Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gradinite pentru fetite stilate ?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 130
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mie nu mi-a venit nicodata natural sa sparg seminte si sa beau in fata blocului, dar ma rog:) daca trebuie, sunt adaptanila

 

eu vorbeam in contextul in care in mod evident unicorn se pune intr-o pozitie de inferioritate fata de persoanele din respectivele cercuri inalte pe motive din ce deduc eu strict de maniere; chestiune cu care nu sunt de acord

 

si cred ca educatia nu se reduce la a avea sau nu maniere din inalta societate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie nu mi-a venit nicodata natural sa sparg seminte si sa beau in fata blocului, dar ma rog:) daca trebuie, sunt adaptanila

 

 

Mey nu inteleg de ce te-ai suparat asa! Banuiesc ca de la aplecatul la lingura  [:)]  da` sa sti ca marea majoritate a oamenilor o fac fara macar sa realizeze. Sotul meu o face... da` pot manca bine mersi si asa....  [:-)))]

 

Eu acum incerc sa-l conving pe fiul meu de 4 ani jumate, sa manance cu gura inchisa! Eu ma gandeam ca daca o sa vada la noi o sa-i vina natural. Se pare ca nu!

Si din cand in cand ii mai atrag atentia ca mananca cu gura deschisa... la care el azi exasperat "da` nu se aude nimic mami!"  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

eu vorbeam in contextul in care in mod evident unicorn se pune intr-o pozitie de inferioritate fata de persoanele din respectivele cercuri inalte pe motive din ce deduc eu strict de maniere; chestiune cu care nu sunt de acord

 

 

Multumesc, cu increderea in sine stau binisor, chiar peste medie daca e s-o luam metodic, dar nu suntem aici, desigur, sa discutam userul Unicorn, ci ideea de bune maniere :) In orice caz, ma gandesc ca o incredere prea mare in sine, combinata cu lipsa de self awareness nu poate decat sa dea nastere la situatii in cel mai bun caz comice, si in cel mai general caz, jenante in momentul in care te trezesti intr-o situatie nefamiliara. 

 

Concret: eu mi-as invata fetita in ideea in care ar ajunge, de exemplu, la o cina cu pretentii peste educatia ei, sa se uite in jur la cum folosesc ceilalti tacamurile, sau sa intrebe, de ce nu, cum se mananca scoicile, decat sa devina punctul de atractie negativa al mesei ca dintr-o prea mare incredere in sine este cea care vorbeste tare, cu mancarea in gura. Nu stiu, e un exemplu poate fortat, dar ma gandesc cam cum s-ar traduce in viata reala conceptele astea frumoase de incredere in sine :) 

 

(si ca sa clarificam cu totul situatia, n-as vrea sa isi imagineze cineva ca sunt vreo plapanda floare, timida si impiedicata, doar ca ceea ce la unii vine effortless, la mine necesita un pic de concentrare :) ).

 

Sunt un pic in viteza, dar voiam sa mai punctez vreo doua treburi:

 

- 3 ani mi se pare o varsta minunata pentru a insufla anumite notiuni, la varsta aceea copiii sunt atat de responsive :) sau sa zicem 4-5 ani, or so - 9-10 ani mi se pare si mie tarziu - nu foarte, dar cred ca ar fi ceva mai mult de munca. 

 

- persoanele care au educatia despre care vorbesc eu, cea despre care Aqai zice foarte frumos si adevarat  [flo2] ca nu se dobandeste intr-o generatie, sunt aceleasi persoane care nu epateaza cu asta - desi ca sa fiu sincera, nici nu stiu cum ai putea sa epatezi neaparat prin bune maniere, imi pare o mare contradictie in termeni :) Ma gandesc ca ai putea, cel mult, sa tai apetitul de socializare cu tine celor din jurul tau prin diverse remarci venite mai degraba dintr-o spoiala de educatie - nu stiu, eu asa as zice :) 

 

Uf, scuze pentru orice exprimare mai incoerenta, it's been a long day :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ela, sunt surprinsa de cat de bine ma cunosti

e placut, ce sa zic [:)]

 

Unicorn, nu mi te-am imaginat defel ca pe o floare plapanda si timida, ba din contra:)

 

Rufus, inteleg ca te-am deranjat cu epitetele folosite de mine; intentia mea nu a fost sa le folosesc in sens depreciativ; inteleg ca asa a iesit si imi cer scuze; am enuntat niste cuvinte folosite zic eu in mod uzual pentru a indica persoane din inalta societate; asta cu lingura de argint spre exemplu din ce stiu eu chiar asa se intampla literalmente: copiii din familiile bogate erau hraniti cu lingura de argint pentru ca argintul omoara bacteriile si astfel le cresteau sansele de supravietuire

