Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghiocei de martie 2014 - Cap 16


Recommended Posts

la multi ani micutilor sarbatoriti!

 

mey, eu nu am sling cu inele, dar Arrya e experta.

 

Didinela, ce se intampla dupa cele 2 luni de program?

 

Arrya, mie imi pare ca toate scutecele de unica folosinta miros a medicament. E din cauza chimicalelor din gelul respectiv.

 

Gina, sigur nu l-am facut eu :) dar nu-ti fa probleme, se spune ca toti copiii isi iau nutrientii de care au nevoie in mod instinctiv. Intr-un experiment in care copiii erau lasati sa manance ce vor timp de 3 zile, majoritatea au inceput cu dulciuri, dar au consumat pana la urma cate putin din toate grupele alimentare. Nu-i musai sa manance legume, important e sa consume fibre. Il implici si pe el in bucatarie?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

New, Mihai asta al meu parca ar fi ........ facut de tine [smulgpar]

Nu vrea carne si pace, am ajuns sa ma simt vinovata ca fortez copilul sa manance (nu ca as avea vreo sansa ca sa-l conving [alcool] ).

New, deja ai 2 baieti ...uraaa, ce repede l-ai facut pe al doilea,  e deja mare :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Gina, sigur nu l-am facut eu :) dar nu-ti fa probleme, se spune ca toti copiii isi iau nutrientii de care au nevoie in mod instinctiv. Intr-un experiment in care copiii erau lasati sa manance ce vor timp de 3 zile, majoritatea au inceput cu dulciuri, dar au consumat pana la urma cate putin din toate grupele alimentare. Nu-i musai sa manance legume, important e sa consume fibre. Il implici si pe el in bucatarie?

Iarna, cand sta mai mult prin casa, mai sta pe langa mine si-i spun povesti despre ce fac, insa acum, ca e cald, sta mai mult pe afara sau la Tom si Jerry, la bucatarie vine doar cand pun creme la prajituri (daca e cazul), sa linga crema [batcap]

Aseara m-am suparat tare pe el si am decis sa-i schimb programul de masa. In ultima vreme i se facea foame de la atata joaca afara si venea singur la rontaieli, iar la pranz nu prea mai manca, nici macar feluri care-i plac, asa ca nu mai are acces la rontaieli decat cand ii dau eu si ii servesc pranzul ceva mai devreme decat inainte (de la 13-13.30 am trecut la 12-12.30).

Azi este prima zi si deja pe la 11.30 cerea mancare [pk] , pana i-am pregatit-o, s-a facut 12. A mancat bine [pk] [pk] [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai din cate am citit, ar fi mai mare riscul de înec daca ii dau eu cu lingurita pt ca e fortat si nu-si poate controla singur ceea ce intra si sa dea afara daca nu e ok. Ideea ar fi sa ii lasi sa se descurce singuri si sa nu intervenim noi. Aici stiu ca o sa am de furca cu al meu sot. El si acum cand isi mai exerseaza pitica intoarcerile si se mai enerveaza ca ceva nu ii iese si incepe sa se maraie, el sare repede sa o "ajute",iar eu tot ii dau peste maini sa o lase ca se descurca :))))

 

Didi, chiar, cum a fost experienta ta cu gag-urile?

 

am avut emotii de cateva ori, o data imi aduc aminte ca eram gata sa intervin...da pana sa ma misc eu isi rezolvase singura problema. E distractiv ca in unele zile nu pare ca mananca nimic (desi mai gasesti in pampers bucatele) si-n altele ma uitam in alta parte o secunda si disparea ditamai bucata din morcov :)

 

da sincer nu recomand mamicilor care sunt stresate de ex, de cat o sa manance copilul, n-ai nici un control la faza asta. mie mi se pare ok - cred ca cei mici au instinctul de a manca cand le e foame si a se opri cand s-au saturat, ceea ce noi ca adulti am pierdut...sau eu cel putin, cred ca 50% din ce mananc mananc ca mi-e foame, restul.... (ciocan in cap)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 cand de fapt el are nevoie de atat de putin.

Deocamdata, insa mai tarziu se schimba lucrurile.

Si cel mai important este sa poti petrece (tu, parintele) destul timp cu al tau copil, sa poti dezvolta si o relatie de prietenie cu el, nu doar cea de mama/tata-copil.

Atat de mult imi doresc si eu sa se intample asa....... sper sa nu fiu prea batrana si ei sa considere ca oricum nu-i mai inteleg [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...