pana in septembrie sa nu mai iasa din camera....eu in locul tau ii explicam ca astea sunt regulile casei si trebuie sa le respecte, daca nu ii convin sa se intoarca frumusel acasa..ea a venit la tine, nu tu la ea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Venim, eu imi iau si fata :)))

Cu nasa n.am nimic , nu binevoiește sa răspundă la telefon inca, iar eu n.am chef sa plec de acasa. Om trai si om vedea

Da' nasa ta de ce s-a suparat asa de tare incaat sa nu-ti ami vorbeasca? Iar asta chiar in ziua nuntii? [fal]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...