Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gradinite pentru fetite stilate ?


Recommended Posts

Intrebarea era mai mult despre dezamagire ... Rufus.

Adica tu ca mama stii ce vrei sa faci din copilul tau.

 

Pai da, sigur ca stiu. Toti stim asta, ce vrem noi.

Si actionam in consecinta, dupa cum ne taie capul, dupa cum dorim, dupa cum convenim cu partenerul de viata, dupa cum am invatat de la parinti, dupa aspiratiile proprii...

Ce iese...asta ramane de vazut.

Dar sunt de acord ca, cel putin in Romania, la 3 ani vezi de muci si tuse...dar cine stie? O fi si altfel. Trebuie sa ramanem toata viata la muci si tuse doar ca cei mai multi fac asta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 130
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 Nu e asa o tragedie ca Ancutza vrea sa aiba o fetita cu bune maniere , poate a fost doar o exprimare nepotrivita. Si e bine daca vrea sa inceapa de mica , ca deprinderile se dobandesc mult mai usor la varste mici. Eu nu as da cu pietre dupa cineva care vrea sa faca un lucru frumos pentru copil.

 

Dar e bine stiut ca trebuie  7 generatii sa formezi o lady [turban] .Din familie se deprind bunele comportamente si stilul. Dar la urma urmei , stilul este omul , sunt lucruri care vin din interior .

 

Si sa stiti ca pensioane mai exista , si inca cate ...., dar costa foarte mult , sunt anume facute pentru cei parveniti sau razvratiti , cu bani garla , copii de bani gata , doamne care vor sa mai cizeleze ceva pe ici pe colo.

Da , acolo invata totul , de la mers frumos , zambet gratis , accent corect , cum sa gatesti ,cum sa te porti in societate , la party , tot-tot [:-@] .

 

Ancutza , eu zic , deocamdata mergeti pe reguli simple , de bun simt , lasati-o sa fie copil ,dar zi de zi adaugati ceva fara ca macar ea sa-si dea seama . Sa fie un mod de viata la voi in familie , mancati la ore regulate , pune tacamuri corespunzatoate si insistati pe folosirea lor ,acordati mare importanta igienei personale , curateniei , ordinii , politetea . Dar totul sa vina natural nu ca o povara .

Multumesc mult pentru sfaturi. Se pare ca tu m-ai inteles. De mica incerc sa fac totul corect cu ea dar totusi sunt mama si nu sunt aspra cu ea daca face ceva gresit si asa deprinderile se fac mai greu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place idea ta....mult !!!  Vrei sa o pregatesti ptr un stil de viata deosebit. Ar trebui sa fie si ptr baieti chestia asta. Sa traim intr-o lume frumoasa si eleganta.....!  Si eu de cand eram mica,uitandu-ma la filmele mai vechi,unde vedeai femeia feminina si eleganta...sau la unele parade de moda.....ma tot gandeam,de ce nu poate sa fie asa.....doar stil si eleganta in lumea asta ?    Raman cu visele !  Dar sper sa reusesti :) 

Ar fi minunat ca lumea sa fie asa, dar cum nu este, incerc sa-i ofer fiicei mele un strop real din acest vis

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

. De mica incerc sa fac totul corect cu ea dar totusi sunt mama si nu sunt aspra cu ea daca face ceva gresit si asa deprinderile se fac mai greu.

L adoi ani ce poti face in afara de a o dezvata de pampers ?

 

Adica tu vrei s-o dai undeva unde sa fie aspra cu ea persoana care o va educa?sa dea cu linia la palma?Mai vorbesti de un copil care nici macar nu intelege inca ce i se cere...

 

Zau,mi-e mila de saraca fetita.......

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Jur ca nu ma pot abtine........pot sa iau si o mie de avertismente, sa mi se stearga contul.............

Dar asta chiar e tare de tot. 

Nu e nevoie sa ti se stearga nimic.Nici n-o sa iei avertisment pentru repetatele jigniri.Esti si tu utila.

In fond,nu faci nici un rau.Pana si sobolanii care au declansat ciuma????marea ciuma in care a murit jumatate din europa,anunta si cutremurele,iesind afara anunta si daca se scufunda corabia.....

 

 

Edit...acu` fii corec ta si dupa ce ai aruncat cu jigniri in mine si ma hartuiesti pe la subiecte.....raporteaza-ma.

 

Eniuei,am uitat ca esti obsedata de mine....si ca iti traiesti viata pentru a ma urmari.....eu credeam ca ti-a trecut,insa se pare ca e incurabil...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nevoie sa ti se stearga nimic.Nici n-o sa iei avertisment pentru repetatele jigniri.Esti si tu utila.

In fond,nu faci nici un rau.Pana si sobolanii care au declansat ciuma????marea ciuma in care a murit jumatate din europa,anunta si cutremurele,iesind afara anunta si daca se scufunda corabia.....

 

 

Edit...acu` fii corec ta si dupa ce ai aruncat cu jigniri in mine si ma hartuiesti pe la subiecte.....raporteaza-ma.

 

Eniuei,am uitat ca esti obsedata de mine....si ca iti traiesti viata pentru a ma urmari.....eu credeam ca ti-a trecut,insa se pare ca e incurabil...

Eumada, inca esti tu ..... [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place mult ideea asta.

O educatie anume nu poate fi obtinuta doar din familie, oricat ne-am amagi cu asta.

Sigur ca nu toata lumea e de aceeasi parere, insa asta conteaza mai putin, cu totii ne imaginam ca ce facem noi pentru propriul copil ar trebui sa fie etalon pentru toti copiii. Dar nu este asa.

Problema care (vad ca) se pune este in legatura cu "saracul" copil. Adica ce bine e sa creasca el in dragostea parintilor, in locul pensionului celor scapatati.

Eu cred ca aici deja nu mai detinem nici un adevar universal, ci exprimam un fel de experienta proprie pe care o consideram cea mai nimerita sa o aplicam copiilor nostri. Faca cine si ce vrea...dar eu vad exemple numeroase de copii crescuti in sanul familiei care nu-s cu nimic deosebiti sau chiar devin oameni de nimic. Asa ca nu exista garantii, premize...

Singurul lucru cu care sunt in dubiu consta in "timpurile" pe care le traim, care difera destul de consistent de cele in care pensionul era obligatoriu pentru familiile cu pretentii (si cu bani, evident). Adica nu stiu cata "cautare" ar avea astfel de educatie...

Dar sincer va spun, apreciez enorm persoane stilate si educate, nu stiu daca la pension sau nu, dar cu siguranta au un anume fel de a fi. Si sunt mandru ca am avut o mama educata in acest stil si va pot spune ca n-a suferit, n-a avut complexe si nici sufletul distrus, si-a trait viata foarte normal, a avut prieteni fara pension...dar a fost altfel. Nu a instistat ca si copiii ei sa primeasca aceeasi educatie, nici nu era posibil pe vremea comunistilor, dar am deprins destule lucruri de la ea. Ce-i drept, mai mult sora mea decat eu, dar asta-i alta discutie [:)]

Mi-a placut mult tot ce ai spus. Multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...