Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La multi ani stelute frumoase de iul-aug 2013! (32)


Recommended Posts

mocanita..am uitat sa-ti zic ..acomodare placuta si rapida si tie si copiilor.. [flo2]

 

maria..cum a ramsa cu oferta de munca ?

 

delia..sa-mi spui cum ai facut conopida cu pui...si noua ne place sa vad cum sa o fac data viitoare.., ea nu vrea sa manance decat daca ii dau eu....nici de la mama nu prea accepta [soricel] ...de la alte persoane nu vrea nici macar in manuta sa apuce ceva..

 

si mie mi-e grau sa ma gandesc daca ar trbui sa o las pe ilinca fara mine

 

cata..cum zic oxi chear daca se supara ii va trece

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 508
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi avem 2 dinti :)   Toti doi jos :D

 

Vroiam sa-i fac ziua duminica (nu cine stie ce, un gratar cu niste amici), ziua ei fiind luni. dar mi-a zis lumea ca nu e bine sa faci inaite, ca e nu stiu ce superstitie sa serbezi inainte de a se intampla...  Ati mai auzit superstitia asta ?  ca de acuma dupa ce mi s-a zis , parca n-as mai face inainte... :P

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, Doamne, Mes...ce prostie :) N-am mai auzit-o si nici n-as crede-o !

 

Multumim mult de incurajari , am mai trecut prin asta, ne organizam noi cumva  [flo2]

 

Merci si de informatii, ma bucur mult ca e bine Adi,  ma asteptam sa se intoarca in Luxembourg, drept sa spun...

Delia, si eu sunt curioasa cum o sa reactioneze L. fara tine. Si mai ales TU fara el :))

 

Pe Maria n-am lasat-o pana acum singura din cauza alaptatului, iar pe Toma l-am lasat prima oara cu taica-su acum, la 3 ani, cand am plecat la Londra cu Maria :)

Atata timp cat ei simt ca e cineva care-i iubeste si ingrijeste,  sunt ok pe perioade scurte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am gugalit, e domle' superstitie pe bune... https://www.google.co.uk/?gfe_rd=cr&ei=X8vgU6KCPNLH8gfFwoKABA&gws_rd=ssl#q=superstition+not+to+celebrating+the+birthday+before+date

 

eu cand fac ziua fetei... hmmm...

 

 

Noi nu ne-am despartit decat cat is la munca... si fiindca is legata cu alaptatul nu cred ca se poate in curand sa plec macar o noapte undeva ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

zice ca :  [batcap] hai ma.....

 

 

Why can’t you celebrate a birthday before the date?

Some people say that you should not celebrate your birthday before the actual date because it has not happened yet. It is considered unlucky to celebrate something too early just in case your expectations are not fulfilled. They say “don’t count your chickens before they hatch

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut un fel de ciulama de conopida cu piept de pui, rulouri de piept de pui umplute cu conopida, chiftele de conopida si supa din zeama de la conopida si oasele de la pieptul de pui.

 

Am fiert conopida toata, dupa care am pregatit pe rand:

Pieptul umplut:

Se bat putin feliile de piept, se sareaza si se presareaza curry. Separat am calit o ceapa si am adaugat cateva buchetele de conopida tocate. Am potrivit de sare si condimentat cu leustean si marar. Cu asta am umplut feliile de piept, le am rulat si sigilat cu scobitori. Separat am facut un amestec de pesmet cu susan si frunze de leustean. Am batut oua , am trecut rulourile prin ou si apoi prin pesmet si pe rand le am lasat cateva min la odihnit, pana am terminat cu toate. Cu primul rulou ce l am trecut prin pesmet incep iar si le trec inca o data si le prajesc in ulei incins.

 

Chiftele le am facut din oul ramas, umplutura ramasa si pesmetul ramas. Le am amestecat pe toate, daca e prea subtire maiadaugati pesmet. Le am luat cu lingura si le am asezat la prajit in ulei incins.

 

Ciulama

 

Am calit o ceapa maaaaare, am adaugat restul de carne de pe piept care nu era buna la rulouri, am mai calit putin si am adaugat conopida pe care n am folosit o , tocata grosier, am pus putin din zeama in care am fiert conopida si le am lasat pe toate sa se patrunda. La final am presarat leustean si marar si am pus 2 linguri de smantana. Am mai dat un clocot si gata. Am uitat sa zic ca de o data cu conopida am pus si o frunza de dafin.

 

Din iasele si grasumea ramasa de la piept am facut o supa. Le am fuert cu o ceapa si 2 catei de usturoi. Zeama de la piept am anestecat ocu cea de la conopida si a irsit o supa f buna. N am pus inca nimic in ea ca nu s hotarata :D

post-123083-0-02112500-1407242828_thumb.jpg

post-123083-0-07262400-1407242867_thumb.jpg

post-123083-0-14619200-1407242894_thumb.jpg

post-123083-0-80737100-1407242925_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...