 

acum, despre cum ar epata cineva cu manierele alese eu zic ca Rufus a descris foarte bine asta cand a vorbit despre frumoasa rusoaica; ea evident nu dorea sa epateze, insa perceptia celor din jur era automat in directia asta, datorita modului in care iesea in evidenta; unii oameni se nasc cu o gratie naturala, altii invata de mici acest lucru si  o dobandesc ca pe o a doua natura;

iar altii, indiferent cata educatie ar primi, nu vor ajunge niciodata sa se comporte asa sau daca se vor comporta in sinea lor nu se vor simti autentici pentru ca pur si simplu nu se regasesc in chestia aia

 

la 3 ani prioritatea mi se pare mai degraba in a avea o relatie de acceptare atat parinte-copil cat si parinte-educator; securitatea si dezvoltarea emotionala a copilului mi se par ca vin inaintea invatarii manierelor

 

manierele se pot si ele invata acum, pentru ca e o varsta la care copiii ajuta cu placere la activitatile legate de pusul si stransul mesei, insa depinde foarte mult cu ce asteptari si in ce mod se face aceasta invatare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Si mai vreau sa spun ca un om educat are loc in orice gasca de pe pamantul asta, inclusiv in cea a bautorilor de bere din cartier. [pk]

 

Sunt ffff de acord cu asta.

In grupul meu mai din tinerete a existat un tip de genul asta, manierat, educat, deloc simandicos, foarte placut, simpatic si cult.

 

Eu pt el probabil ca eram cel mult pitoreasca :)))...dar NICIODATA nu a facut ceva care sa ne puna in inferioritate pe vreunul dintre noi.

De altfel, este si acum printre putinii pe care i-as intreba ceva despre care nu stiu, pt. ca stiu sigur ca nu m-ar privi de sus si nu ar zice " cuuum, nu stii astaaaaa" cum fac semidoctii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, inteleg ca te-am deranjat cu epitetele folosite de mine; intentia mea nu a fost sa le folosesc in sens depreciativ; inteleg ca asa a iesit si imi cer scuze;

 

Nici vorba de deranj...am simtit doar ca ai folosit cuvintele, totusi, in sens...daca nu depreciativ, oricum in deradere. Dar nu ma deranjeaza asta nicicum.

Sa stii ca, folosind exemplul cu rusoaica, cred ca te inseli cand zici ca cei din jur credeau ca doreste sa epateze. Spun "cred" pentru ca nu stiu despre toti...dar cei din grupul meu si cei din grupul ei nu credeau asta. Noi pur si simplu o admiram si, poate, ne doream...nici nu stiu ce ne doream. Cu siguranta insa, desi iesea clar in evidenta printre toate persoanele clubului, nu stiu sa fi starnit alta reactie decat admiratie.

Iata de ce cred ca acea persoana si seminte in fata blocului de alegea sa manace, nu era luata la misto de restul gastii...pentru ca astfel de persoane impun, prin comportamentul lor, un respect mai trainic decat frica sau interesul.

Mai cred ca, desi este evident ca unii oameni au gratie si alte abilitati in ei de cand se nasc si altii mai putin, cei mai...netalentati pot suplini asta prin educatie. In nici un caz nu vor suferi, poate vor munci mai mult, insa vor fi fix la fel de "autentici" ca oricare altul. Dupa cum cei "inzestrati" natural dar needucati nu se vor remarca cu absolut nimic. Decat poate in sens negativ.

Cu siguranta educatia nu iseamna, asa cum ziceai mai sus, la maniere pentru inalta societate. Dar asta pentru ca educatia pe care o tinteste autoarea subiectului nu este "cu o tinta anume". Este pur si simplu educatie.

Adica poti sa faci un curs de stat la masa manierat...si o sa fii cea mai tare. Sau poti invata sa dansezi la scoala de dans si iarasi vei fi prima in top.Nu asta este educatia de care vorbea ancutzi.

Aqai, pacat ca ai sters postarea... [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt ffff de acord cu asta.

In grupul meu mai din tinerete a existat un tip de genul asta, manierat, educat, deloc simandicos, foarte placut, simpatic si cult.

 

Eu pt el probabil ca eram cel mult pitoreasca :)))...dar NICIODATA nu a facut ceva care sa ne puna in inferioritate pe vreunul dintre noi.

De altfel, este si acum printre putinii pe care i-as intreba ceva despre care nu stiu, pt. ca stiu sigur ca nu m-ar privi de sus si nu ar zice " cuuum, nu stii astaaaaa" cum fac semidoctii.

 

oana_s, tipul asta pare sa ca pe langa manierele frumoase avea si alte calitati, calitati pe care nu sunt convinsa ca le avea ca urmare a faptului ca fusese educat sa aiba maniere frumoase; ceea ce ne duce la intrebarea ce inseamna educat/bine educat

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oana_s, tipul asta pare sa ca pe langa manierele frumoase avea si alte calitati, calitati pe care nu sunt convinsa ca le avea ca urmare a faptului ca fusese educat sa aiba maniere frumoase; ceea ce ne duce la intrebarea ce inseamna educat/bine educat

Are, dar cred daca nu era atat de frumos educat, poate nu erau atat de evidente.

(ma gandesc ca si modestia deriva tot din educatie)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...