Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gradinite pentru fetite stilate ?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 130
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Iar mie asta imi suna a o jignire inutila (asta daca am inteles eu bine cum a fost folosit cuvantul "manelistic", desi nu cred ca ma insel).

Probabil ca alte persoane gasesc la fel de manelistice unele din gandurile/exprimarile tale...

Cine face diferenta?

In orice caz, pe Forumul asta nu asta intentionam.

Imi cer scuze . Mi-a iesit prea abrupt ( din viteza cu care trebuie sa postez ) . Inca o data scuze .

Ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ab , cineva  te va privi de sus intotdeauna si la fel tu vei privi pe cineva de sus  pentru ca exista posh , mai posh si superposh . Asta e , asa e in viata . Dar nu inseamna ca trebuie sa te resemnezi doar pentru ca stii ca cineva e mai bun dacat tine . Societatea trebuie sa-i incurajeze mereu pe cei care vor sa-si depaseasca limitele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dupa parerea mea, întrebarea nu e formulata cum trebuie.

nu e treaba gradinitei sa "stileze" un copil. si nici nu mai avem idealurile din alta epoca.

daca e vorba de vorbit frumos, de maniere respectabile ce incep cu "te rog frumos" si se termina cu "multumesc", ele incep in casa si pot continua la gradinita si scoala.

eu ca mama le arat copiilor cum sa se poarte in societate, începând cu exemplul meu.

dansul mi-e teama ca e putin "obsolete", dar exista si pentru asta scoli si cursuri. ma intreb cu cine va dansa..... si unde [:)]

iar de "aranjat"... as refuza din stat orice forma de educatie institutionalizata care sa ii arate unei fetite foarte mici cum sa faca asa ceva.

 

parerea mea strict personala: Ankutzy, cauta o gradinita pe gustul tau, dar tine cont ca asta este doar începutul unei educatii si ca nu numai asta conteaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a parut ca-si doreste un copil manierat. De ce e asa rau asta? Ce e rau sa stii de ce se pune masa intr-un anume fel? Ce e rau sa stii ce pozitie pe scaun sa ai? Ce e rau sa stii sa dansezi vals? Ca stii sa prezinti doua persoane cu respectarea etichetei? 

Nimci de zis,dar astea sunt de bun smt.

Ok,perfect si ce te faci daca unele persoane nu stiu eticheta?Saraca va avea un soc ca nu s-a comportat seful conform etichetei?Si iarasi revenim la cei 7 ani de acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a parut ca-si doreste un copil manierat. De ce e asa rau asta? Ce e rau sa stii de ce se pune masa intr-un anume fel? Ce e rau sa stii ce pozitie pe scaun sa ai? Ce e rau sa stii sa dansezi vals? Ca stii sa prezinti doua persoane cu respectarea etichetei? 

 

absolut nimic. dar  nu stiu nicio gradinita care sa invete aceste lucruri, poate in afara de statul pe scaun corect.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai ziceam in primul meu mesaj, nici eu nu stiu de o gradinita asa, dar stiu de niste pusti care au un ONG, Manieres se numeste, care fac exact asa ceva. Pe langa ca au printre voluntari si copii de la casele de copii, pe care ii ajuta sa-si faca o scoala. Au o multime de activitati pentru copii de toate varstele, incluzand partea de eticheta. Bine, pentru doritori fac si rugby, si sah, quilling, modelaj, etc.

Sunt niste copii draguti, nu cred sa aiba unul mai mult de 25 de ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

off topic:Rufus,unde erai cand am luat-o gratuit in freza?Ha?

 

Eu nu cred ca "manelistic" e o jignire.In fond e un cuvant derivat dintr-unul existent in Dex.

 

Sa ma apuc sa-ti trimit link-uri?No way, I am a lady.

 

Nu stiu pe unde eram...dar nu te poti plange ca daca am stiut te-am neglijat... [:)]

Despre DEX: sunt multe cuvinte pe-acolo pe care le poti folosi cu scop de jignire. Nu citez...ca si eu sunt o lady [:-)))]

irinapos a inteles ce am spus...si ii multumesc pentru reactie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...